Гексан – це... Властивості, структура, сфери застосування

Гексан – це... Властивості, структура, сфери застосування

Гексан – це органічна сполука, сформована вуглецем і воднем, а саме насичений вуглеводень, представник класу алканів з лінійною будовою.

Існує 5 ізомерів гексану (сполук у різних формах і з різним розташуванням атомів, але зі спільною молекулярною масою): н-гексан, ізогексан, 3-метилпентан, диізопропіл та неогексан.

Властивості

Гексан виглядає як безбарвна рідка речовина. Є рухомим, легко займається. Запахом (виражений слабо) нагадує етилен хлористий. Середовища, в яких розчиняється добре: органічні розчинники, зокрема етоксиетан, метилтрихлорид, етиловий і метиловий спирти. Середовища, в яких розчиняється слабо: ДМСО та фтористоводнева кислота. У воді ж розчиненню не піддається, у зв’язку з неполярністю молекул. З 1,1,2-трифторо-1,2,2-трихлоретаном змішується. Парам характерний потужний наркотичний вплив.

Молярна маса – 86,17848 г/моль, густина – 0,6548 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -95 ° C, t кипіння – 68 °C, t самозаймання – 240 °C. Формула: C6H14.

Структура

Гексан – це алкан, кількість атомів вуглецю в якому становить шість. А оскільки алкани, і гексан зокрема – це хімічні сполуки, в складі яких є винятково вуглець і водень, атоми зв’язуються між собою лише шляхом одинарних зв’язків.

Гексан належить до досить простих речовин. Приставка «гекс» говорить ні про що інше, як про те, що в структурі присутні 6 вуглецевих атомів. Їх доповнюють 14 водневих. А разом вони дають зазначену вище хімічну формулу речовини.

Що стосується розташування, то вуглеці стоять один за одним. Практично до кожного з них приєднано по 2 водні. Виняток – перший і останній атоми вуглецю, біля яких присутні по 3 атоми водню.

Отримання

У досить великих обсягах н-гексан присутній в бензині прямого відгону, його ізомери – в бензині каталітичного крекінгу й алкілування. Виділення цієї речовини здійснюють з бензинових нафтофракцій і газових конденсатів шляхом дистиляції. Щоб отримати зазначений матеріал, переробляють сиру природну нафту. На те, яким саме в результаті виходить склад фракції, впливає як сировинна база, так і переробні й очисні заходи.

Де застосовують гексан?

Гексан – важлива і об’ємна складова частина бензину. Але позаяк октанове число цього продукту невисоке (24-26), його небажано додавати до бензину синтетичного.

Крім того, його активно вводять до складу бюджетних розчинників, головним чином, інертних, неполярних, таких, що піддаються легкому випаровуванню, й тих, що характеризуються відносною безпекою. І як гексановий розчинник (органічна розчинна речовина) цей нафтовий продукт відомий, мабуть, найбільше. Він чудово розчиняє парафінові корки при нафтовидобутку. З його допомогою легко можна відмити термоклей, який використовується для етикеток.

До того ж, гексану під силу активувати клеї-ціаноакрилати в спреєподібній формі, які входять до складу експрес-наборів для склеювання.

Ще він – чудовий промисловий очищувач + знежирювач. Оскільки розчиненню в воді не піддається, він ефективно від’єднує і відводить від поверхонь жири. У стандартній побутовій хімії такий компонент навряд чи зустрінеш. Це спеціалізований продукт, який найбільше підходить для обробки важкої промислової техніки.

Не обходяться без цього вуглеводню і в лабораторіях. З його участю аналізують якість води, медикаменти, харчову продукцію, продукти переробки нафти. Також виконують перелік досліджень, які характеризуються точністю і складністю роботи. Це, головним чином, флуориметричний аналіз, ультрафіолетова спектроскопія, газова хроматографія. Також гексан виконує роль неполярного розчинника в різних лабораторних хімічних процесах і застосовується при від’єднанні олій і жирів від водних і ґрунтових зразків під час їх аналізу.

Ось перелік сфер та напрямків, де C6H14 задіюється з тим або іншим ступенем активності:

- переробка нафти, виготовлення бензину і добавок до нього (наприклад, 2,2- і 2,3-диметилбутанів), які позитивно впливають на властивості пального;

- розчинення ЛФ-матеріалів, меблевих, шкіряних і взуттєвих, покрівельних і плиткових клеїв, а також адгезивів (виступає ефективним розчинником);

- виробництво клеїв різних видів (позаяк чудово поєднує компоненти усіляких матеріалів в одне ціле, є бажаним складником клеїв);

- створення таких хімічних реактивів і матеріалів, як бензол, поліолефіни та штучні гуми;

- хімічна галузь, а саме фракційне очищення сполук;

- очищення і знежирення в промислових масштабах;

- харчопром (очищення рослинних олій з арахісу, сої та кукурудзи, а також з багатьох інших рослинних продуктів шляхом екстракції, обробка овочів для результативного їх руйнування з метою видобутку олії та білка);

- виробництво градусників з діапазоном вимірювання негативних температур, або, іншими словами, низькотемпературних термометрів (служить індикаторною рідиною);

- електронна промисловість;

- шинний напрямок;

- реалізація нанотехнологій (використовується для змочування нанопорошку заліза, з метою запобігання його самозайманню при перебуванні на повітрі).

У деяких випадках гексан використовують самостійно. Іноді його компонують з іншими реактивами. Але в будь-якому випадку він добре показує себе в кожній з перерахованих вище сфер.

Техніка безпеки

Працюючи з гексаном, важливо знати про можливі негативні наслідки. Це серйозний продукт і ставиться до нього слід серйозно, з усією відповідальністю. Якщо не застосовувати правильне обладнання і не дотримуватися техніки безпеки, не є винятком сильний згубний вплив на організм і навіть смерть.

Пам’ятайте, що маєте справу з вогне- та вибухонебезпечним вуглеводнем. Завжди запобігайте сусідству з відкритим полум’ям та іскрами, не паліть під час роботи і взагалі на робочій території. Використовуйте тільки ті інструменти, які не дають іскор.

При неправильному поводженні з цією речовиною можуть виникнути такі наслідки: запаморочення, втрата сил, сонливість, головні болі, проблеми з диханням, нудота, непритомність (при вдиханні), сухість і почервоніння шкіри (при контакті зі шкірними покривами), больові відчуття і почервоніння (при попаданні в очі), болі в животі (при ковтанні).

Будьте пильні! Застосовуйте гексан зі знанням справи! Так вдасться уникнути можливих негативів, а результат отримати максимально бажаний.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.