Де застосовують етилацетат
Етилацетат – це етиловий ефір оцтової кислоти у вигляді горючої безбарвної леткої рідини, що має різкий фруктовий запах. Механічні домішки відсутні. Це помірно полярний розчинник з властивостями складних ефірів. Розчиненню піддається в етиловому спирті, сірчаному ефірі, бензолі, метилтрихлориді, метилбензолі та деяких інших органічних розчинниках. Що стосується води, то в ній розчинення слабке. Сам він розчиняє ефіри целюлози, смоляні олійні лаки, жири і воски.
Молярна маса – 88,11 г/моль, густина – 0,902 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -83 °C, t кипіння – 77 °C. Формула: C4H8O2.
Отримання в промислових масштабах відбувається під час реакції етилового спирту і оцтової кислоти. Також можлива обробка етанолу за допомогою карбометилену або синтез з оцтового альдегіду при наявності каталізатора алкоголяту алюмінію.
Застосування етилацетату
Головна роль цієї речовини – розчинна (на це йде третина всього виготовленого етилового ефіру етанової кислоти). Йому надають перевагу серед інших розчинників, у зв’язку з невисокою ціною, малою токсичністю і цілком прийнятним запахом. З його допомогою розчиняють нітро- і ацетилцелюлозу, воски та жири, нітрогліфталеві, перхлорвінілові, епоксидні, поліефірні, кремнійорганічні лаки, фарби, емалі, а також очищають друковані плати. Так, він задіюється у виготовленні ЛФ матеріалів, клейових композицій і чорнил для друкарської техніки. При пакуванні товару за допомогою різних гнучких упакувань береться для розчинення під час трафаретного нанесення написів та малюнків. У сукупності зі спиртом етилацетат як розчинник використовують, крім усього іншого, при виготовленні штучної шкіри.
Це, до того ж, популярний отрутохімікат. Він входить до складу ентомологічних морилок (завдання – умертвляти комах). Якщо порівнювати з тим же хлороформом, який застосовується з аналогічною метою, етилацетат більше розм’якшує об’єкт впливу і робить його податливішим до препарування.
Використовується ця речовина через незначну токсичність і як складова фруктових есенцій. Це відома добавка до їжі E1504. Її вносять у прохолодні напої, лікери та різну кондитерку. З її допомогою з кави екстрагують кофеїн.
У лабораторній практиці застосовується в екстракції для витягування органічних речовин з водних розчинів і хроматографії (колонковій та тонкошаровій). Іноді виступає розчинником у деяких хімічних реакціях. Рідкість такого використання пояснюється схильністю до сольволізу водою і переетерефікації.
Фармацевти застосовують його як реакційне середовище для виготовлення низки препаратів: метоксазолу, гідрокортизону, рифампіцину тощо.
Етилацетат – це учасник процесу синтезу етилового ефіру ацетооцтової кислоти.
При створенні вибухівки виступає желатиноутворювачем. В електронній галузі, при створенні алюмінієвої фольги і тонких листків алюмінію – очищувачем і знезаражувачем. Задіюється і в створенні фото-, кіноплівок, целофану, усіляких технічних виробів з гуми.
Етилацетат в промисловості
Етилацетат, або ефір оцтової кислоти, активно застосовують у різних промислових галузях, де він виконує значний перелік завдань:
- у лакофарбовому, клейовому, целюлозному виробництві та виготовленні штучної шкіри, чорнил для друкарських машинок виступає розчинником. Також розчинно діє при нанесенні чорнильних малюнків і написів на пакувальні матеріали;
- у фармацевтичній галузі служить реагентом й реакційним середовищем при виготовленні ліків;
- у створенні алюмінієвої фольги і тонких листів алюмінію – знежирювачем;
- в електронній промисловості також використовується для знежирення, а ще для очищення;
- у харчопромі це популярний екстрагент (наприклад, допомагає екстрагувати кофеїн з кави). Крім того, його задіюють при створенні прохолодних напоїв, лікерів, кондитерки і фруктових есенцій;
- у виробництві вибухівки є желатинізатором;
- у косметичній промисловості його вводять до складу засобів для манікюру, зокрема для зняття лакового покриття з нігтів.
Така широта застосування обумовлена незначною вартістю, низькою токсичністю та ефективністю в кожному з перерахованих вище процесів.
Завдяки високій ефективності та функціоналізму, з урахуванням незначної токсичності, етилацетат і отримав настільки широке застосування.