Хімічні зв’язки для зміцнення Вашого бізнесу

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) та Sodium Laureth Sulfate (SLES) – користь, шкода і в чому різниця

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) та Sodium Laureth Sulfate (SLES) – користь, шкода і в чому різниця

Лаурилсульфат, лауретсульфат натрію: шкода чи користь, що це взагалі таке і навіщо потрібне, є різниця або ж це просто різні назви одного матеріалу? Сьогодні розкладаємо по поличках SLS та SLES.

Нікого вже не здивувати різними абревіатурами, символами та іншими позначеннями на етикетках косметичних засобів, побутової хімії тощо. Щоправда, хтось не особливо звертає на них увагу, а інші уважно вивчають склад, прагнучи уникнути контакту зі шкідливими речовинами. Оскільки від різних компонентів негативна дія може бути досить серйозною, наполегливо рекомендуємо все ж таки цікавитися складом. Але водночас не варто боятися усього підряд. Якщо щось із переліку інгредієнтів вам невідоме, зовсім необов’язково воно є шкідливим та небезпечним. Просто потрібно дізнаватися, розбиратися та орієнтуватися, у SLS та SLES зокрема. Тому не ходитимемо довкола, відразу перейдемо до суті, щоб ви могли раз і ґрунтовно з’ясувати для себе це питання.

Що таке SLS та SLES: розбір понять

SLS розшифровується як Sodium Lauryl Sulfate, а SLES – як Sodium Laureth Sulfate. Яку суть у собі містять ці абревіатури та англомовні назви? Це ніщо інше, як синтетичні ПАР, що мають значну частоту застосування при виготовленні косметики, засобів гігієни, мийних побутових продуктів та іншого. Те, що поверхнево-активні речовини в цих напрямках потрібні та важливі – поза сумнівом. А ось чи доцільна присутність у складі різних продуктів саме цих компонентів, ви і дізнаєтеся під час прочитання статті.

Обидві речовини мають вражаючі очищувальні, мийні та змочувальні властивості. Завдяки їм засоби піняться, а жири розчиняються. Безперечна перевага цих хімічних компонентів – їхня доступність, що аналогічно позначається на кінцевій вартості готової продукції.

Що важливо розуміти: SLS – це не SLES. Це два хоч і схожі за функціоналом, але з принциповими відмінностями, матеріали, які представляють загальну групу алкілсульфатних аніонних поверхнево-активних речовин (сульфатів). Виробництво полягає в каталітичній реакції відновлення жирних кислот, отриманих із сировинної основи природного (рослинного) або синтетичного походження. Поширена помилкова думка, що виготовлення здійснюється тільки з пальмової, кокосової олії. Насправді з цією метою можуть також використовуватися продукти нафтопереробки. Причому виробництво обох сульфатів, їх товарна форма мають різницю і між собою.

Лаурилсульфат має порошкоподібний або кристалічний голчастий вигляд. Порівняно зі SLES, характеризується зручнішим транспортуванням, навіть не зважаючи на те, що реалізує вологопоглинання з повітря і може перетворюватися на моноліт. Якщо його джерелом є натуральні олії, не варто вважати, що це найкращий варіант. Без хімічної переробки олій тут теж не обходиться, а ціна при цьому набагато вища. Плюс дуже складно відрізнити, які саме походження та ступінь очищення SLS, а переплатити не за те, що очікуєш – простіше простого.

Лаурет сульфат натрію – це вже насичений розчин, що реалізується у пластмасових бочках/каністрах. Може містити 1,4-діоксан – дуже небажану, оскільки супроводжується небезпечним впливом, домішку, яка має обмеження по концентрації при введенні в косметичні продукти. Логістичною особливістю, позаяк це розчин, є плата за транспортування водної компоненти у складі корисного вантажу. Проте перевага полягає в тому, що переживати з приводу ураження вологою у такому випадку не доводиться.

Хоча багато хто досі безпідставно вважає, що Sodium Lauryl Sulfate – це те саме, що й Sodium Laureth Sulfate, ви тепер знатимете, що це не так. Зокрема, явною ключовою відмінністю, якою можна оперувати, виступає те, що SLES – етоксильована варіація SLS. Етоксилювання – це хімічна реакція, що знижує подразнювальну дію матеріалу, підвищує його м’якість і дружність для шкірного покриву. Іншими словами, SLS – більший подразник (сильніше подразнює очі, шкіру, слизові), а SLES – значно менший.

Де і для чого використовується лауретсульфат натрію?

Одна з пріоритетних галузей застосування лауретсульфату натрію – виробництво косметичних засобів та продуктів особистої гігієни. Тут це одна з найбільш потрібних аніонних хімічних сполук своєї групи. Більше 90 % шампунів та гелів для душу, які ви бачите на полицях магазинів та в інтернет-каталогах, містять SLS або SLES. Але цим косметична промисловість не обмежується. Який засіб для догляду за тілом або обличчям не візьми, причому як з мас-маркету, так і той, що є представником дорогих елітних лінійок, ситуація приблизно така ж. Компоненти, що розглядаються, у різних кількостях присутні в рідких милах, продуктах для демакіяжу, гелевих та пінних засобах для очищення обличчя й інтимної гігієни, пінах для ванни, кремах та іншій косметиці. Є у складі зубної пасти. Дитячі косметичні серії – не виняток. Така активність застосування пояснюється дешевизною, універсальністю та економічністю сульфатів, а також їх прекрасним очищенням шкірного й волосяного покривів, ефективним усуненням різного роду повсякденних забруднень, поту та себуму.

Крім косметичного сегмента, Sodium Laureth Sulfate і Sodium Lauryl Sulfate – це матеріали, які як емульгатори, піноутворювачі та очисні агенти активно залучаються для створення:

  • рідин для миття посуду;
  • пральних порошків;
  • мийних засобів для різних поверхонь;
  • промислових розчинів-очисників, зокрема для очищувальної обробки техніки та прибирання на виробництвах;
  • знежирювальних продуктів для моторів та іншого;
  • автохімії й автокосметики.

Застосовують СЛЕС і в поліграфії, лакофарбовій справі, нафтовидобуванні, текстильній та шкіряній сферах. Потребують його і фармакологія з фармацевтикою. Наукова медицина використовує його для аналізу ефективності нових препаратів, які знімають подразнення. Люди щодня мають потребу задіювати продукти з лауретсульфатом у складі, позаяк він дає багато пружної піни, а вона вже допомагає ретельно відмивати різні забруднення, відокремлювати домішки від рідких середовищ тощо. А якщо хімія на основі SLES, ще й загущена солями, бетаїнами або амідами, піноутворювальні властивості досягають максимальних значень. Також для покращення спінювання та підвищення стабільності піни можливе додаткове застосування рослинних цукрів.

Лаурил- і лауретсульфат натрію: яка шкода для людини можлива і чи є користь?

Лаурет- та лаурилсульфат натрію, шкода і користь цих компонентів для людини – питання, вивчення якого потребує ґрунтовного підходу. Оскільки обидві речовини мають досить широке застосування, значить це не заборонено. Але чи можна сказати, що ризиків немає? Ні, не можна. Все має ретельно контролюватися як виробниками, так і споживачами різної сульфатовмісної продукції.

Почнемо, мабуть, з користі, яка пояснює широту залучення. Надважливий аспект сульфатів, що базується на їхньому функціональному спектрі – поверхневе брудопоглинання, плюс специфіка відділення і стабілізації в мийному рідкому середовищі. Коли поверхнево-активна речовина йде на контакт зі шкірою, та стає більш проникною, внаслідок чого очищення відбувається оперативніше та результативніше. Якщо відсоток речовини нормальний, цей процес відбувається без будь-яких «але». Однак при надто високій концентрації, крім забруднень, видаляються шкірні ліпіди й загалом сильно знижується захисний функціонал шкіри. Тож при виготовленні косметики дуже важливо дотриматися балансу між ефективністю і відсутністю шкоди. Лауретсульфату має бути достатньо, щоб реалізувався необхідний вплив, але не надмірно, аби шкірі не було завдано шкоди.

Подібне можна сказати і про застосування сульфатовмісних косметичних продуктів для волосся. Коли йде процес миття голови, очищувальні речовини та вода займають простір між волоском і забрудненням. Механічна дія руками приводить до від’єднання бруду та жиру від поверхні волосся і, таким чином, досягається чистота. Але якщо бруд потрібно видаляти весь, то жиру трішки повинно залишатися, щоб волосся було м’яким, еластичним і блискучим. Як же бути, якщо таким чином забираються і весь бруд, й увесь жир? Регулюванням концентрації сульфату справі не допоможеш. А ось іншими інгредієнтами ще й як. Просто необхідно замінити брудний природний жир пережирювальними добавками (рослинними оліями, тваринними жирами, похідними жирних кислот, ланоліном або лецитином) – і ефект буде, що треба. Все непотрібне завдяки Sodium Laureth Sulfate змиється, а обмін жирів забезпечить необхідне змащування олією для здорового стану та естетичного вигляду волосся, для його блиску і шовковистості.

Далі продовжимо про ризики. Слід розуміти, що не всі сульфати однаково небезпечні. Найбільш агресивними та їдкими вважаються:

  1. SLS.
  2. ALS та ALES.

Про перший ми вже говорили. Другі – це амонію лаурил сульфат та лаурет сульфат амонію. Обидві речовини – натрієві солі лаурилсульфокислоти, здатні згубно позначатися на шкірі та організмі загалом. Одні з найбільш небезпечних та їдких б’юті-інгредієнтів. І SLS, і ALS, й ALES руйнують захисний шкірний бар’єр, дегенерують ліпіди, викликають подразнення шкіри, провокують лущення та почервоніння, свербіж і алергії. При тривалому постійному використанні продукції з ними дають про себе знати шкірні недуги. Ще вони пересушують волосся, роблять кінчики ламкими й посіченими, а коріння жирним. Через них може наставати посилене випадіння волосся. Не рідкість – поява лупи та інших хвороб шкіри голови. А при проходженні крізь шкірні шари і потраплянні всередину цим компонентам властиво накопичуватися в організмі, зокрема в очах, печінці та нирках, мозку і серці, змінювати білковий клітинний склад, викликати мутаційні зміни клітин та багато захворювань, ушкоджувати імунну систему. Все сказане підтверджується численними дослідженнями, зокрема вчених з Медичного коледжу Джорджії, Чиказького університету та ін.

