Чим відрізняється сольвент від уайт-спіриту?

Чим відрізняється сольвент від уайт-спіриту?

Питання відмінностей між сольвентом і уайт-спіритом досить поширене. Всі знають, що це два популярних розчинники, які мають схожі властивості. Також багатьом відомо, що вихідним матеріалом для синтезу в обох випадках виступає сира нафта, а власне саме отримання виглядає як відгін нафти в крекінгових колонах на підприємствах, що спеціалізуються на нафтопереробці.

Тобто і сольвент, і уайт-спірит – це похідні нафтопереробної галузі. Нафту для їх отримання нагрівають до високих температур, у результаті чого формуються пари різних вуглеводнів. Ці пари підлягають поділу на фракції, що відрізняються точками кипіння.

Точкою кипіння іменується критична t, при досягненні якої часткові нафтові випаровування перетворюються в розчинники. Від величини зазначеного параметру залежить, яка саме хім. суміш буде отримана на виході. Ось і маємо, що основоположна відмінність між розчинниками, які розглядаються – це їх утворення при різних температурах.

уайт-спірит застосуванняЯкщо вуглеводні випарюють за відсутності кисню при t 130-150 °С, то на виході з’являється сольвент, якщо при t 155-200 °С – уайт-спірит. Тобто для синтезу першого з них потрібні більш низькі температури, а для синтезу другого – більш високі. Чому так?

Взяти, наприклад, воду. Вона як компонент окремий починає кипіти, а відтак і випаровуватися при t 100 °С. На відміну від неї, фракції кипіння нафти – це сукупності хім. речовин, кожна з яких випаровується при певній t. Тому різні етапи кипіння і дають ті чи інші розчинники.

Тут спрацьовує принцип: при нижчій t виробляються більш леткі розчинники, при вищій – ті, точка кипіння яких вища, а вони самі містять важчі речовини. Сольвент піддається випаровуванню швидше, містить аренів близько 56 % від загального обсягу, а отже належить до перших зі згаданих розчинників. Уайт-спірит, відповідно – до других, як матеріал, що має в своєму складі більш важкі компоненти (кількість ароматичних вуглеводнів не перевищує 16 %).

До слова, сольвент у наші дні отримують і іншим способом: під час створення коксу з вугільної сировини. При цьому легкі аромафракції вуглеводнів відокремлюються при нагріванні й мають вигляд коксового газу. Проходячи крізь витяжку, вони з’єднуються, піддаються конденсації, охолоджуються і перетворюються на три продукти: ксилол, толуол і сольвент. При створенні останнього з них таким способом легких аренів у його складі може бути до 60 %.

Через різний об’єм ароматичних вуглеводнів у структурі сольвент і уайт-спірит мають дещо різні властивості. Наприклад, якщо у сольвенту не є винятком наявність жовтуватого відтінку, то уайт-спірит завжди виходить прозорим. У зв’язку з підвищеною кількістю аренів у складі, першому розчиннику, на відміну від другого, властивий різкіший специфічний запах. І хоча він піддається оперативному випаровуванню, при довготривалій роботі з цим матеріалом у приміщенні без належної вентиляції можливе виникнення через нього головного болю і навіть галюцинаційних проявів.

З інших відмінностей варто зазначити таке (сольвент/уайт-спірит):

- висихання протягом 10-20 хв./1-2 год.;

- надання фарбам глянсовості/матовості з допоміжною поверхневою плівкою;

- використання для розбавлення фарб, очистки металів, зокрема металевих деталей авто в дофарбувальний період/найпоширеніше використання виробниками фарб і в умовах побуту.

Густина розчинників також відрізняється: у сольвенту вона дорівнює 0,86 г/см3, а в уайт-спіриту – 0,79 г/см3. До того ж, з огляду на більш слабкий запах і незначну швидкість висихання, уайт-спірит краще підходить для виготовлення фарб, а сольвенту належить лідерство в розчиненні каучуків, бітумів та поліефірамідів. У деяких випадках сольвент ще застосовують в друкарській сфері і при створенні отрут для позбавлення від щурів і жуків.

Зрозуміло, що і подібних моментів у двох матеріалів, які ми з вами розглядаємо, предостатньо. Це зокрема:

- здатність до розчинення олійних фарб і жирів (але сольвент, у свою чергу, ще й чудово справляється з нітровмісними фарбами);

- застосування при виготовленні значного переліку лакофарбових композицій, зокрема гліфталей, пентафталей, алкідів та бітумів, а також у процесі зняття старих фарбових покриттів і при очищенні поверхонь від жирових забруднень перед фарбуванням;

- пожежонебезпека, невисока t загоряння, накопичення статичної електричної енергії, що, в свою чергу, небезпечно вибухом.

розчинник уайт-спіритПідсумуємо. Сольвент і уайт-спірит – це два відомі й популярні розчинники, що одержуються переважно при крекінгу нафти. Поряд з подібними властивостями, вони мають і низку відмінностей.

Сольвент є сукупністю більш легких компонентів. Його випаровування (перехід з рідкого стану в газоподібний) відбувається при нижчих t, відтак, він оперативніше висихає, що дозволяє додавати його в ролі розчинника в швидковисихаючі фарби. Завдяки його швидкому висиханню, прискорено сохнуть і фарби, що є незаперечною перевагою цього продукту, порівняно з оперативновисихаючими ЛФМ. Наочний приклад: якщо капнути сольвент на паперовий аркуш, розчинник випарується дуже швидко, не залишивши жодного сліду або запаху за собою. І такий важливий момент: незначні обсяги олійних інгредієнтів в його структурі забезпечують глянсовість і достатню легкість фарб.

Щодо White Spirit. Для випаровування цього розчинника необхідно більше часу, що пояснюється його формуванням при підвищених температурах, тоді, коли випаровуються важчі хім. речовини. У зв’язку з наявністю в складі збільшених кількостей олійних компонентів, він робить фарби матовими. Так, фарби мають більш маслянисті консистенції, а відтак і сохнуть довше, але перевага полягає в тому, що одночасно формується додатковий захисний шар для оброблюваної поверхні. Вважається, що найбільш доцільним є застосування уайт-спіриту при обробці металевих поверхонь, які вимагають ретельного очищення.

Іншими словами, при купівлі розчинника, вибираючи між двома розглянутими варіантами, врахуйте для чого, власне, він вам потрібен. Першочергове значення має тандем оперативне висихання + глянсовість? Тоді зупиніть вибір на сольвенті. Якщо ж необхідний додатковий захист поверхні і отримання матовості, краще, ніж уайт-спірит, в цих питаннях себе ніщо не покаже.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.