Як чистити систему крапельного поливу – хімія для очищення
Як правильно чистити стрічку та систему крапельного поливу
Активний сільськогосподарський сезон поступово завершується. І великі аграрні компанії, й приватні фермерські господарства, і окремо взяті городники, садівники збирають урожаї, наводять порядки на посадкових ділянках, поступово розпочинають підготовку вже до наступного сезону. На городі у цей час чимало роботи. Необхідно очистити та обробити грядки після збирання врожаю, обробити та удобрити ґрунт, провести планування наступних посадок, висадити, де і які потрібно, сидерати тощо. Якщо на ділянці організована система крапельного поливу, їй також належить приділити увагу. Почистити та відправити на зберігання так, щоб зберегти її максимальну працездатність на наступний сезон.
Крапельний полив – дуже зручне та практичне рішення, що спрощує аграріям життя, реалізує дбайливе, економне та ефективне зрошення насаджень. Але варто враховувати: влаштований він таким чином, що одночасно актуалізує два взаємопов’язані аспекти. Перший – його незаперечні переваги як способу/інструменту для поливу (зручність, зниження трудовитрат, економія води, запобігання ерозії ґрунту, хороший вплив на якість та кількість врожаю тощо). Другий – засмічення різних елементів, зокрема емітерів краплинної стрічки, що провокує застій рідини всередині системи, з огляду на непросочування її в потрібних місцях.
Щоб перший аспект у наступному сезоні був реалізований у найкращому вигляді, щоб система прослужила довго та якісно, завжди працювала без перебоїв, а другий був зведений нанівець, крапельну систему необхідно вміти правильно чистити. Боятися цього завдання не варто. Захиститися та позбутися засмічень можна порівняно нескладно. Що і як робити, як чистити системи поливу крапельного правильно, готуючи до зимівлі, а заразом і планово внутрішньосезонно, ми детально вам зараз розповімо.
Крапельне зрошення та можливі типи забруднень системи
Поливальна вода буває дуже різної якості. Її забір може здійснюватися як із водогону, так і з відкритого джерела, але питання чистоти у будь-якому випадку має підлягати контролю. Найкраще спочатку виконати аналіз води для краплинного поливу, щоб розуміти, що є у її складі. Завдання не обов’язкове, але бажане, оскільки вода може містити всілякі домішки. І чим їх більше, чим вони серйозніші, тим очисні заходи мають бути складнішими, тим вищої потужності фільтри мають використовуватися.
Які типи забруднень загалом можуть бути присутніми у воді? Різного роду тверді домішки та хімічні (сольові) компоненти, глина, мул і водорості, бактеріальні, грибкові й інші біологічні структури. Це варіанти, що трапляються найчастіше, які можуть давати про себе знати в різному ступені прояву і варіативних поєднаннях. Зупинімося на них детальніше.
Забруднення солями, грибками та бактеріями
Стінки шлангів і навколоемітерні ділянки нерідко покриваються сольовими відкладеннями (хімічний осад). На них можуть розростатися колонії грибків і накопичуватися бактерії.
Осад виникає, якщо вода містить важкі домішки, солі твердості (кальцієві, магнієві, залізисті сполуки). Прибрати ці компоненти, що приводять під час експлуатації крапельної системи до засмічення, можна шляхом попереднього відстоювання води. Пропустили через відстійник – і можете переходити до подачі води на грядки. У випадку прямого підключення системи крапельного поливу до водогону актуалізується підвищення частотності зворотного промивання. Іноді, щоб прибрати сольові відкладення, можна очищати стрічку, можна використовувати слабкі кислотні розчини (0,5-1 % азотної кислоти або 1-2 % ортофосфорної кислоти). Після заливання в крапельну систему таке робоче середовище слід утримувати там щонайменше три години.
Не рідше, ніж солі, у поливальній воді може бути бактеріальний слиз. Деякі фахівці навіть вважають його найпоширенішим забрудненням поливу цього виду. Які б умови не були створені, запобігти появі слизового нальоту не вдасться. Він з’явиться у будь-якому випадку, оскільки бактеріальний слиз здатний розвиватися в будь-якій обстановці. Розвиватися, забивати вихідні отвори, тим самим актуалізуючи необхідність регулярних прочисток системи. З цим типом забруднень добре дає раду 30-60 хвилинне хлорування (точний час залежить від обсягів засмічень). Повна закупорка поливальних отворів, коли крапельні системи повністю втрачають свою функціональність, потребує кількаразового підвищення робочої концентрації хлорного розчину. Якщо цей очисний захід необхідно провести внутрішньосезонно, шланги перед цим слід прибрати з місць росту культурних насаджень (з грядок і теплиць).
