Пошук

Хлорид амонію та медицина. Властивості, застосування

Хлорид аммония

Хлорид амонію (хлористий амоній, нашатир) – це сіль амонію у вигляді білої дещо гігроскопічної порошкоподібної маси, що складається з безбарвних кристалів. Запаху не має. Смак – солонуватий. Розчинення у воді та рідкому аміаку – добре; також піддається розчиненню, хоч і дещо меншому, в етиловому та метиловому спиртах. Для отримання цієї  речовини випарюють маточний розчин, який залишається після проведення реакції, що відокремлює гідрокарбонат натрію. У лабораторних умовах для цього забезпечують взаємодію хлористого водню і аміаку (іноді хлору та аміаку), пропускаючи їх крізь розчин хлориду натрію. Формула: NH4Cl.

Хлорид амонію, а точніше його розчини, активно застосовують у медичній галузі. Цей препарат розміщується в кабінетах лікарів, у каретах швидкої допомоги. У медичних установах він завжди повинен бути під рукою, щоб вчасно вивести людину зі стану непритомності. Адже розчини цієї субстанції мають різкий аміачний запах, завдяки якому людину вдається привести до тями блискавично шляхом збудження нервової системи. Що стосується домашнього застосування, то тут зберігати нашатир не рекомендовано, особливо, якщо в будинку присутні маленькі діти. Або ж потрібно тримати препарат у тому місці, куди у дітей доступ обмежений.

Використовуючи нашатир як засіб від втрати свідомості, важливо пам’ятати, що він здійснює потужний вплив на дихальний центр. Передозування може бути небезпечним: не виняток – опіки шляхів дихання і навіть повна зупинка дихальної функції. Тому, застосовуючи цю сполуку, обов’язково необхідно керуватися двома правилами: тільки для вдихання парів і винятково в малих дозах.

Раніше хлористий амоній використовували в лікуванні бронхіальної астми, бронхіту та інших хвороб дихальної системи, а також як відхаркувальний засіб. Сьогодні його слабкі розчини частіше задіюються як діуретики (або як допоміжні компоненти, що інтенсифікують дію основних діуретиків), оскільки вони оперативно надходять в шлунково-кишковий тракт, повністю виводяться через нирки, позбавляючи організм від зайвої рідини. Крім того, за допомогою хлориду амонію можна ефективно боротися з набряками, головним чином, серцевої природи. Але рішення про застосування в жодному разі не повинно прийматися самостійно – тільки за призначенням лікаря.

Цей препарат може дати побічні явища у вигляді пришвидшеного дихання, погіршення апетиту, блювання та нудоти. А якщо є гострі ниркові захворювання, то він для застосування взагалі протипоказаний.

Як бачимо, хлористий амоній – це джерело важливих ліків: нашатирю, серцевих протинабрякових і сечогінних препаратів, засобів проти кашлю та ін. Але використовувати його в медицині необхідно з обережністю, з огляду на такі основні властивості:

– гігроскопічність;

– розчинення у водному середовищі, водному аміаку, метанолі та етанолі з певною кількістю осаду;

– реакція на луги;

– леткість при загорянні з появою білого щільного диму і аміачних парів;

– абсолютне розкладання під впливом електрики і при t від 338 °С.

Взявши до уваги властивості та можливі застосування, можете купувати необхідну партію хлориду амонію і приступати до використання!

ПоширитиНапишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *