Пошук

Шкода і користь цикламату натрію

Цикламат натрия

Цикламат натрію – це хімічна речовина синтетичної етимології, натрієва сіль цикламової кислоти у вигляді твердої безбарвної кристалічної маси. Це підсолоджувач Е952, солодший, ніж цукор, у 30-50 разів. Продукти, до складу яких його вводять – нудко-солодкі, для деяких людей навіть неприємні.

Доброму розчиненню піддається в водному середовищі, дещо слабше розчиняється в спиртах, наприклад ізопропанолі, і зовсім не розчиняється в жирах. При нагріванні не руйнується.

Молярна маса – 201,219 г/моль, t плавлення – 265 °C. Формула: C6H12NNaO3S.

Отримання цієї речовини здійснюють з циклогексиламіну способом сульфування. Цикламат утворюється при взаємодії C6H13N з аміносульфоновою кислотою або сірчаним ангідридом.

Застосування цієї добавки основане на її ролі підсолоджувача. Е952 вводять до харчових продуктів, напоїв та ліків. Засвоєння в організмі не відбувається, виведення – зі сечею. Ця сполука дозволена для використання в більш ніж п’ятдесяти країнах світу. Безпечною добовою дозою вважається 10 мг/кг ваги тіла.

Багатьом, кому не все одно, що потрапляє до їхнього організму разом з їжею, буде цікаво дізнатися про плюси і мінуси цикламату натрію. Давайте розберемося в цьому детальніше.

Користь. Якщо сказати, що цикламат натрію – мега корисна добавка з масою достоїнств, то це буде неправдою. Ні, нічого надприродного від нього чекати не потрібно. Однак у нього є один незаперечний позитивний аспект, що, втім, і є основною метою його застосування. Це заміна цукру в продуктах, призначених для людей, яким з якихось причин заборонено споживати прості вуглеводи.

Серед інших плюсів, про які важливо знати:

– відсутність калорій, у зв’язку з нульовим засвоєнням організмом. Вживаючи продукти з Е952, можете не переживати з приводу появи зайвих кілограмів – їх не буде;

– спрощене приготування солодощів. Кулінарити просто і легко, адже цієї субстанції потрібно в 50 разів менше, ніж звичайного цукру;

– оперативне розчинення і в гарячих (чай, кава), і в холодних (соки, води, молоко) напоях.

Тобто найбільшу користь можуть відчути хворі на цукровий діабет, а також люди, схильні до швидкого набору зайвої ваги. Для інших же вказана добавка залишається нейтральною в цьому плані.

Шкода. Відразу ж на захист цього підсолоджувача хочемо акцентувати увагу на відсутності доказової бази про потенційну шкоду. Хоча певні неприємності все-таки можуть виникнути:

– набряки і порушення обміну речовин;

– згубний вплив на функціонування серцево-судинної системи;

– збільшення навантажень на нирки і сприяння розвитку сечокам’яної хвороби;

– канцерогенні властивості (розвиток онкологічних захворювань було експериментальним шляхом доведено на щурах, але не на людях);

– алергійні прояви при високій чутливості до компонентів (зокрема висип, кропив’янка, запалення слизових очей).

Зверніть увагу!

Цикламат натрію не можна вживати вагітним жінкам. Це пояснюється так: у деяких людей в організмі присутня низка бактерій, що вступають в реакцію з цією речовиною; в результаті формуються тератогенні метаболіти, вплив яких на розвиток плоду вкрай негативний. Значно збільшується ризик того, що дитина може народитися з відхиленнями. Особливо, якщо вживати цю сіль у перші тижні вагітності.

Зважити всі «за» і «проти» кожен повинен для себе. У будь-якому випадку немає потреби відмовлятися від переваг цикламату натрію повністю. Потрібно тільки дотримуватися рекомендованих дозувань. Тоді всі ризики вдасться мінімізувати, наскільки це можливо.

ПоширитиНапишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *