Бензоат натрію. Що це таке

Бензоат натрію. Що це таке

Бензоат натрію – це сполука бензойної кислоти, а точніше натрієва сіль C7H6O2. На вигляд це біла порошкоподібна/гранульована маса без смаку і запаху (або ж з легким бензальдегідним запахом). Молярна маса – 144,11 г/моль, густина – 1,44 г/см³. Формула: C6H5CO2Na.

Бензоат натрію – це добавка до їжі Е211, консервант. Ефективно пригнічує життєдіяльність дріжджів та цвілі, зокрема тих її видів, що формують афлатоксини. Діє гнітюче на активність ферментів, відповідальних за ОВР, у клітинах, а також тих ферментів, які розщеплюють жири та крохмаль. Принцип дії такий: натрій бензойнокислий надходить у клітину, підвищуючи внутрішньоклітинну кислотність. У результаті сильно гальмується гліколіз крохмалю та жирів, шкідливим мікроорганізмам немає чим підживлюватися, тому вони спочатку зупиняються в розвитку, а потім гинуть.

У природному середовищі ця речовина міститься в невеликих обсягах у таких продуктах: чорнослив, родзинки, яблука, журавлина, гірчиця, кориця, гвоздика. Для використання в промислових масштабах її добувають у процесі реакції нейтралізації, коли на бензойну кислоту діє натрій гідроксид.

Е211 у наш час додають до значної кількості харчових продуктів: консервовані вироби з риби і м’яса, маргарин, майонез та кетчуп, продукти з плодово-ягідної сировини, солодку газовану воду. При цьому обов’язковим є відповідність дозувань дозволеним нормам. Наприклад, для м’ясної продукції – це 1-4 г/кг, для кільки – 2,6 г/кг, для рибної ікри та консервів – 1-2 г/кг, для маргарину і напівфабрикатів з овочів, фруктів та ягід – 1 г/кг. У солодку їжу (джем, повидло, мармелад, різноманітну кондитерку) цю добавку вносять у кількості 0,5-0,7 г/кг, у напої, що не містять алкоголь – 0,15 г/л, у слабоалкогольні – 0,2 г/л.

Численні досліди показали, що ця субстанція характеризується відносною безпекою для людини. Однак, у деяких випадках можуть проявитися алергії та деякі дрібні побічні явища, наприклад, кропив’янка. Крім того, якщо її вносити в продукти, що містять вітамін С, не виняток – формування бензолу, що є канцерогенним фактором.

Бензоат натрію – це також робочий матеріал для інших сфер промисловості. У медицині та косметичній галузі слугує, аналогічно як і в харчопромі, консервантом, антибактеріальним агентом при створенні ліків, косметики та парфумерії. Може бути компонентом комплексних препаратів з відхаркувальною дією. Часто входить до складу шампунів, гелів для душу та зубних паст.

У технічних напрямках ця сполука – головна складова частина антикорозійного паперу марки А. Завдяки їй вдається ефективно захищати деталі з алюмінію й гальванопокриття. У піротехніці виступає запорукою ракетного свисту при зльоті (надання звукових ефектів феєрверкам).

Як бачите, бензоат натрію – важливий учасник різних промислових галузей: харчової, фармацевтичної, косметичної, піротехнічної та ін. Його консервуючі властивості дозволяють подовжити термін зберігання різної продукції, але цим функціонал цього реактиву не обмежується. При тому, якщо не перевищувати рекомендовані дозування й застосовувати її правильно, ця речовина не буде становити небезпеки для людей, що і пояснює активність її використання.

