Що таке AdBlue – навіщо та коли його потрібно використовувати

Що таке AdBlue – навіщо та коли його потрібно використовувати

Що таке AdBlue та як його використовувати?

Сьогодні ми поговоримо з вами про важливу та актуальну тему – що таке Ад Блю, навіщо і як використовувати, які переваги забезпечуються, куди і як заливати, де купити та ін.

Почнемо з того, що у світі сучасних автомобілів і технологій тема екології та дотримання стандартів стосовно викидів шкідливих речовин набуває все більшого значення. Одним із революційних рішень у цьому напрямку стало впровадження AdBlue – інноваційного рідкого реагенту, призначеного для зниження викидів оксидів азоту із вихлопних газів дизельних двигунів у довкілля. З цієї статті ви зрозумієте, чому AdBlue – не просто слово, не тільки хімічна сполука і вже точно не маркетингова хитрість, а ключ до сучасного екологічно чистого транспорту. Ви дізнаєтеся, що він таке, який його принцип дії і, звичайно ж, як правильно використовувати цей інноваційний продукт для того, щоб ваш автомобіль відповідав найвищим екологічним стандартам.

Запрошуємо без зайвих відступів поринути у захопливість та користь світу AdBlue, дізнатися, як з його допомогою вдається робити наші дороги чистішими та безпечнішими.

Що таке рідина AdBlue: базова інформація

Ad Blue – що це? Можливо, вид пального чи якась функціональна добавка до нього? Ні, подібні думки хибні. Насправді йдеться про спеціальну рідину для дизельного двигуна, що дозволяє йти в ногу з регулярним підвищенням екологічних стандартів. За своєю суттю ця рідина є водним розчином сечовини, що знижує токсичність автомобільних викидів. Порівняно з нейтралізаторами для бензинових двигунів, АдБлю – рішення більш технологічне та застосовуване винятково для дизеля. Для його розміщення в автомобілі передбачається окремий бак із блакитною кришкою. З дизельним пальним не контактує і вже тим паче ним самим або його частиною не є. Тому формулювати запитання так: «Що за паливо AdBlue?» – докорінно неправильно.

Коли транспорт функціонує, в атмосферу з вихлопної труби надходять відпрацьовані гази. У випадку з дизельним силовим агрегатом у складі вихлопів назовні вивільняються сажа та оксид азоту, що згубно впливають на довкілля й здоров’я людей. Сажа нейтралізується за допомогою сажового фільтра, що стоїть на варті забруднення атмосфери. Для мінімізації концентрації оксидів азоту у відвідних газах застосовується інноваційна система SCR (Selective catalytic reduction). Це технологія контролю викиду оксидів азоту, що ґрунтується на застосуванні розчину карбаміду. Реагент, взаємодіючи з вихлопами, реалізує необхідну нейтралізуючу дію та є ключовим учасником процесу, який вирішує проблему забруднення повітря і природи під час функціонування транспорту на дизельних двигунах.

Таким чином AdBlue – це:

  1. Водний розчин сечовини для забезпечення якісної роботи силових агрегатів, які працюють на дизельному пальному, легкових, вантажних автомобілів та сільськогосподарської техніки.
  2. Спеціальна рідка субстанція зі специфічним запахом, що впорскується у вихлопну систему авто і складається з карбаміду (32,5 %) та демінералізованої води (67,5 %) як розчинника, котрий полегшує трансформацію кристалів речовини в рідку форму.
  3. Ефективний, універсальний та простий засіб зменшення обсягів та нейтралізації шкідливих оксидів азоту у відпрацьованих газах ТЗ із забезпеченням їх розпаду на воду і азот.
  4. Сучасний інноваційний спосіб покращення екології в сегменті експлуатації дизельних двигунів, а відтак створення більш чистого та здорового середовища для нас усіх.
  5. Можливість забезпечити відповідність вихлопів екостандартам Євро 4, Євро 5 та Євро 6, що діють у Європейському союзі.

 Принцип роботи AdBlue: як функціонує SCR

Розглядаючи AdBlue, принцип роботи SCR системи, передусім слід зазначити, що процес оснований на простій і водночас ретельно продуманій реалізації хімічної реакції, призначеної для зниження вмісту оксидів азоту в відвідних газах дизельних двигунів. Водний розчин сечовини впорскується у систему вихлопу автомобіля чи іншої транспортної техніки, де відбувається селективне каталітичне відновлення.

