Вайт-спірит (уайт-спірит): основні особливості і сфера застосування
Розчинники, які є сертифікованою продукцією різних компаній як вітчизняних, так і зарубіжних, необхідні для великого переліку промислових сфер, напрямків життєдіяльності та застосовуються в побуті. Загалом, це чимало товарів, що відрізняються складом, ефективністю, призначенням. Якісь із них використовуються в вузькоспеціалізованих сферах, інші є універсальними, застосовуються повсюдно і відомі мало не кожному. Ось до останніх і належить вайт-спірит, мова про який і піде далі.
Вайт-спірит, або нефрас (WhiteSpirit, розчинник Стодарда, дослівно – «білий дух») – це робочий матеріал, який сприяє отриманню необхідної консистенції лакофарбових матеріалів. Завдяки йому вдається без зайвих складнощів досягати бажаних результатів при обробці поверхонь. Без нього часто не обходяться при виконанні господарсько-побутових завдань: зокрема при фарбуванні, перефарбуванні, видаленні парафіну з різних поверхонь, навіть з меблів і текстилю.
Отримують уайт-спірит при відгоні нафти (під час змішування рідких ароматичних і аліфатичних вуглеводнів) з подальшим її очищенням. Іноді додатково виникає необхідність в гідроочищенні. Власне, назва нефрас і розшифровується як нафтовий розчинник (від рос. «нефтяной растворитель»). Різні заводи випускають різні вайт-спірити, якщо так можна висловитися. Від виробника до виробника відрізняються характеристики, якість, клас і ціна продукту. У одних компаній запах речовини досить нормальний, у інших неприємність ароматичних характеристик зашкалює, треті випускають її в деароматизованому вигляді (без запаху). Одні упаковують свою продукцію в більш якісну тару, інші – в менш якісну. Різнитися може також витрата речовини і низка інших якостей. Тому при купівлі нефрасу, особливо в великих оптових обсягах, важливо не просто керуватися торговельною назвою розчинника, але й гарненько вивчити його характеристики, починаючи від складу, закінчуючи упаковкою.
Зовні вайт-спірит є прозорою безбарвною або жовтуватою рідкою субстанцією з гасовим запахом та в’язкою маслянистою консистенцією, схожою до консистенції машинного мастила. Як правило, йому характерні низькі витрати. Текстура – однорідна, без будь-яких ознак розшарувань. А виготовляється він на основі базової нафтосуміші. Якщо порівняти склад розчинника у різних виробників, то стане зрозуміло, що більшість з них дотримується такої формули: 16 % ароматичних речовин + 0,025 % сірчаного матеріалу + парафін. Загалом, відсоткове співвідношення може відрізнятися. До слова, середовище має бути винятково нейтральним, лужні й кислотні елементи в складі не припустимі. Якщо наведених цифр компоненти в складі не перевищують, розчинник супроводжується сертифікатом якості.
Густина продукту (в деяких випадках іменується питомою вагою) по ДСТУ не перевищує 0,79 г/см3 (при 20 °С), леткість за ксилолом перебуває в діапазоні 3-4,5. Термовластивості: t кипіння – 165 °С, t спалаху – не менше 330 °С.
Примітно, що нефрасу присвоєно четвертий клас небезпеки, тобто він визнаний малонебезпечною речовиною. Фасують його в тару зі скла або пластика по 250-1000 мл. Щоб визначити, скільки речовини потрібно для роботи, слід враховувати витратність, відповідно до вказівок на етикетці.
Основні особливості вайт-спіриту
Чим же примітний цей розчинник? Чому саме йому найчастіше надають перевагу? Все просто. Продукт, що розглядається, має чималий перелік важливих споживчих якостей. Ось хоча б деякі з них, які забезпечують надійні виробники:
- переважно цілком стерпний запах + швидке його зникнення після застосування;
- порівняно незначні витрати матеріалу;
- можливість використання всередині приміщень;
- ефективність, зокрема при розведенні фарб та лаків;
- дієве знежирення більшої кількості поверхонь, якщо порівнювати з іншими розчинниками;
- збереження всіх необхідних характеристик (приміром, незамерзання і ненабуття збільшеної в’язкості) протягом чималого терміну придатності – від 3-х до 10-ти років з дня виготовлення (навіть в несприятливих умовах, навіть при низьких температурах);
- низька леткість;
- малотоксичність;
- безпека застосування, у зв’язку зі зменшеною кількістю парафіну в складі;
- невисока ціна на партії різних обсягів.