Забруднення твердими частинками, водоростями, глиною і мулистим нальотом
Тверді компоненти-забруднювачі отворів шланга можуть мати органічне та неорганічне походження. Насамперед це іржа з водогінних труб, пісок, рослинне насіння, ґрунтові елементи, водорості. Складніше боротися з неорганічними речовинами через їх підвищену вагу і оперативніше осідання. Найкращим способом вважається вдаватися до допомоги великого резервуара для відстоювання води, на дно якого вони швидко осідають, роблячи тим самим воду чистішою та безпечнішою. Органіка дрібніша за розмірами і легша в плані видалення. Для протистояння їй використовуються фільтри (зазвичай, сітчасті, гравійні чи дискові), встановлювані на початку магістральних шлангів.
Водорості – не рідкісне явище в аналізованих поливальних системах. Здебільшого сюди вони потрапляють із відкритих водойм, з яких здійснюється забір поливальної води. Також можуть виникати і в системі, навіть якщо вона приєднана до централізованого водопостачання. Найоперативніше розвиваються, якщо відбувається залучення краплинного способу поливу не лише з прямою метою, а й для підживлення рослин. Щоб не допустити розростання водоростей, необхідно воду фільтрувати. Підбір фільтра слід здійснювати з урахуванням наявності/відсутності цвітіння води у відкритій водоймі. Якщо водоростей тут багато і вони розмножуються швидкими темпами, фільтр повинен бути особливо надійним, щоб упоратися з покладеними на нього завданнями.
Глина та мул – ще одна група поширених забруднень поливальної води, а відтак і систем, якими організований крапельний полив. І що більше їх присутньо, то частіше потрібно виконувати зворотне промивання. Щоб мінімізувати надходження глини та мулистого нальоту, рекомендовано забезпечити належне відстоювання у спеціальних великих ємностях та відстійниках. При цьому слід враховувати: чим розміри домішок менші, тим більше має бути місця для відстоювання, щоб ті встигали осідати на дно. Але це не панацея. Навіть у такому випадку ці забруднення можуть потрапляти в систему, проходячи через фільтр, і засмічувати емітери. Тому додатково у протистоянні мулу та глині слід промивати систему водою – звичайною або хлорованою. Яку воду використовувати, залежить від вирощуваних культур і ґрунтового типу.
Як чистити крапельну стрічку: основні нюанси, процеси та способи очищення
Після завершення поливального періоду крапельну систему необхідно прибрати з території та відправити на зберігання (якщо вона передбачає багаторічне використання) або ж розібрати й викинути стрічку (якщо для багаторічного застосування та не призначена). У ґрунті стрічку обох варіантів залишати не варто: перша за зиму може сильно пошкодитися, друга забруднить ділянку, оскільки її матеріал не підлягає розкладанню.
Стрічки багаторічного використання підлягають обов’язковому очищенню перед відправкою на зберігання. Крани та заглушки – аналогічно: щоб вони за зиму не втратили своєї якості, не поіржавіли, їх теж потрібно очистити та змастити. Промивки потребують й очисні фільтри. Ретельний догляд за кожним елементом системи в кінці сезону, а також правильне зберігання в зимовий період – запорука її тривалої та ефективної експлуатації.
Комплекс очисних заходів передбачає такі пункти:
- очищення поливального бака;
- фільтрація води із відкритих джерел, свердловин;
- хімічний аналіз води для визначення присутніх забруднень, а відтак і підбору оптимального способу їх усунення;
- загальнопрофілактичні дії.
Іноді досить просто промити систему чистою водою (фізичний метод). Але такий підхід не завжди дає потрібні результати. Тому очищення системи крапельного зрошення також може проводитися біологічним чи хімічним методом.
Фізичний спосіб очищення крапельної системи
Найпростіший варіант. Промивання стрічки напором води. Кінцеві заглушки на крапельній стрічці відкриваються, здійснюється пропуск сильного водяного потоку (промивання водою під тиском) – забруднювальні елементи видаляються. Процес припиняється, коли на виході спостерігається чиста вода.
Зазначений спосіб найбільш поширений при видаленні твердих забруднювальних компонентів, глини та мулу.
Біологічний спосіб очищення шлангів
Біологічна очистка – дієвий спосіб контролю росту бактерій та зниження обсягів органічних забруднень. Передбачає застосування хлору чи перекису водню.
Якщо використовується хлор, концентрація розчину залежить від конкретної ситуації. Поширене задіяння 20 міліграмів на літр води для промивання. Час процесу – пів години-година (залежить від ступеня забрудненості). На завершення шланги підлягають обов’язковому промиванню звичайною водою. Хлорування може здійснюватися гіпохлоритом натрію або кальцію, а також газоподібним хлором. Застосування кожної речовини ґрунтується на загальних рекомендаціях.
