Хімічні зв’язки для зміцнення Вашого бізнесу

Фосфат кальцію тризаміщений: властивості й застосування

Фосфат кальцію тризаміщений: властивості й застосування

Фосфат кальцію тризаміщений (трикальційфосфат) – це сполука неорганічної етимології, кальцієва сіль ортофосфорної кислоти, що існує поряд з моно- і дикальційфосфатами. Це популярний кормовий продукт, одна з найбільш вживаних кальцій-фосфорних добавок тваринницької практики в різних країнах світу. Якщо сказати, що це найпоширеніший «кормовий фосфат», все буде 100 % правдою.

Трикальційфосфат є складовою частиною деяких мінералів: його можна бачити в складі фосфоритів, апатитів та гідроксиапатитів. Для отримання беруть апатитовий/фосфоритовий концентрат і піддають його спільно з напівгідратною ортофосфорної кислотою гідро термообпалюванню. Оптимальна t для процесу синтезу коливається в діапазоні 1450-1600 °C. Зі згаданою кислотою під час синтезування може взаємодіяти окис кальцію або вапняне молоко.

Крім того, в природному середовищі цей матеріал присутній в молоці корів і є основою всіх кісткових тканин (займає цілих 70 % від загального обсягу). З усіх антиоксидантів він найбільш стійкий до дії позаклітинної рідини.

Властивості

Виглядає цей реактив як тверда порошкоподібна аморфна маса. Забарвлення може варіюватися від світло-сірого і сірувато-коричневого до світло-жовтого і бежевого. Звідки таке різноманіття? Воно виникло, у зв’язку з різницею хімічних складів початкових матеріалів, взятих з різних родовищ мінералів-джерел трикальційфосфату.

Розчиненню у водному середовищі ця речовина піддається слабо, а ось у кислотах розчиняється добре. Густина дорівнює 2,81 г/см³, t плавлення – 1670 °C. Формула: Са3(PO4)2.

Застосування

Як вже було сказано, тризаміщений фосфат кальцію використовують, головним чином, в якості добавки до кормів для сільськогосподарських тварин. Тут цінні такі його переваги, як дешевизна в поєднанні з поставками мінеральних елементів до організму в належних обсягах. Завдяки введенню цієї добавки в комбікорми і кормові суміші, стає можливим правильний баланс фосфорного рівня в раціоні харчування всіх с/г тварин. Також в її функціональних можливостях – підвищення продуктивності худоби та птиці.

Ще один важливий напрямок застосування зазначеного продукту – харчопром. Тут він відомий, як добавка до їжі Е341(iii) з кількістю основної речовини 98,5 %, що регулює кислотний рівень їжі, стоїть на сторожі осушення, злежування та грудкування сухих сумішей, здійснює поділ компонентів, стабілізує колір і консистенцію, освітлює та фіксує забарвлення. Але й це далеко не всі завдання, з якими допомагає впоратися трикальційфосфат у харчовому напрямку. Також він слугує вологоутримувачем, сіллю-емульгатором, синергістом антиокислювачів, носієм та ущільнювачем, якщо мова йде про обробку продукції рослинного походження (наприклад, овочів і фруктів). Як розпушувач позитивно впливає на характеристики борошна, а відтак на борошняну продукцію. До того ж, для досягнення тієї чи іншої мети його вводять до складу молочки, сухих сніданків і концентратів, макаронних виробів, картопляних та фруктових продуктів, рибо- й м’ясопродуктів, напоїв, спортивного харчування і БАДів.

За допомогою тризаміщеного фосфату кальцію також очищають цукрові сиропи при виготовленні цукру-рафінаду. А при виробництві хлориду натрію, або ж харчової солі, мінімізують гігроскопічність цього продукту (забезпечення кондиціонування).

Варто враховувати, що для різної їжі допустимі різні обсяги добавки Е341(ііі). Так, у різні види молока можна вводити 1-1,5 г трикальційфосфату на літр, у вершки і сири – 2-5 г/л. 2 грами на 1 кг – така норма для масел, спредів і маргаринів. У молочні десерти, зокрема і морозиво, дозволено додавати не більше 1 г/кг, в морозиво інших видів, зокрема і в фруктовий лід – 5 г/кг, а в сухі десерти – 3 г/кг. 5 г/кг – така цифра актуальна також для цукрової пудри і попередньо обсмаженої замороженої картоплі. Для фруктів, у тому числі глазурованих, норма становить 7 грамів на кілограм, для цукристої кондитерки і молочних шоколадних/ячмінних напоїв – 20 г, для хліба, булок і борошняних солодощів – 100 мг, а для продуктів переробки картоплі – 800 мг.

Добавка Е341(iii) дозволена до застосування в харчопромі українським законодавством. Однак її максимальні дози, допустимі для вживання, строго регулюються. Ця цифра не повинна бути більшою ніж 70 мг на кг ваги протягом 24 годин.

Цю сполуку, крім усього іншого, задіюють у керамічному і скляному виробництвах. З її участю створюють зубні пасти й порошки, а також засоби медичного призначення. Трикальційфосфат – популярний компонент абразивних матеріалів, призначених для полірування і шліфування металевих поверхонь. Також з його допомогою з води видаляють фтор.

Чи є небезпека?

Розглядаючи властивості і застосування Са3(PO4)2 не можна залишити без уваги питання безпеки. Небезпечна ця речовина чи ні? Якщо так, то яка шкода можлива? Яких запобіжних заходів слід дотримуватися на виробництві? Що враховувати стосовно упакування, зберігання та перевезення? І тому подібне.

Отже, розглянутий продукт не отруйний, небезпеки загоряння і вибуху не несе. Належить до третього класу небезпеки. Його ГДК в робочому просторі становить 6 мг/м³. При вдиханні пилу можуть подразнюватися слизові дихальної системи. Тому не можна нехтувати застосуванням ЗІЗ для органів дихання, передусім, респіратора.

Щоб робочий процес зробити максимально безпечним, приміщення необхідно обладнати припливно-витяжною вентиляцією. А ті ділянки, які перебувають в зоні найбільш інтенсивного пиловиділення, варто доповнити ще й захисними парасолями з витяжками.

Правильна упаковка для цієї сполуки – ПЕ мішки, що забезпечують її збереження. Як варіант – мішки зі спеціальних сортів паперу. Фасування в такому випадку залежить від кількості паперових шарів: до 40 кг, якщо чотири шари, і до 50 кг, якщо п’ять.

Транспортування можливе будь-якими видами ТЗ (залізничним, авто, водним) з дотриманням правил на конкретному з них.

Зберігати цей реактив потрібно в упаковці виробника в закритих складах. Уникайте при цьому сусідства з добривами і пестицидами.

Гарантійний термін зберігання – 12 місяців від дати виготовлення.

Кандидат вет.наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.