Застосування
Застосовують цей розчинник у найрізноманітніших напрямках: у промисловості, при виконанні малярних і оздоблювальних робіт, у побуті. Притому в міру розвитку усіляких технологій, сфера застосування постійно розширюється. Тому наведений нижче перелік описує основні напрямки використання нефрасу, але звичайно, не всі:
- виробництво ЛФ-матеріалів;
- створення різноманітних мастик, паст для полірування, оліф, ґрунтів, антисептиків та ін.;
- розчинення олійних й алкідних емалевих фарб, лаків, каучуків (цикло- і бутилкаучуку), органічного скла та етерифікованих епоксидних олігомерів (у випадку наявності в складі значного обсягу олій, подібно до жирних алкідів);
- очищення і знежирення великого списку поверхонь, передусім металевих, у тих чи інших промислових сферах, зокрема з метою виконання передфарбувальних заходів;
- виготовлення антибактеріальних композицій для обробки деревини;
- очищення поверхонь і текстильних виробів від парафіну;
- промивка робочого інструментарію.
Нефрас підходить також для очищення одягу і взуття. З нього створюють органічні дисперсії і розчинник РС-2. Ним розбавляють оздоблювальні матеріали, чим додатково скорочують витрати і домагаються поліпшеної якості покриттів оброблюваних поверхонь при збереженні всіх потрібних і важливих технічних характеристик. Але в побуті він підходить не тільки для розведення лакофарбових матеріалів, у яких занадто густа консистенція, не тільки для знежирення основ перед фарбуванням, а також для видалення нашарованих раніше фарбувальних матеріалів.
Цінний цей продукт і в автомобільній галузі. Тут з його допомогою знежирюють різні деталі машин, розбавляють автомобільні, сланцеві, бітумні та резинобітумні мастики.
Ще одне з цікавих застосувань стосується нумізматики. Колекціонери стародавніх монет (і не тільки монет, а й інших антикварних речей) дуже ефектно повертають до життя старі вироби, роблячи їх початково привабливими без втрати якості та ідентичності.
Чи є недоліки у настільки примітного і популярного продукту? - Запитаєте ви. Хіба що небезпека загоряння і вибуху при скупченні великих обсягів у приміщенні, де передбачене його використання (у зв’язку зі здатністю накопичувати статичний заряд, який провокує, в свою чергу, вогненебезпечний електророзряд). До того ж, сюди можна зарахувати неприємний запах (пам’ятаємо, характерний товарам не всіх виробників), ймовірність нанесення шкоди легеням, ЦНС та іншим органам і системам організму у вигляді сонливості, запаморочень, пошкодження слизових тощо при недотриманні техніки безпеки. Отже, якщо розчинник Стодарда збереться у великих концентраціях у повітряному просторі робочої зони, не є винятком певний токсичний вплив на людей.
Щоб мінімізувати негативні моменти, важливо, головним чином, вибрати добротну продукцію. Також слід як належить застосовувати цю легкозаймисту речовину і дотримуватися при роботі техніки безпеки.
Що стосується використання, то тут, у принципі, все просто: вносите необхідний об’єм розчинника в робочий склад (як правило, до 10 % від загальної маси) і перемішуєте, поки не сформується однорідна консистенція.
Щодо заходів безпеки, то вони виглядають так:
- використовуйте при роботі з уайт-спіритом спецодяг, респіратор і рукавиці, аби уникнути алергій та інтоксикацій;
- подбайте про достатнє провітрювання робочого простору, позаяк накопичення парів загрожує негативним впливом на організм;
- уникайте потрапляння на цей продукт, зокрема і на тару з ним, прямого сонячного випромінювання, щоб не допустити мимовільного займання з подальшим поширенням вогню;
- відкривайте ємності з речовиною без застосування допоміжних пристосувань, оскільки не є винятком виникнення іскри;
- не контактуйте з нею більш ніж 5-10 хвилин поспіль (якщо робота має тривати довше, періодично робіть перерви, супроводжувані ретельним провітрюванням);
- не допускайте контакту зі стисненим повітрям (перекачування, зливання);
- зберігайте цю речовину, згідно з приписами інструкції, в щільно закупореній тарі при t -40-40 °С в темному і сухому приміщенні далеко від джерел тепла (відкритого полум’я і нагрівальних пристроїв);
- у випадку загоряння, гасіть полум’я спеціальними засобами – в жодному разі не водою!
Всі ці вимоги корисно знати, але якщо раптом не впевнені, що все запам’ятали, не біда. Вони вказуються на кожній упаковці. Завжди можна зіставити власні міркування з інструкцією.
Підсумовуючи, варто акцентувати увагу на тому, що вайт-спірит – це мега популярний, недорогий, ефективний розчинник, який має й масу інших переваг. При цьому недоліків у продукту небагато. А якщо дотримуватися техніки безпеки, то можна взагалі запобігти будь-яким ризикам.
Вайт-спірит – лідер на ринку розчинників. Його популярність не зменшується з плином часу. Чи це не найкращий аргумент, щоб зробити вибір саме на користь нефрасу?