Сам процес починається з того моменту, коли AdBlue надходить у спеціальний реактор, в якому перебуває каталітичний елемент, найчастіше виготовлений з матеріалу, що містить ванадій і титан. При цьому із сечовини під дією тепла та каталітичної сили виділяється аміак (NH₃). Далі аміак вступає у реакцію з оксидами азоту (NOx), які присутні у вихлопних газах. В результаті цієї реакції оксиди азоту нейтралізуються і перетворюються на нешкідливі азот (N₂) і водяну пару (H₂O). Це відбувається завдяки тому, що аміак має цю саму здатність трансформувати окиси азоту у безпечні сполуки. Як результат, суттєво зменшуються (знижуються до допустимих значень) викиди NOx, автомобілі та промислова техніка мають покращені екопоказники.

Помилково думати, що рідина АдБлю з’єднується з пальним у камерах згоряння. А на таку думку, до речі, нерідко можна натрапити. Все – через незнання. Але ви тепер знаєте, що вона дозовано надходить у каталітичний нейтралізатор SCR, розташований там, де відпрацьовані гази, що проходять через нього, мають необхідну температуру. Це забезпечує оперативність реакції рідини із забрудненнями.

Знати, як працює система AdBlue, і розуміти, на що вона здатна, важливо для забезпечення її максимальної продуктивності.

Ключові переваги AdBlue

Ad Blue – продукт, котрий не має гідних аналогів за функціонально-експлуатаційними параметрами, що й пояснює широту його застосування. Погляньмо на деякі з головних переваг цього інноваційного рішення:

  1. Ефективність та безпека. Цей пункт виступає основним достоїнством, яке робить рідину, що розглядається, невід’ємною частиною сучасних систем управління викидами і забезпечує більш чисту та екологічно безпечну експлуатацію транспортних засобів. Плюс сама по собі сечовина – продукт не небезпечний, активно задіюваний в медицині й фармацевтиці, косметичній, текстильній, хімічній та інших галузях.
  2. Універсальність. Спеціальний розчин сечовини підходить для використання у різних видах дизельних двигунів та в різноманітних сферах діяльності. Універсальний нейтралізатор застосовують на легкових автомобілях, вантажівках, автобусах, сільськогосподарській і будівельній техніці. Його використання є обов’язковим для більшості нових дизельних ТЗ, оскільки це дозволяє їм відповідати суворим нормам щодо викидів та стандартів якості повітря, мінімізує негативний вплив транспорту на довкілля.
  3. Простота у використанні. На потрібному етапі AdBlue додається в спеціальний бак, призначений для цієї цілі, й витрачається автоматично в ході експлуатації транспорту. Це робить його зручним засобом для власників дизельних автомобілів, що потребує мінімум участі людини в процесі та знижує необхідність регулярного технічного обслуговування.

Однак, незважаючи на всі переваги, використання Ад Блю також має свої особливості та вимоги. Наприклад, рідина повинна зберігатися в захищеному від морозу місці, і її рівень має періодично контролюватися. Це важливо задля забезпечення безперебійної роботи системи нейтралізації викидів.

Навіщо потрібен AdBlue? Які функціональні аспекти забезпечує?

Застосування AdBlue відображає високий рівень технологічної інновації у сфері автомобільної промисловості та прагнення до більш відповідального та екологічно безпечного використання транспорту.

Головна роль Ad Blue і SCR загалом полягає у здатності значною мірою знижувати викиди NOx, які є одними з основних шкідливих речовин у відпрацьованих газах. Це особливо важливо у світлі сучасних екологічних стандартів та прагнення до більш чистого та безпечного навколишнього середовища. Окиси азоту – шкідливі речовини, які визначають формування смогу і впливають на якість повітря. Через них люди стають підвищено схильні до респіраторних інфекцій, серцево-судинних захворювань і навіть онкологічних недуг. Розчин карбаміду, що перетворює їх на безпечні азот і воду, ефективно знижує негативний вплив на людей і довкілля. В умовах суворих норм і стандартів в галузі екології AdBlue стає невіддільною частиною дотримання вимог щодо зниження шкідливих викидів. Багато країн та регіонів посилюють стандарти по викидах, і використання AdBlue стає необхідним для відповідності цим стандартам. Компанії та власники автопарків, які вживають заходів щодо зниження шкідливих викидів, часто одержують визнання за свою соціальну відповідальність. Використання нейтралізатора стає показником уваги до екологічних проблем та прагнення до створення чистішого середовища.

