Хлорид амонію: властивості та застосування

Хлорид амонію: властивості та застосування

Хлорид амонію (хлористий амоній, нашатир) – це сіль амонію у вигляді білої/жовтуватої дещо гігроскопічної порошкоподібної маси, що складається з безбарвних кристалів. Запаху не має. Смак – солонуватий. Розчинення у воді і рідкому аміаку – добре; також піддається розчиненню, хоч і меншою мірою, в етиловому і метиловому спиртах. У процесі зберігання не злежується.

Для отримання цієї речовини випарюють маточний розчин, який залишається після проведення реакції, що відокремлює гідрокарбонат натрію. В лабораторних умовах для цього забезпечують взаємодію хлористого водню і аміаку (іноді хлору та аміаку), пропускаючи їх крізь розчин хлориду натрію. Формула: NH4Cl.

Застосування хлориду амонію

хлорид амонію купитиАмоній хлористий застосовується в низці галузей, зокрема в таких:

- аграрний комплекс. Задіюється як азотодобриво, що складається з азоту на чверть. 67 % складу – хлор, саме це вважається певним недоліком добрива, що пояснює специфіку застосування. Його необхідно вносити на нейтральні і лужні ґрунти під такі культури, які ослаблено реагують на надмірні обсяги хлору: під рис, кукурудзу, цукровий буряк. А ось хлорофобні с/г насадження (картоплю, виноград, тютюн та ін.) удобрювати ним не можна. І ще. Значна фізіокислотність і великий відсоток хлору – передумова залучення цього продукту під зяблеву оранку в осінній період. Таким чином, Cl буде вимиватися з шару, доступного корінню, разом з атмосферними опадами;

- харчопром. Тут ця сполука зареєстрована як харчова добавка під кодом Е510. У Фінляндії та деяких країнах Скандинавії також використовується в якості харчової приправи і є інгредієнтом лакричних солодощів;

- металообробка. В процесі пайки задіюється в ролі флюсу, що сприяє вилученню оксидної плівки з металевої поверхні;

- гальванотехніка. Вводиться в гальваноелементи як складова частина електроліту;

- медицина. Застосовується з подвійною метою: для усунення серцевих набряків і інтенсифікації дії діуретиків. Оскільки нашатир оперативно надходить в шлунково-кишковий тракт і повною мірою виводяться через нирки, то позбавляє організм від зайвої рідини. Раніше хлористий амоній використовували в лікуванні бронхіальної астми, бронхіту та інших хвороб дихальної системи, а також як відхаркувальний засіб.

Зверніть увагу! Рішення про застосування в жодному разі не повинне прийматися самостійно – тільки за призначенням лікаря. Цей препарат може дати побічні явища у вигляді почастішання дихання, погіршення апетиту, блювання і нудоти. А якщо є гострі ниркові захворювання, то він до застосування взагалі протипоказаний.

Як бачимо, хлорид амонію – це реактив, необхідний для сільського господарства, харчової галузі, металообробних і гальванотехнічних процесів. Він – джерело деяких ліків: нашатирного спирту, серцевих протинабрякових і сечогінних препаратів. Але використовувати його в медицині необхідно з обережністю, враховуючи такі основні властивості:

- гігроскопічність;

- розчинення у водному середовищі, водному аміаку, метанолі та етанолі з деяким осадом;

- реакція на лужні сполуки;

- леткість при загорянні з появою білого щільного диму і аміачних парів;

- абсолютне розкладання під впливом електрики і при t від 338 °С.

Взявши до уваги властивості й можливі застосування, можете купувати необхідну партію хлориду амонію і приступати до використання!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.