Добавки для сухих будівельних сумішей
Сухі будівельні суміші (СБС) – це вагома група приготованих у заводських умовах і оптимізованих за складом будматеріалів, застосовуваних як для будівельних, так і для ремонтних робіт. Від них залежить якість поверхні, де передбачається розміщення декоративних компонентів. Тобто вони впливають і на якість, і на кінцеву естетику. Тому їх створення, зокрема, і з залученням додаткових функціональних добавок – справа відповідальна і вимагає правильного підходу.
Різноманітних сухих сумішей існує багато, як і їх класифікацій. Також різні використовуються й добавки для сухих будівельних сумішей. Виробляються суміші переважно в процесі флюїдизації – швидких переміщення і дозування на гранично точні кількості складових по виробничій лінії. Таким чином, вдається якнайкраще ознайомитися з властивостями і окремих елементів, і хімічної суміші, в загальному, а отже, і отримати високоякісний продукт.
Із застосуванням сухих будсумішей можна:
- побудувати стіни і різноманітні перегородки;
- обробити поверхні (стіни, підлогу, стелю);
- виконати гідро- та теплоізоляцію;
- поклеїти керамічну плитку й керамограніт.
Особливу увагу хотілося б приділити проникаючій гідроізоляції, яку вони, сукупності з цементу і кварцового піску, дозволяють забезпечити на належному рівні. Крім основних компонентів, до суміші входять хімічно активні добавки, що розчиняються у воді, проникають всередину бетону і кристалізуються. Після цього вони стають бездоганною перепоною для води. Також при взаємодії хімічних компонентів з кальцієм, алюмінієм, оксидами і солями металів, утворюються кристалогідрати. А вони здатні захищати арматурний каркас від ґрунтових вод, збільшуючи в рази міцність бетону і термін дії проникаючої гідроізоляції, аж до того часу, поки буде застосовуватися сама бетонна конструкція.
Переваги сухих будівельних сумішей
- екологічна чистота, завдяки чому є можливість використовувати їх не тільки для зовнішніх робіт, але і для внутрішніх, у тому числі, при гідроізоляції басейнів і для резервуарів з питною водою;
- підвищені міцність та надійність, порівняно з бітумними матеріалами, високостійкість до механічних впливів та навантажень, паронепроникність плюс легкий ремонт у випадку необхідності;
- стабільність;
- комфорт експлуатації;
- універсальність використання (можливість нанесення і на сухі, і на вологі поверхні).
Завдяки всьому цьому, сухі будівельні суміші правомірно вважаються найкращим вибором серед інших аналогічних будматеріалів.
Тим, хто має в думках приготувати суху будівельну суміш самостійно в домашніх умовах, хочемо акцентувати, що краще довіритися професіоналам і купити готову якісну суміш. Тільки досвідчений виробник зможе зробити її такою, яка ідеально підійде для перерахованих вище завдань, внісши до складу всі необхідні добавки, наповнювачі, заповнювачі та в’язкі речовини. Якщо ж ви і є виробником, особливу увагу радимо звертати на постачальників компонентів для вашої продукції й брати в роботу тільки найкращі добавки для сухих будівельних сумішей.
Склад сухих будівельних сумішей
Кожна суха будсуміш – це сукупність основних елементів (в’яжучі речовини, наповнювачі, заповнювачі) і добавок. Концентрація складових може варіюватися, залежно від необхідних властивостей суміші та її цільового призначення.
Для виробництва використовуються мінеральні (силікатні та алюмінатні цементи, цементні суміші, пушонка, будгіпс, мелена глина, гідросилікати натрію та калію), органічні (редиспергувальні полімерні порошки, розчинні у воді ефіри целюлози) і органо-мінеральні (полімерцементні та полімерсилікатні комплекси) в’яжучі речовини.
Заповнювачами можуть служити будівельні та білі піски, крихта мармуру, вапняку, доломіту й граніту, а також продукти техногенної природи.
На роль наповнювачів підходять кальцит (подрібнений мармур, вапняк), мелені доломіт та кварц, зола, шлаки, відходи кам’яної переробки та інші техногенні матеріали.
Що стосується функціональних добавок, то їх завдання – надати продукту спеціальних властивостей. Найпопулярніші добавки для сухих будсумішей: пластифікатори, вологоутримувальні агенти, редиспергатори (полімерні порошкоподібні маси), інтенсифікатори та інгібітори схоплювання і затвердіння, а також зміцнювальні, такі, що розширюються, антиморозні й низка інших.
Класифікація та роль добавок
Якщо відштовхуватися від основного ефекту, який добавки дають сухим будівельним сумішам, то можна виділити такі їх види:
- власне модифікуючі добавки;
- регулятори реологічних властивостей;
- коригувальники схоплювання і затвердіння;
- добавки, які регулюють структуру;
- компоненти спеціального призначення;
- багатофункціональні елементи.
Серед них на особливу увагу заслуговують такі підвиди:
- ефіри целюлози, які утримують всередині системи воду;
- целюлозні волокна, що додають тиксотропності, підвищують силу внутрішнього зчеплення, водозатримання, разом з тим, знижують відділення вологи, розшаровуваність та усадкову деформацію;
- суперпластифікатори, які використовуються з метою пластифікації та для зниження кількості води в цементних і гіпсових сумішах;
- диспергатори і пороутворювачі, що залучають до суміші певний обсяг повітря;
- піногасники, які запобігають або мінімізують утворення піни при створенні та застосуванні суміші;
- стабілізатори, що регулюють в’язкість задля запобігання виступу цементного молока і сегрегації;
- сповільнювачі схоплювання тощо.
Важливі добавки для СБС
Винна кислота. Складається із кристалів, що не мають кольору та запаху. Задіюється як антизлежувач, що забезпечує продукту розсипчастість протягом всього терміну придатності. А це, в свою чергу, дає зручність експлуатації. Крім того, внесений у гіпсову суміш, він призупиняє затвердіння розчину, спільно з вапном виступає загусником і засобом проти цвілі.
Винну кислоту можна вводити в ангідрит, природний, десульфований і фосфогіпс різної якості, як низької, так і високої. Співвідношення води і гіпсу при цьому також може бути різним. Вона підходить, якщо гіпс або гіпсові суміші повинні наноситися як механізованим способом, так і вручну. Тому її часто можна зустріти в складі заповнювачів швів, сухих штукатурок, різних виробів з гіпсу, технологією виробництва яких передбачене гальмування схоплювання.
Лимонна кислота. Біла кристалічна речовина. Використовується в якості інгібітора затвердіння гіпсу. А це, в свою чергу, збільшує час на переробку суміші.
Каолін (біла глина). Високодисперсний порошок. Служить наповнювачем сухих будівельних сумішей. Також застосовується як антиблокуюча добавка.
Цеоліт. Це активна мінеральна добавка для виготовлення сухих сумішей, зокрема, осушувальної штукатурки.
Оксид алюмінію. Зовні це позбавлені кольору кристалічні утворення. У воді не розчиняється. У СБС регулює схоплювання і затвердіння, а саме, прискорює ці процеси. Також сприяє набиранню міцності.
При введенні до складу мінерального наповнювача оксиду алюмінію важливо враховувати, що він може вплинути на гідратацію цементу. Щоб у результаті вийшла якісна суміш, необхідно брати компоненти зі спільного родовища.
Поташ (карбонат калію). Біла речовина, утворена кристалами, добре розчиняється у воді. Протиморозна добавка, що дозволяє використовувати розчин у морози (до -30 °С). Завдяки введенню її на будмайданчику, розчинний шов стає досить міцним до того, як вода замерзає. Примітно, що застосування поташу не викликає корозії при спорудженні армованих конструкцій, а на затверділому розчині не виникають висоли.
Хлорид кальцію (кальцій хлористий). Ще одна добавка, що прискорює схоплювання суміші, у вигляді білого порошку або гранул.
Нітрит натрію (натрій азотистокислий). Білий, можливо з жовтим відтінком, кристалічний порошок, що добре розчиняється у воді. У сухі суміші вводиться як добавка спеціального призначення, що інгібує корозію сталі (збільшує корозійну стійкість арматурних сіток).
Карбамід (сечовина). Зовні це білі кристалічні структури. У будівництві – добавка спеціального призначення, протиморозний агент, що забезпечує твердіння розчину при низьких температурах навколишнього середовища.
Залучення функціональних добавок для регулювання властивостей СБС – досвід традиційний, але через низку певних причин може бути обмеженим на практиці. Пояснює це специфіка вимог, що висуваються до таких компонентів.
Добавки для сухих будівельних сумішей повинні:
- бути сухими і негігроскопічними;
- безперешкодно і рівномірно розподілятися по суміші в процесі сухого змішування складових;
- бути хімічно стійкими;
- бути оперативно розчинними або диспергувальними;
- відповідати вимогам нетоксичності, пожежо-, вибухобезпеки, а також хім. безпеки.
В цілому, виробництво сучасних СБС стало можливим, завдяки застосуванню функціональних добавок, спеціально призначених для цього. У деяких випадках їх можуть замінити додатки для бетону, але часто виробники, як вітчизняні, так і зарубіжні, все ж, віддають перевагу спеціальним добавкам, які відповідають наведеному вище переліку вимог. Тому їх популярність не те, що залишається на певному рівні, а збільшується семимильними кроками.