Але описаним роль реагенту не обмежується. Що таке АдБлю в авто ще в плані значення та функціональності? Це чудовий спосіб підвищення ефективності роботи двигуна і збільшення його терміну служби. Оскільки процес селективного каталітичного відновлення зменшує негативні впливи на двигун, це попутно знижує його зношування і поліпшує загальну продуктивність. Також завдяки йому оптимізується згоряння пального, що забезпечує підвищення загальної ефективності паливовикористання. Реагент знижує витрати дизельного палива орієнтовно на 5 %. І ще, що відзначають власники автомобілів із дизельними моторами та системою SCR, це зниження частоти необхідності ремонтувати трансмісійну систему.

Вважаємо, питання, навіщо сечовина потрібна автомобілю, розкритим, а сам матеріал – важливим та доцільним. Позаяк його ефективність проявляється не тільки в скороченні шкідливих викидів, але й в підвищенні економічної та екологічної стійкості автопарків, це робить його хорошим інструментом для автотранспортної галузі в умовах суворих екостандартів.

Чи можна/треба використовувати AdBlue у бензинових авто?

Перешкоджати викиду в довкілля токсичних сполук – завдання, актуальне і на дизельних, і на бензинових автомобілях. Але вирішується воно в цих двох випадках по-різному. Використання АдБлю у бензинових автомобілях не актуальне – там своя методика. Сечовина AdBlue розроблена та оптимізована саме для дизельних двигунів легкового та вантажного автотранспорту, сільгосптехніки з екологічним стандартом від Euro-4 до Euro-6, де передбачена система SCR. Наявність системи селективного каталітичного відновлення – обов’язкова умова застосування Ад Блю.

Тож, якщо ви заправляєте автомобіль бензином, зазначений розчин вам не потрібен. А от якщо дизельним пальним, тоді так. У такому випадку вам потрібна не тільки сама рідина, а й знання про неї, про правила її використання.

Витрата AdBlue у системі SCR

Основні моменти, що стосуються витрати нейтралізатора та його відсоткового співвідношення до дизеля, такі:

  • загалом сечовини витрачається небагато, навіть незважаючи на її активне застосування в авто для покращення якісних параметрів вихлопів;
  • назвати точну і загальну у всіх випадках витрату не є можливим, оскільки вона істотно залежить від наявної системи обробки відхідних газів, від моделі та характеристик авто;
  • також відсоток речовини, що витрачається, прямо взаємопов’язаний з витратою пального на 100 км, автоматично підлаштовується системою з урахуванням навантажень і оборотів мотора, стилю водіння, типу їзди і зовнішніх умов середовища;
  • цифри варіюються на легкових та вантажних автомобілях, також залежать від екологічного стандарту. Середні значення у легкових автомобілів – 3-4 % (1 л на тисячу км пробігу). У вантажівок витрата сечовини може сягати 7 % (в середньому – 2 л на 1000 км);
  • на холостих обертах AdBlue не витрачається.

Більше інформації стосовно цієї підтеми можете отримати з нашої статті «Витрата сечовини для дизеля – як правильно розрахувати».

Куди потрібно заливати AdBlue?

Переважна кількість транспорту, на якому встановлена система SCR, без сечовини просто не заводиться. А якщо і заводиться, то це супроводжується втратою тяги і зниженням потужності. Тому важливо стежити за рівнем рідини та своєчасно поповнювати її запаси. При надходженні повідомлення від бортового комп’ютера про малий залишок Ад Блю (виводиться на приладову панель) зволікати не варто.

То куди ж здійснювати заливання? У спеціальний бак (об’єм становить близько 10 л на легкових авто та 20-120 л на вантажних), який знаходиться біля каталізатора. Його заправна горловина, що герметично закривається, має синє забарвлення і відповідний напис «AdBlue/DEF». Місце її розташування може відрізнятися, залежно від марки та моделі ТЗ. Але в більшості випадків ви її знайдете в одному із трьох місць:

  1. Біля кришки паливного бака.
  2. У багажнику.
  3. В підкапотному відсіку.

 Як залити AdBlue: головні правила

Щоб використання реагенту AdBlue було ефективним і не викликало негативних наслідків, важливо правильно заповнювати цю рідину. Куди лити, ми з вами з’ясували вище. Коли – теж зрозуміло: тоді, коли надходить сповіщення від бортового комп’ютера, що потрібно купити розчин сечовини та виконати дозаправку. Використовувати матеріал рекомендовано однієї марки та бренду, якому довіряєте.