Білий порошок з незначним запахом бензальдегіду або зовсім без запаху. Розчинний у воді, термостабільний – температура плавлення 300°C. Бензоат натрію - відомий і широко застосовуваний консервант, який забезпечує захист продуктів від цвілевих грибів, включаючи афлатоксиноутворюючі, дріжджів та деяких бактерій (молочнокислих, оцтовокислих). Пригнічує в клітинах активність ферментів, що розщеплюють крохмаль і жири, а також ферментів, відповідальних за окислювально-відновні реакції. Натрій бензойнокислий істотно збільшує термін зберігання продуктів та, у рекомендованих дозуваннях, не робить ніякого впливу на смак продукту. Ефективність бензоату натрію є дещо більшою в кислому середовищі.

Застосування бензоату натрію

• У харчовій промисловості зареєстрований як харчова добавка E211, застосовується для консервування м'ясних і рибних виробів, маргарину, кетчупу, майонезу, плодово-ягідних продуктів, напоїв. Можна знайти його в соусах, ікрі, фруктових пирогах, напівфабрикатах, маринованих огірках і оливках, ананасовому соці, креветках, консервах, спеціях, цукерках тощо. Бензоат натрію допомагає "поліпшити" смак несвіжих продуктів. E211 зазвичай застосовується в комплексі з барвниками і стабілізаторами.

  • Як консервант у косметичній промисловості при виробництві косметичних і гігієнічних засобів, таких як гелі, шампуні, зубні пасти.
  • Застосовується у фармацевтичній промисловості і в медицині як відхаркувальний засіб, зазвичай у складі комбінованих препаратів.
  • У тютюновій промисловості бензоат натрію використовується для запобігання пліснявіння жувальних і курильних сортів тютюну.
  • У хімічній промисловості натрій бензойнокислий є сировиною для виробництва клеїв, барвників, стабілізаторів, полімерів.

Також застосовується в піротехніці для створення звукового ефекту феєрверків. В авіації для захищає деталі з алюмінію і гальванічні покриття. Один з основних напрямків – харчова промисловість, де бензоат натрію служить консервантом (добавка до їжі Е211). Його бактерицидні та протигрибкові властивості оберігають продукти, перш за все, з кислим середовищем (якщо до складу входить оцет або лимонна кислота) від передчасного псування. Це також плодово-ягідні та кондитерські вироби, майонези, кетчупи, маргарини, пюре, риба, м'ясо, безалкогольні напої. Він не дозволяє розвиватися дріжджовим клітинам, грибам і деяким бактеріям. У слабкокислих середовищах виступає в ролі антисептика і фунгіциду. Серед головних його завдань – подовження терміну придатності продукту. У вигляді харчової добавки до багатьох видів їжі бензоат натрію дозволено використовувати в більшості країн.

Роль консерванту натрій бензойнокислий виконує і в таких галузях промисловості, як: фармацевтика і медицина (тут він також відомий як відхаркувальний засіб), косметологія (зокрема, виробництво засобів гігієни, шампунів, гелів та ін.). У тютюновій промисловості за допомогою цієї субстанції запобігають появі цвілі тютюну. В авіаційній – захищають гальванічні поверхні і алюмінієві деталі. При виготовленні феєрверків – забезпечують характерні звукові ефекти. Також без цього реактиву не обходиться виробництво барвників, клеїв і стабілізаторів полімерів.

Бензойнокислий натрій і його вплив на людину

Те, що багато країн дозволяють застосовувати цю речовину внутрішньо разом з продуктами у вигляді харчового додатку, говорить про її безпеку для здоров'я людини. Але, звичайно ж, необхідно пам'ятати про дозволене дозування: не більш ніж 5 мг/кг ваги тіла на добу при гранично допустимій концентрації 0,15-0,25 %. Перевищення цих показників може призвести до прояву алергійних реакцій, загострення астматичних синдромів, кропив'янки і виникнення новоутворень.

Варто пам'ятати: бензол (утворення якого можливе з бензойнокислого натрію, і саме він є найбільшою небезпекою для людини) надходить до організму не тільки з їжею, але і з брудної атмосфери, при палінні тощо. Тому слід враховувати сумарне споживання цієї речовини.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.