Хлороформ: застосування і властивості
Хлороформ (трихлорметан, метилтрихлорид) – це хімічна сполука органічної етимології. У звичайних умовах має вигляд безбарвної леткої рідини. Смак – солодкий, запах – ефірний. Розчиненню у водному середовищі майже не піддається, поєднуючись з водою, формує розчини (азеотропні суміші), масова частка яких не перевищує 0,23 %. З переважною кількістю органічних розчинників змішується. Не горючий. Перебуваючи тривалий час на світлі в теплому місці, стає джерелом фосгену, який може провокувати отруєння.
Молярна маса – 119,38 г/моль, густина – 1,483 г/см³. Термовластивості: t кристалізації – -63,5 °C, t кипіння – 61,2 °C. Формула: CHCl3.
Отримання:
- промислове. Хлорування метану/метилхлориду. Нагрівання (або освітлення ультрафіолетом) реакційної суміші до t 400-500 °C, під час чого здійснюються певні хімічні реакції. Як результат, виходить сукупність метилхлорид + метиленхлорид + хлороформ + тетрахлорметан. Розділяють компоненти шляхом дистиляції;
- лабораторне. Реакція диметилкетону/етилового спирту з хлоркою.
Метилтрихлорид, який є в продажу, має в своєму складі 1-2 % етанолу, що виконує роль стабілізатора. Він зв’язує фосген, який формується при довгому перебуванні матеріалу на світлі й при наявності кисню.
Хлороформ задіюють у пробі Бейльштейна: реакція з фарбуванням полум’я іонами міді в синьо-зелений колір.
Застосування
Один з напрямків, де хлороформ використовується давно – медицина, а саме здійснення хірургічних втручань. Ця субстанція є активним засобом для інгаляційного наркозу, в рази перевищує наркотичний ефект ефіру. Однак має в цьому плані низку негативних проявів: може провокувати асфіксію, параліч серця, викликати дистрофії міокарда, цироз печінки і т.д. У зв’язку з усім цим, загальний наркоз з його участю робити з часом перестали, замінивши цей матеріал більш безпечними альтернативами. Але пізніше вдалося все-таки зменшити негативний вплив цієї речовини.
Інші способи застосування в лікувальній практиці:
- зовнішньо. Входить до складу препарату для розтирань (складний хлороформний лінімент);
- внутрішньо. Використовується при гикавці, болях в животі та блювоті (хлороформ на воді або хлороформна вода з 0,5 % діючого компоненту).
Крім того, трихлорметан застосовують у лабораторній практиці. З його участю виробляють дифторхлорметан (Фреон R-22, Хладон-22). Для цього цей реактив обробляють безводним фтороводнем, задіюючи хлорид сурми (V). Під час реакції здійснюється заміна атомів хлору на атоми фтору.
Також хлороформ відомий і активно застосовується в ролі розчинника. Як розчинник його використовують, передусім, у фармакології, при виготовленні пестицидів і барвників. Сукупність метилтрихлорид + дейтерій – універсальний розчинник для ЯМР.
Замість висновку
Розглянута речовина важлива для різних процесів. Але працювати з нею потрібно обережно, оскільки не є винятком згубний вплив на людський організм. Це, головним чином, порушення роботи центральної нервової системи, занепад сил, блювота, запаморочення і мігрені. Постійне контактування з хлороформом загрожує захворюваннями печінки та нирок.