Якщо будуть сумніви щодо того, що і як робити, можна скористатися допомогою професіоналів. Якщо заливатимете самостійно, дотримуйтеся таких правил:

  • при заправці АдБлю переконайтеся, що автомобіль вимкнений, а насос для сечовини підключений до правильного входу. Це не допустить випадкового заливання AdBlue в бак для пального і навпаки;
  • використовуйте окреме обладнання AdBlue. Не варто застосовувати те саме, що й для пального. Крім цього, намагайтеся уникати використання неякісних насосів, щоб запобігти можливим засміченням або навіть пошкодженням системи;
  • найкраще – не переливайте продукт у проміжну тару. Але якщо така потреба виникне, слідкуйте, щоб каністри були чистими;
  • найпростіше здійснювати заливання з дозатора на АЗС, але можна і з пляшки/каністри. Перший варіант рекомендований для вантажного, другий – для легкового транспорту. Але, в принципі, обидва можуть застосовуватися на різних ТС;
  • у випадку, якщо вам необхідно додати рідину в дорозі, можна використовувати спеціальні контейнери, які доступні в більшості автомагазинів. Такі контейнери зазвичай мають сопло для зручного заповнення;
  • враховуйте корозійну активність речовини. Не поспішайте і будьте обережні під час заправки;
  • приділяйте увагу дозуванню. Розчин додається в невеликих кількостях, тому важливо стежити за використовуваними дозами. Зазвичай інструкції з експлуатації автомобіля містять докладні вказівки щодо використання AdBlue.

Заправка АдБлю – це проста, але важлива процедура, яка сприяє чистішій експлуатації дизельних двигунів. Пам’ятайте про правила заправки, дотримуйтеся інструкцій виробника та впевнено вирушайте в дорогу, дбаючи про природу й ефективність вашого автомобіля.

Не працює AdBlue: можливі проблеми, їх причини та шляхи вирішення

Система SCR – це інноваційне рішення для захисту екології. Вона потрібна та важлива, ефективна і надійна, але іноді може не працювати. До цього здатні призводити дві основні причини. Перша – несвоєчасна заправка рідини. І друга – прагнення заощадити, що супроводжується покупкою дешевого низькоякісного продукту.

Важливо постійно контролювати наявність Ад Блю в резервуарі та вчасно поповнювати запаси. Якщо цього не робити, нестача/відсутність рідини може призвести не тільки до погіршення роботи двигуна (недостатньої потужності, малих обертів), але й до його незапуску. Також є величезна ймовірність того, що силовий агрегат взагалі зламається. А це вже загрожує значними витратами на капітальний ремонт або заміну.

Щоб такого не сталося, чи можна їздити без сечовини, відключивши систему? У низці автомобілів відключення можливе. В такому випадку спеціальний світлоіндикатор на панелі приладів не сигналізуватиме про необхідність поповнити запаси рідини. Але наслідки невтішні: довкілля забруднюватиметься шкідливими оксидами азоту. Та й штраф за таке можна отримати.

Продовжимо. Застосування неякісного дешевого нейтралізатора, як і несвоєчасне доливання розчину – аналогічно погана ідея, що виливається в перешкоди для функціонування системи, а то і в повну її несправність. Коли система виходить з ладу, автомобіль може працювати, але на значно меншій потужності, з втратою швидкості руху і з перепалюванням дизеля.

При несправностях, що супроводжують АдБлю, є варіант і примусового обмеження потужності двигуна. Для експлуатаційних параметрів автомобіля це не дуже, але таким чином виходить зменшити обсяги шкідливої частини вихлопів до прийнятних значень при SCR, що не працює. Суть такого рішення полягає в тому, що з підвищенням ККД дизеля збільшується і вміст у вихлопах токсичних сполук азоту. Якщо знизити потужність, стане меншим ККД, а відтак у довкілля надходитиме менше шкідливих речовин.

Щоб виключити всі негативи, які супроводжують збої у функціонуванні SCR, щоб не допустити поломки, дотримуйтеся експлуатаційних рекомендацій:

  • не поєднуйте рідину з пальним в одному баку;
  • використовуйте якісний AdBlue, який, хоч і коштує дорожче, але надійність забезпечує максимальну;
  • якщо планується дальня поїздка, подбайте про достатні запаси нейтралізатора, згідно з планованою витратою пального.

Дотримування простих правил поводження з розчином сечовини є надважливою передумовою належної роботи двигуна протягом тривалого часу. Маючи дизельне авто, слід усвідомлювати всі ризики несправностей системи селективного каталітичного відновлення та робити так, щоб вони не мали жодних шансів проявитися.

 Термін придатності AdBlue й до чого тут температура?

