Як використовують нітрат цинку?
Нітрат цинку (цинк азотнокислий) – це сполука неорганічної етимології, сіль металу Zn і HNO3. Має вигляд білої твердої маси, що складається з кристалічних структур, які самі по собі кольору не мають. Добре розчиняється у воді та етиловому спирті. Формує кристалогідрати, а при поєднанні з аміаком – аддукти. Молярна маса – 189,40 г/моль. Формула: Zn(NO3)2.
Отримання кристалогідратів відбувається шляхом реагування гідроксиду/карбонату/оксиду цинку з нітратною кислотою. Для синтезу безводної солі реалізують взаємодію металевого Zn і оксиду азоту (IV) в метилціаніді.
Застосування
Цю речовину, у зв’язку з її специфічними властивостями, задіюють у процесах різних масштабів: і в хімічних лабораторіях, і на виробництвах, і в побуті.
У текстильній галузі вона виступає протравою при фарбуванні тканин. У лабораторних умовах з її допомогою визначають фтор, здійснюють різні хімічні випробування.
Нею виконують захисну обробку сталі та заліза, ефективність якої досягається через різну густину матеріалів. Після термообробки сталі її поверхня стає міцнішою і менше піддається згубному впливу зовнішніх факторів.
Не обходиться без нітрату цинку авіабудування. Тут він приходить на допомогу в протистоянні корозії металів і подовжує експлуатаційні терміни конструкцій.
Виробництво вибухівки – ще один напрямок застосування Zn(NO3)2. Вибухові матеріали, до складу яких входить зазначена сполука, характеризуються незначним руйнівним впливом. Це важливо для будівельної індустрії, наприклад, коли необхідно швидко і не надто дорого здійснити демонтаж певного об’єкта. Контактуючи з іншими речовинами, нітрат цинку може призводити до вибуху і при підпалі, і за допомогою лазера.
Азотнокислий цинк – популярна складова багатьох садівничих препаратів, зокрема, ґрунтових добрив. Рослини беруть з них тільки азот, необхідний для їх розвитку. Вносити можна при передпосівній обробці насіння й способом позакореневого обприскування. Тим не менше, використовуючи такі добрива, потрібно строго дотримуватися пропорцій: і занадто малі, і надмірно великі кількості цинку можуть негативно вплинути на насадження. Якщо в першому випадку це загрожує відсутністю користі, а відтак недосягненням бажаних результатів, то в другому – поганим впливом на розвиток рослин і врожайність.
Зверніть увагу, що цей реактив не здійснює негативного впливу на людей, будучи нешкідливим при дотриманні дозувань і елементарної техніки безпеки. Використовуйте його за призначенням. При роботі з ним уникайте контакту зі шкірою та слизовими, оскільки не є винятком їх опіки. Не нехтуйте ЗІЗ і дотриманням особистої гігієни. Також враховуйте його легке спалахування і сильне горіння. У випадку пожежі застосовуйте тонкорозпилену воду або піну.
Як бачите, застосування цієї сполуки широке і не характеризується високою небезпекою. Її активно використовують у багатьох країнах, позаяк нітрат цинку не тільки має унікальні властивості, але й коштує доступніше, порівняно з аналогами.