Яблучна кислота

183.00 грн (ціна за 1 кг)
SKU: .
Фаховий персонал <br/> з понад <strong>20</strong>-річним <br/> досвідом роботи в галузі
Фаховий персонал
з понад 20-річним
досвідом роботи в галузі
Значні <br/> складські запаси
Значні
складські запаси
Власний <br/> автопарк
Власний
автопарк
Сертифікована <br/> продукція
Сертифікована
продукція

На складах ПП Система Оптимум завжди є в наявності яблучна кислота. У нас можна купити яблучну кислоту за доступною ціною. Яблучна кислота має сертифікат якості. Якість, умови придбання і ціна яблучної кислоти Вас приємно здивують. Наявність власних складів та автопарку забезпечує оперативність у виконанні замовлень, доставку яблучної кислоти по всій території України. Ціна  яблучної кислоти також залежить від об'ємів закупівлі. При купівлі яблучної кислоти оптом наші менеджери нададуть Вам персональні знижки.

Яблучна кислота – це 2-х основна кислота з групи гідроксикислот. Вперше була отримана в 1785 р., як можна припустити, навіть не знаючи про це точно, з яблук, а саме з нестиглих. Відкриття належить шведському хіміку Шеєле. Крім такої назви, може йменуватися оксибурштиновою, гідроксибутандіовою або малоновою кислотою, а її солі і аніони – малатами. По суті це може бути сполука як органічна, так і неорганічна. Володіє консервуючими властивостями. Зареєстрована як добавка до їжі Е296.

Виглядає ця речовина як біла тверда кристалічна маса, сформована безбарвними прозорими кристалами. Характеризується гігроскопічністю. Піддається досить доброму розчиненню у водних середовищах (144 г на 100 мл). В етоксиетані й етанолі розчиняється дещо слабше (6 г і 35,9 г на 100 мл, відповідно). Не розчиняється в бензолі, ефірі та вуглеводах аліфатичного ряду. Може мати дві стереоізомерні форми (D і L) та виглядати як рацематна суміш. Смак – кислий, запах відсутній.

Молярна маса – 134,1 г/моль. Термовластивості: t плавлення – 100/130 °C, t кипіння – 140/150 °С (у D і L форм, відповідно). Формула: C4H6O5.

Природні джерела – це цілий перелік кислих рослинних культур: згадані вище нестиглі яблука (в них кислоти міститься більше, порівняно з яблуками стиглими), виноград, горобина, барбарис, малина, журавлина, аґрус, ревінь, цитруси (апельсин, мандарин, лимон) та ін. Крім того, у вигляді солей нікотину присутня в складі махорки і тютюну.  Загалом, у природному середовищі, найчастіше трапляється в L-формі. А якщо порівняти фрукти, вирощувані класичним сільським господарством і органічним, то в другому випадку кількість кислоти в плодах спостерігається більша, ніж в першому.

Отримання L-яблучної кислоти виглядає як ферментація фумарової кислоти при наявності каталізатора – ферменту фумарази. Саме фумараза приєднує воду по подвійному зв’язку молекули C4H4O4.

Взагалі, синтетична яблучна кислота – це результат гідратації малеїнової і фумарової кислот.

Звичайно, можливе отримання і з природної сировини, переліченої вище.

Застосування. Головна галузь, в якій використовують цей продукт – це харчопром. Тут Е296, видобуту з натуральних джерел, найчастіше вводять у фруктові води, соки, винні матеріали, випічку і кондитерку, консерви з фруктів та овочів. Вона регулює кислотність, підсилює смак і служить консервантом. Завдяки їй вдається протистояти розмноженню грибків та бактерій, а відтак і подовжувати терміни придатності харчових продуктів.

Інші сфери застосування:

- медицина (інтенсифікує смак низки медикаментів, вводиться до складу проносних і ліків, що борються з хрипотою);

- косметологія (є ефективним інгредієнтом косметичних засобів, призначених для захисту шкіри обличчя від дії вільних радикалів, розм’якшення, відновлення шару ліпідів, зволоження, розгладження тощо).

Значення яблучної кислоти для людини

Ця речовина є дуже значущим проміжним продуктом в обмінних реакціях, характерних для живих організмів. Вона не тільки бере участь в обміні речовин, вона збільшує загальний тонус і зменшує артеріальний тиск. Діє як антиоксидант, очищає, зволожує, має протизапальний і трохи в’яжучий ефект. Завдяки їй в шкірних покривах інтенсифікується синтез колагену.

Е296 зарахована до добавок, що не завдають шкоди здоров’ю людини. Але тут важливо розуміти, що значення мають кількості, які вживаються. Якщо захопитися їжею, в складі якої присутня яблучна кислота, не стануть винятком порушення роботи травного тракту. А в чистому вигляді кислота несе небезпеку опіків слизових та шкіри. У той же час, офіційного нормування добової дози немає. Обсяги речовини, що надходить до організму, потрібно контролювати і регулювати самостійно.

Більше інформації про яблучну кислоту й умови її придбання – за контактними номерами ПП «Система Оптимум». Звертайтеся!

Якщо Вам потрібно купити гуртом яблучну кислоту, зверніться до компанії Система Оптимум. Питання щодо ціни на яблучну кислоту, а також умов оплати та доставки по Україні Ви можете оперативно вирішити з фахівцями компанії телефоном або через e-mail.

Міжнародна назва hydroxybutanedioic acid; мalic acid; DL-Hydroxybutanedioic acid
Хімічна формула C4H6O5
Назви-синоніми оксиянтарна кислота, гідроксибутандіова кислота, E296

Поки немає жодного відгуку.

Поки немає жодного коментаря.

ОПТ
В інтернет магазині Система Оптимум Ви можете купити оптом Яблучна кислота за вигідною ціною, також замовити Яблучна кислота з доставкою по Україні. Система Оптимум - це прийнятні ціни, якісний товар і професійне обслуговування.

Дякуємо за Ваш відгук.

Дякуємо за Ваш коментар.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.