Щоб підготувати систему до зимівлі за допомогою перекису водню, тисяча літрів води доповнюється двома літрами 35 % розчину. Ця речовина може задіюватися і внутрішньосезонно. Тоді крапельну систему поливу обробляють 3 % розчином у співвідношенні з водою 1:30-40. При цьому варто враховувати окислювальні властивості матеріалу. З одного боку, він забезпечує безпеку для вирощуваних культур, з іншого, не є винятком шкода, якщо незадовго до цього було виконане обприскування фунгіцидами, основаними на міді, або ж підживлення неорганічними продуктами, що містять солі металів. Щоб у такому випадку запобігти негативам, промивання системи слід здійснювати мінімум через добу.
Хімічний спосіб, або застосування кислот
Обробка кислотами – ще один варіант позбавлення від засмічень у крапельних трубках. Кислоти чудово справляються з різними забрудненнями, зменшують рівень pH, протистоять осаду твердих компонентів, зокрема заліза і сірки, перешкоджають розмноженню мікроорганізмів. Невеликі дози можуть поєднуватися з хлором.
Якщо вдаватися до хімічного способу правильно, дотримуючись концентрацій, дозволеної періодичності та інших нюансів, ризики для рослин виключені. Що скоріше може піти не так, так це можуть дати про себе знати пошкодження деталей системи, оскільки не всі вони здатні проявляти стійкість до впливу кислот. Щоб і цю небезпеку не допустити, потрібно попередньо з’ясовувати інформацію про стійкість присутніх матеріалів до тієї чи іншої кислоти.
Які очищувальні матеріали для крапельної системи є актуальними, якщо розглядати кислоти? Це можуть бути ортофосфорна, азотна, соляна та сірчана кислоти з концентрацією до 0,6 %. З їх допомогою не важко прибирати оксиди кальцію і магнію, а також сполуки сірки і заліза. Ортофосфорна кислота застосування у крапельному поливі знайшла, мабуть, найбільше. Якщо буде потреба купити її на вигідних умовах, компанія «Система Оптимум» – до ваших послуг.
Хлорування: важливі моменти
Якщо хлорування спрямоване на очищення самої поливальної води, воно може мати безперервний характер. Якщо ж промивається система, то сполуки хлору повинні застосовуватися з певною періодичністю.
Простежте, щоб хлор, який купуватимете, був упакований із запобіжним клапаном. Це стане на сторожі неконтрольованого підвищення тиску всередині, яке небезпечне ризиком вибуху.
Перед початком робіт важливо визначити вільну кількість хлорних частинок, щоб можна було вибрати відповідну швидкість надходження речовини і забезпечити її рівномірну концентрацію в системі.
Якщо протестувавши ближню та дальню зони, побачите, що концентрація хлору не дотягує до потрібних показників, підвищуйте його входження біля фільтра.
Очищення системи кислотою: що слід врахувати
Насамперед важливо дотримуватися черговості робочих маніпуляцій.
Етапи кислотної обробки такі:
- підбір відповідного матеріалу + розрахунок оптимальної кількості;
- попереднє механічне очищення системи;
- запуск робочого середовища у систему;
- звіряння рівня pH на двох крайніх ділянках;
- власне, кислування (може зайняти як 10 хвилин, так і півтори години);
- промивання чистою водою протягом пів години;
- повторення процедури.
Не менше значення має правильність безпосередньої роботи з кислотою. Кислоту додають у воду і в жодному випадку не навпаки. Вводити слід потихеньку, добре розмішуючи.
Дотримуватися техніки безпеки обов’язково! Не нехтувати застосуванням захисних окулярів та рукавиць.
Очищення водойми від водоростей
Коли йдеться про боротьбу з водоростями (а одночасно можливий розвиток відразу кількох видів), питання потрібно розглядати в кількох ракурсах. Перший зосереджений на очищенні водоймища, з якого здійснюється водозабір, другий – на обробці шлангів та емітерів, що подають воду рослинам із водогону. Чим промивати систему, вище розповіли. Тепер трохи поговоримо про очищення водойми.
На допомогу в цьому випадку приходить сульфат міді (мідний купорос). Його вводять у воду колодязя, відстійника чи озера, занурюючи в мішки з поплавками і приблизно на однаковій відстані розподіляючи по периметру водойми. Оптимальна концентрація речовини варіюється в діапазоні 0,05-2 ‰. Максимальне значення дає очищення до двох метрів. І цього цілком достатньо.
