Шкода і користь цикламату натрію

Шкода і користь цикламату натрію

Цикламат натрію – це хімічна речовина синтетичної етимології, натрієва сіль цикламової кислоти у вигляді твердої безбарвної кристалічної маси. Це підсолоджувач Е952, солодший, ніж цукор, у 30-50 разів. Продукти, до складу яких його вводять – нудко-солодкі, для деяких людей навіть неприємні.

Доброму розчиненню піддається в водному середовищі, дещо слабше розчиняється в спиртах, наприклад ізопропанолі, і зовсім не розчиняється в жирах. При нагріванні не руйнується.

Молярна маса – 201,219 г/моль, t плавлення – 265 °C. Формула: C6H12NNaO3S.

Отримання цієї речовини здійснюють з циклогексиламіну способом сульфування. Цикламат утворюється при взаємодії C6H13N з аміносульфоновою кислотою або сірчаним ангідридом.

Застосування цієї добавки основане на її ролі підсолоджувача. Е952 вводять до харчових продуктів, напоїв та ліків. Засвоєння в організмі не відбувається, виведення – зі сечею. Ця сполука дозволена для використання в більш ніж п’ятдесяти країнах світу. Безпечною добовою дозою вважається 10 мг/кг ваги тіла.

Багатьом, кому не все одно, що потрапляє до їхнього організму разом з їжею, буде цікаво дізнатися про плюси і мінуси цикламату натрію. Давайте розберемося в цьому детальніше.

Користь. Якщо сказати, що цикламат натрію – мега корисна добавка з масою достоїнств, то це буде неправдою. Ні, нічого надприродного від нього чекати не потрібно. Однак у нього є один незаперечний позитивний аспект, що, втім, і є основною метою його застосування. Це заміна цукру в продуктах, призначених для людей, яким з якихось причин заборонено споживати прості вуглеводи.

Серед інших плюсів, про які важливо знати:

- відсутність калорій, у зв’язку з нульовим засвоєнням організмом. Вживаючи продукти з Е952, можете не переживати з приводу появи зайвих кілограмів – їх не буде;

- спрощене приготування солодощів. Кулінарити просто і легко, адже цієї субстанції потрібно в 50 разів менше, ніж звичайного цукру;

- оперативне розчинення і в гарячих (чай, кава), і в холодних (соки, води, молоко) напоях.

Тобто найбільшу користь можуть відчути хворі на цукровий діабет, а також люди, схильні до швидкого набору зайвої ваги. Для інших же вказана добавка залишається нейтральною в цьому плані.

Шкода. Відразу ж на захист цього підсолоджувача хочемо акцентувати увагу на відсутності доказової бази про потенційну шкоду. Хоча певні неприємності все-таки можуть виникнути:

- набряки і порушення обміну речовин;

- згубний вплив на функціонування серцево-судинної системи;

- збільшення навантажень на нирки і сприяння розвитку сечокам’яної хвороби;

- канцерогенні властивості (розвиток онкологічних захворювань було експериментальним шляхом доведено на щурах, але не на людях);

- алергійні прояви при високій чутливості до компонентів (зокрема висип, кропив’янка, запалення слизових очей).

Зверніть увагу!

Цикламат натрію не можна вживати вагітним жінкам. Це пояснюється так: у деяких людей в організмі присутня низка бактерій, що вступають в реакцію з цією речовиною; в результаті формуються тератогенні метаболіти, вплив яких на розвиток плоду вкрай негативний. Значно збільшується ризик того, що дитина може народитися з відхиленнями. Особливо, якщо вживати цю сіль у перші тижні вагітності.

Зважити всі «за» і «проти» кожен повинен для себе. У будь-якому випадку немає потреби відмовлятися від переваг цикламату натрію повністю. Потрібно тільки дотримуватися рекомендованих дозувань. Тоді всі ризики вдасться мінімізувати, наскільки це можливо.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.