Все про вітамін К3
Синтетичний вітамін К3 – це одна з найпоширеніших форм вітаміну К, поряд зі синтезованими природним шляхом К1 і К2. Тобто це штучний аналог природних представників групи К з К-вітамінною активністю.
Менадіон або менадіол, як ще називають вітамін К3, є представником групи жиророзчинних і гідрофобних сполук, що беруть участь у біосинтезі білків та відповідають за нормальне згортання крові шляхом підтримки формування протромбіну.
На вигляд це сипка тверда маса порошкоподібної або дрібногранульованої структури. Колір, зазвичай, має білий. Допустима наявність жовтого або брунатного відтінку. Розчинення у воді – помірне. Крім того, цей продукт розчиняється в гексані та метилтрихлориді. Основна речовина займає більше половини складу (51,5 %). Насипна об’ємна вага становить близько 0,8 г/см3.
Біологічне значення
Менадіон важливий для різних систем організму людей і тварин. Він бере активну участь в обмінних процесах, що відбуваються в кістках і сполучних тканинах. У його функціональних можливостях – забезпечення здорової роботи нирок, надання допомоги в засвоєнні кальцію, утворення потрібного виду органів і сприяння правильності взаємодії Ca та вітаміну D. Хоч і опосередковано, але ця речовина впливає на кальцифікацію кісток та шкаралупи. До речі, деякі білкові структури легенів і серця можуть з’являтися тільки за участю вітаміну К.
Крім того, менадіол бере участь у коагуляції крові. Завдяки йому здійснюється регулювання і підтримка оптимального формування протромбіну. Якщо цього білка недостатньо, коагуляційним властивостям крові потрібно набагато більше часу на реалізацію.
Вітамін К3 захищає клітини, в основному, нервові від окислення, коригує імунну відповідь і сприяє правильній організації побудови в головному мозку і нервовій системі. При його недостатньому надходженні до організму спостерігаються порушення в процесах згортання крові, збільшується смертність зародків, органи й тканини вражає геморагічний синдром, а також відбуваються ростові порушення.
У сільському господарстві на дефіцит вітаміну К3 варто звертати увагу тільки у птахів. Тварини переважно синтезують потрібну його кількість самостійно. У птиці ж можуть проявитися анемії, підшкірні геморагії, не є винятком рясні кровотечі, що закінчуються смертю. Щоб всього перерахованого уникнути і забезпечити вирощуваній птиці добре здоров’я, своєчасно заповнюйте дефіцит менадіолу.
Зверніть увагу, що ця субстанція нескладна у використанні, дається разом з кормами і відрізняється безпекою при застосуванні за призначенням.
Особливості зберігання
Закупивши необхідну партію вітаміну К3, обов’язково ознайомтеся з правилами зберігання цього продукту, щоб уникнути нерозумних втрат. Оптимальна t для зберігання – не більше 25 °C. При перебуванні на повітрі ця речовина проявляє стабільність, проте чутлива до світлової й теплової енергії, а також до вологи. Тобто найкраще місце для зберігання – сухе, чисте й захищене від світла приміщення. Термін придатності – 2-3 роки з дня виготовлення.