Якщо вибирати SLES або SLS, SLES або ALS/ALES, орієнтуючись на мінімізацію шкоди, зупинити вибір на SLES буде цілком правильним рішенням. Він менш агресивний, не такий алергенний і підходить навіть для маленьких дітей. Якщо актуальна сильна чутливість шкіри, то так, швидше за все, і від цієї поверхнево-активної речовини доведеться відмовитися. Як і людям з атопічним дерматитом, у яких цей матеріал здатний загострити стан шкірних покривів та погіршити самопочуття. Але в інших випадках він – найкращий вибір. Піни при митті утворює багато, текстуру засобів забезпечує приємну, діє значно м’якше, не збіднює епідерміс на вологу і багатьма вченими визнаний безпечним косметичним матеріалом. Звичайно, якщо не переборщувати. За даними досліджень, SLES не подразнює шкіру, якщо не містить небезпечних домішок та його концентрація у косметиці не перевищує 50 %. Плюс експерти не рекомендують використовувати продукти з будь-якими сульфатами надто довго та на постійній основі.

Що стосується всіх згаданих сульфатів та канцерогенної дії (інформації про такий взаємозв’язок є багато, тому не залишаємо її поза увагою), наукових обґрунтувань прямої залежності немає. Точно можна сказати, що сам собою лаурет сульфат натрію в шампунях, милах, гелях тощо канцерогеном не є. Однак і він, й інші сульфати може реагувати з іншими компонентами косметики, призводячи до утворення діоксинів та нітратів, а ті вже можуть дати поштовх для появи ракових клітин. Тобто, чи нестиме сульфатний засіб канцерогенну небезпеку, залежить від усіх застосовуваних для його виготовлення речовин, від поінформованості виробника у взаємній сполучуваності компонентів, а зовсім не від того, чи введений в нього SLES або SLS.

Лаурилсульфат та лауретсульфат натрію: шкода для навколишнього середовища

Ще один важливий момент – чи шкодять сульфати довкіллю? І тут все набагато простіше. Якщо виробництво здійснюється з натуральної сировини, сировиною для отримання виступають рослинні або стійкі екологічні джерела, такі інгредієнти навіть допустимі для використання в натуральній та органічній косметиці. Забруднювати довкілля вони не будуть. Якщо ж синтез відбувається із продуктів, котрі дає нафтопереробка, тоді так, шкода цілком імовірна. Те, що таке виробництво забруднює довкілля, не є перебільшенням. Тому інгредієнти, отримання яких реалізується не з природних сировинних джерел, перебувають під забороною в сертифікатах натуральної та органічної косметики.

І ще один момент, про який ми вже згадували вище. Збитки для екології від порівняно безпечного для людини SLES можуть перевищувати шкоду, що завдається більш небезпечним для людей SLS. Вся справа – у 1,4-Dioxane, який нерідко забруднює СЛЕС під час етоксилювання. Особливо, якщо в довкілля надходять величезні його кількості.

Як би там не було, все у руках виробників. І тут на думку спадає відомий крилатий вислів: «Жінка – це завжди алмаз. А ось діамант із неї вийде чи алмазне свердло – залежить від майстерності гранувальника». Лише замість жінки у нас сульфати. І що на виході отримає споживач – ефективний мийний продукт, очищувальний розчин, якісну косметику, що дбає про шкіру та волосся або ж шкоду для себе й для середовища – все залежить від компанії, яка у своєму виробництві використовує SLS, SLES та інші сульфати. Важливими є її досвід, відповідальність та сумлінність. А ось робити з мухи слона, стверджуючи, що будь-який сульфат – це зло, яке потрібно викорінити – такий собі підхід до справи.

Насамкінець, коли вже розглянуті лаурет і лаурилсульфат натрію, шкода їхня та користь, а також сфери застосування та інші не менш важливі аспекти, залишилося вас зорієнтувати, де можна здійснити покупку.

Лауретсульфат натрію 70 % пропонує купити компанія «Система Оптимум» – оптовий постачальник хімічної сировини для українських підприємств різних галузей діяльності. В асортименті – лише якісна продукція, яка має всю необхідну супровідну документацію. SLES доступний для придбання дрібними та великими оптовими партіями. Доставляється по всій Україні в оптимальні терміни. Коштує недорого. Замовлення для зручності клієнтів приймаються онлайн і в телефонному режимі.

Якщо потрібна консультація, фахівці компанії нададуть її у зручний для вас час. Дадуть відповіді на запитання про товар та його придбання, на які ви ще наразі таких не отримали.

Купуйте лаурет сульфат (він же – сульфоетаксилат) натрію з впевненістю та вигодою! Звертайтеся до ПП «Система Оптимум»!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.