АдБлю є водним розчином сечовини, та, як і у всякої рідини, в нього є певний термін придатності. Зазвичай він перебуває у діапазоні 6-36 місяців. Точна тривалість суттєво залежить від температурного режиму та дещо менше – від інших умов зберігання. Якщо t підвищується до 35 ℃ і більше, відбувається сильне скорочення терміну придатності та погіршення якості реагенту. Вдалий температурний інтервал – 5-25 ℃. Якщо дотримуватися його та інших рекомендацій виробника щодо зберігання, не становитиме труднощів отримати максимальні значення по терміну придатності.

А виглядають ці рекомендації так:

  • уникати перегріву та переохолодження. Про перегрів зрозуміло, більше 35 ℃ допускати не можна. Щодо переохолодження, зниження температури до -11 ℃ призводить до замерзання рідини. Якщо розчин при цьому перебуває в каністрі, то після відтавання відновлює початкові свої властивості й підходить для подальшого ефективного застосування. Якщо ж рідина замерзає всередині бака, це вже проблема: продукт, що не повністю розтанув, може потрапити в насос і спровокувати несправності, що потребують дороговартісного ремонту. Для запобігання подібному на транспорті встановлюється спеціальне обігрівальне обладнання, що прискорює розморожування АдБлю. Але найкраще, коли t довкілля опускається нижче -11 ℃, не залишати машину на вулиці, а паркувати у гаражі;
  • зберігати в темному приміщенні або у непрозорих фірмових контейнерах, які перешкоджають фотохімічним реакціям, що відбуваються під дією ультрафіолетових променів, що може позначатися на стабільності рідини. Не переливати в іншу тару, тим більше з металу, оскільки це спровокує небажані хімічні реакції. Солі, що утворюються, можуть потрапити в каталізатор і стати причиною його функціональних порушень;
  • не тримати поруч із хімічними речовинами, нафтопродуктами або іншими забруднювачами, щоб не допустити забруднення та зниження якості;
  • враховувати, що після розкриття упаковки виробника період зберігання може скоротитися, й періодично перевіряти продукт на якість, особливо, якщо він довго зберігався. Це дозволить переконатися, що AdBlue зберіг свої хімічні властивості та буде ефективним при використанні в автомобілі.

Термін придатності Ад Блю і умови його зберігання відіграють ключову роль у підтримці надійності системи SCR та ефективності цієї рідини, що використовується для зниження викидів оксидів азоту у відпрацьованих газах дизельних двигунів. Важливо знати, як правильно зберігати AdBlue, щоб уникнути погіршення його властивостей, і застосовувати ці знання на практиці. Тоді реагент буде служити вам якнайкраще, підтримуючи екологічну експлуатацію вашого автомобіля.

Ціна AdBlue і де краще купити?

Ціна може змінюватися залежно від низки факторів, зокрема від регіону, виробника, обсягу купівлі, типу продукції, від того, звичайний чи інтернет-магазин та який саме вибраний для придбання. Зазвичай Ad Blue продається у різних упаковках: від невеликих пляшок та каністр до бочок великого об’єму. Більшість автозаправних станцій, автомагазинів та онлайн-ресурсів пропонують різноманітні варіанти упаковки, що дозволяє обрати оптимальний саме для ваших потреб. Заливати на автозаправках розчин сечовини зручно, оскільки це можна робити у звичному місці, там само, де транспортний засіб заправляється пальним. Магазини з продажу автозапчастин та аксесуарів – також хороше місце придбання, особливо для тих, хто воліє купувати товари особисто та одразу отримувати необхідну кількість. Варіант купити АдБлю в інтернет-магазині – це можливість придбання з доставкою прямо до вас додому. Тут нескладно знайти різноманітні упаковки, об’єми та вибрати оптимальні умови за ціною.

Порада щодо вибору: звертайте увагу не лише на ціну, а й на репутацію виробника та продавця. Це забезпечить вам не тільки якісний продукт, але й надійне дотримання стандартів, що є важливим для ефективної роботи системи очищення відпрацьованих газів вашого транспортного засобу.

І пам’ятайте: застосування AdBlue та відповідальна експлуатація SCR – це не тільки про автомобілі, це насамперед про здоров’я людей, про чистоту повітря, яким ми з вами дихаємо, про благополуччя всієї планети. Не нехтуйте регулярним контролем рівня цієї рідини. Не ігноруйте сигнал датчика про необхідність поповнити запаси нейтралізатора. Не вимикайте систему примусово. Купуйте тільки якісний продукт, на якому вказана назва AdBlue. Застосовуйте та зберігайте його, дотримуючись рекомендацій. Що і як робити, ми вам вище детально розповіли.

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.