Зверніть увагу, що такий спосіб піклування про чистоту крапельних систем припустимий не завжди. Насамперед від нього слід відмовитися, якщо в конструкції присутні алюмінієві деталі. Також може бути проблема, якщо водоймище – не ваше. Узгодити можливість розміщення мішків із мідним купоросом обов’язково.
Засоби для очищення систем поливу (монопродукти та комплекси)
Як зробити можна висновки, очищати крапельну систему можна різними засобами. Все залежить від присутніх забруднень та обраного способу обробки. Крім елементарного промивання чистою водою на допомогу приходять:
- перекис водню;
- хлорні сполуки;
- кислоти.
Сьогодні легко можна купити все перераховане, чи то гіпохлорит натрію, ортофосфорну кислоту, перекис водню, чи то щось інше, звернувшись до надійних спеціалізованих постачальників. Також актуальним є варіант придбання готових комплексних засобів для застосування у відкритому та закритому ґрунті. Що ви оберете, залежить лише від вас. Але обов’язково враховуйте характер забруднень, матеріали, з яких виготовлена система, а також те, де буде здійснюватися промивання (на ділянці чи в окремому місці після демонтажу).
Як демонтувати елементи системи та змотувати крапельну стрічку?
Крапельні поливальні системи перед відправкою на зимівлю, крім очищення, промивання, просушування, продування, передбачають такі процеси, як демонтаж та змотування. Вони одночасно і прості, й мають нюанси, дотримуватись яких дуже важливо, щоб кожен елемент системи надійно служив довгі роки.
Кожній деталі слід приділити таку увагу:
- насосне обладнання. Що з ним робити, залежить від місця розташування. Якщо насос перебуває в приміщенні з опаленням, все, що належить зробити, це відключити його від електромережі. Якщо на вулиці – демонтувати, очистити, продути та відправити в опалювальне приміщення на зберігання;
- фільтрувальні компоненти. Їх потрібно зберігати в тих самих умовах, що й насос – у закритому теплому приміщенні. Але перед цим слід дістати із системи, промити й добре просушити. Піщано-гравійні фільтри промиваються проточною водою та знезаражуються технічними кислотами. Дискові і сітчасті аналогічно підлягають промиванню, видаленню сольового осаду, якщо такий є, з допомогою тих самих технічних кислот, після чого просушуються, збираються і відправляються на зберігання;
- частини із металу (як от засувки, крани). Підлягають обробці технічним мастилом, що стане бар’єром для виникнення і розповсюдження корозійних проявів;
- датчики (вимірювальні елементи). Демонтуються, прочищаються – і туди ж до насосів та фільтрів.
Тепер перейдемо безпосередньо до трубопроводу… Гнучкий магістральний рукав акуратно, без перегинів і деформацій змотується в бухти, маркується (метраж + схема посадки), після чого може вирушати на зберігання в приміщення. Перед тим, як демонтувати, його потрібно промити. Стартові конектори не знімаються, щоб уникнути пошкоджень гнізд.
Однорічна крапельна стрічка забирається і йде в утиль. Операції з багаторічною – практично такі самі, як і з армованим рукавом:
- переддемонтажне промивання значним об’ємом води;
- годинне промивання хлорним розчином (за умови, що вода використовувалася з відкритого джерела), що запобігає закупорці крапельниць бактеріальним слизом та водоростями;
- акуратне змотування в бухти з маркуванням та відправлення в приміщення.
Де і як зберігати стрічку крапельного поливу?
Перше, що за цією підтемою ви вже, напевно, виходячи з сказаного вище, засвоїли, так це необхідність зберігання всіх компонентів системи в чистому стані в приміщенні, що опалюється. Але ще подбайте про таке:
- простежте, щоб бухти стрічки не відчували на собі механічних впливів;
- використовуйте у приміщенні для зберігання засоби захисту від шкідників (гризунів). Або, як варіант, герметично запакуйте стрічку.
Загалом нічого складного. Але ставитися до цього легковажно та безвідповідально, нехтувати нюансами не варто. Адже належним чином організована консервація для зимового зберігання – надважлива умова, яка дозволяє захистити від пошкоджень та подовжити термін служби.
Якщо ви організували краплинний полив у домашніх умовах своїми руками, то вже забезпечили собі чимало переваг. Якщо при цьому хочете отримати максимальну кількість плюсів, не нехтуйте правилами очищення, демонтажу та зимового зберігання крапельної стрічки та інших компонентів системи. Що і як треба робити, вам вже відомо. А якщо знадобиться хімія для очистки, ви завжди можете звернутися в компанію «Система Оптимум»!