Все про вітамін В6
Вітамін В6 (адермін) – це сукупність похідних 3-гідрокси-2-метилпіридинів, які володіють біологічною активністю піридоксину: сам піридоксин, а також піридоксаль, піридоксамін і їх фосфати. Це багатозначимий представник групи В, без якого не є реальною оптимальна комплексна діяльність людського організму. Він піддається доброму розчиненню у водному середовищі, не боїться значних температур і кисню, не розпадається при дії світла.
Користь
Матеріал, що розглядається, характеризується величезним списком корисних властивостей, покликаний виконувати різноманітні завдання і впливає на хід усіляких хімічних реакцій у багатьох системах.
Передусім, він зосереджує ферменти, що мега значимо для формування і збереження життя. Він сприяє нормалізації метаболізму в головному мозку, в зв’язку з чим поліпшується пам’ять, і амінокислотному обміну, а відтак бере участь у структуруванні білків. Завдяки йому жирні кислоти засвоюються більш систематично, ензими синтезуються і функціонують, як слід. Без нього неможливо досягти по-максимуму результативного використання глюкози, адже саме за рахунок нього вибудовується бар’єр для різких стрибків рівня глюкози в крові, саме він правильно розподіляє цей моносахарид, забезпечуючи тим самим позитивний ефект на ЦНС і підвищуючи працездатність. Він украй важливий для жирових і білкових обмінних процесів. Тому чим більше в раціоні їжі відповідного типу, тим потреба в В6 відчувається значніше.
Ще один момент, який має неабияке значення. Кінцевий продукт, що утворюється при засвоєнні їжі – етандіова (щавлева) кислота, яка при нестачі В6, а саме при властивому такому стану блокуванні трансамінази, не може трансформуватися в сполуки, що піддаються розчиненню. Надалі ця кислота створює композиції з кальцієм і з’являються оксалати – ніщо інше, як пісок і камені в нирках. Відтак, вітамін В6 є перешкодою для сечокам’яного захворювання і чудовим сечогінним засобом натурального походження. В його функціональних обов’язках – приведення до нормального вигляду калієво-натрієвого балансу в рідинах. А в поєднанні з іншими компонентами, що належать до групи В (В1, В9, В12), ще й виступає запорукою оздоровлення серця та судин, стоїть на сторожі появи ішемії, атеросклерозу та інфаркту міокарда.
Дефіцит
Якщо організм недостатньо насичений піридоксином, не затримуються проявитися безліч, м’яко кажучи, неприємних симптомів. Особливо, це стосується жінок, у яких відбувається загострення ПМС і погіршується самопочуття при клімаксі.
Загалом, нестача цієї субстанції загрожує такими негативними проявами:
- нервозності, депресивні стани та психози. В6 допомагає чудово боротися з перерахованими недугами шляхом інтенсифікації виробництва антидепресантів, таких як серотонін і норепінефрин;
- анемії, навіть якщо в організмі достатньо заліза;
- запалення слизових рота;
- шкірні запалення (дерматити);
- судоми у дітей;
- погіршення якості крові (вона стає більш в’язкою, створюються умови для утворення згустків, що провокують закупорювання судин);
- набряки в кінцівках (руках, ногах) і на обличчі;
- поліневропатії;
- кон’юнктивіт;
- нудота і блювота.
При тривалому вітамінодефіциті втрачається здатність до вироблення антитіл проти збудників різних захворювань.
Ось перелік нездужань, при яких назначають В6:
- недокрів’я;
- лейкопенія;
- хвороба Меньєра;
- захитування (недуга руху);
- токсикоз у вагітних;
- гепатити;
- маса захворювань нервової системи (інфекційна хорея, паркінсонізм, нейропатії, радикулопатії, невралгії);
- ураження шкіри (дерматити, зокрема атопічний дерматит, псоріаз, діатез);
- атеросклероз і цукровий діабет;
- акне і підвищене функціонування сальних залоз.
Часто не обійтися без нього і тоді, коли потрібно вивести зайву рідину, і у випадку отруєнь гідразином.
Не можете схуднути? І тут вітамін В6 готовий прийти на допомогу. У багатьох випадках неможливість позбутися зайвих кілограмів пов’язана саме з нестачею цієї речовини. Вона ефективно спалює зайві жири не тільки в тілі, але й в продуктах харчування.
Дозування
Вітамін В6 повинен надходити до організму щодня в кількості 1,6-2 мг. Діти потребують менших обсягів: 0,5-0,6 мг/добу (новонароджені), 0,9 (1-3 роки), 1,3 (4-6 років), 1,6 (7-10 років). Чоловікам у віці від 60 років і жінкам у період вагітності та годування груддю необхідні збільшені дози – 2,2 мг/добу. Також піридоксин у кількостях, що перевищують норму, потрібен при прийомі антидепресантів, протизаплідних таблеток, стероїдо- й естрогеновмісних ліків, при стресах і збільшених фізичних навантаженнях, в двотижневий період перед менструацією (коли продукуються максимальні об’єми естрогенів), курцям і людям, які вживають алкоголь, а також хворим на СНІД, променеву хворобу та гепатит. Крім того, у більших від звичайних дозах він здатний благотворно вплинути і на підлітків з вугровим висипом, що спровокований інтенсифікацією роботи жирових залоз і провокує труднощі при стандартному лікуванні.
Передозування
Чи проявляться якісь негативні наслідки, якщо вжити надто велику кількість цієї речовини? Скоріш за все, ні. Накопичення в організмі не властиве, виведення – оперативне. Надмірне надходження, як правило, ніякими токсичними проявами не супроводжується. Зрідка можуть спостерігатися алергії, нудота і нехарактерні зміни кровообігу.
Джерела
Природних джерел рослинного і тваринного походження – більш ніж достатньо: молоко, яйця, печінка, свинина, соєві боби, шпинат, проросла пшениця, дріжджі, авокадо, висівки, картопля, банани, капуста, квасоля, морква, виноград, полуниця та ін. Але якщо їх вживати мало, вирішити проблему можна й іншим шляхом, а саме за допомогою відповідного медикаменту.
Харчуйтеся правильно, лікуйтеся вчасно і зі супроводом фахівця, запобігайте дефіциту вітамінів, зокрема і В6 (а це можливо лише тоді, якщо знати, що, в яких порціях і для чого потрібно людям). За це ваше тіло віддячить вам сторицею.