Все про вітамін Е

Все про вітамін Е

Вітамін Е... Мабуть, кожен щось чув про користь цієї речовини для людського організму. Але мало хто повною мірою усвідомлює, що це таке, де використовується і якими позитивними впливами володіє. Давайте розбиратися.

Вітамін Е – це ціла група жиророзчинних сполук природного походження, які є похідними токолу. Основні з них – біоактивні токофероли і токотрієноли. На вигляд це жовтуваті рідкі продукти в’язкої консистенції. Розчиненню у воді не піддаються, проте добре розчиняються в трихлорметані, етерах, гексані, дещо гірше – в етиловому спирті та диметилкетоні.

Серед інших важливих фізико-хімічних характеристик:

- інтенсивна флуоресценція;

- стійкість до впливу лугів й мінеральних кислот;

- підвищена стійкість складних ефірів цих речовин до окислення. Розкладання спостерігається під впливом УФ випромінювання. Стабільність в інертних газах – при нагріванні до 100 °C.

Вперше цю речовину було виділено природним шляхом в 1922 р., а синтезовано хімічним способом – в 1938 р.

Цінність вітаміну Е

Він володіє значною антиоксидантною та радіопротекторною дією. Як антиоксидант захищає мембрани клітин від окислювальних порушень. Розташовуючись у мембрані так, що створюється перешкода зіткненню кисню і ліпідонасичених мембран, забезпечує надійний захист біомембранам від перекисної деструкції. Ще стосовно мембран ця субстанція діє стабілізуюче.

Також вона бере участь у біологічному синтезі гема і білків, утворенні нових клітин та інших внутрішньоклітинних процесах. Сприяє споживанню тканинами кисню. У зв’язку з капіляропротекторною дією, впливає на тонус і проникність судин, інтенсифікує формування нових капілярів. Як імуномодулятор стимулює Т-клітинний і гуморальний імунітет, сприяючи загальному зміцненню організму.

Крім того, токоферол вкрай важливий для нормального функціонування репродуктивної системи: бере участь у заплідненні, розвитку плода, формуванні та роботі статевих органів.

А токотрієнол, у свою чергу, є потужним нейропротектором, мінімізує кількість холестерину в організмі і зменшує ризик онкозахворювань. До того ж, він здійснює контроль синтезу нуклеїнових кислот, коензиму Q, гемо- та міоглобіну, а також низки інших сполук. Впливає на синтез білків: колагену, скорочувальних м’язових, скелетних і міокардних, складових слизової, плаценти та ін.вітамін Е гурт

Серед численних позитивних ефектів – такі:

- регенерація тканин;

- сприяння позбавленню від фіброзних утворень грудей;

- забезпечення оптимального згортання крові та перешкоджання тромбоутворенню;

- зняття втоми завдяки насиченню крові киснем;

- загоєння ран і зменшення можливості появи шрамів;

- зниження кров’яного тиску;

- допомога в попередженні катаракти;

- токсинозахист червоних кров’яних тілець;

- підвищення витривалості організму та сприяння досягненню високих результатів в атлетичному плані;

- зняття судом ніг;

- підтримка здоров’я нервової системи і мускулатури;

- запобігання анемії;

- поліпшення стану шкіри, зокрема підвищення її пружності;

- забезпечення хорошого сексуального потягу.

Наслідки дефіциту і надмірного надходження до організму

Негативні ефекти можуть спостерігатися в обох випадках, тому потрібно контролювати застосовувані кількості.

Гіповітаміноз

Недостатня кількість розглянутого вітаміну в організмі – на жаль, явище не з рідкісних. Особливо часто таке трапляється у людей, які постійно перебувають, зокрема проживають, на територіях, забруднених радіоактивними нуклідами. Також у тих, які періодично піддаються токсичному хімічному впливу. Найскладніші форми характерні для недоношених дітей.

Основні наслідки недостатності:

- руйнування еритроцитів;

- підвищення мембранної проникності клітин і субклітинних структур;

- накопичення в клітинах продуктів перекисного окислення ліпідів;

- зменшення кількості імуноглобулінів E;

- дегенерація фоторецепторів;

- прискорення атаксії у новонароджених.

Як результат – дистрофія м’язів, зокрема гіпотонус, слабкість та дегенерація скелетних м’язів, міокарда, безпліддя, відмирання тканин печінки, розм’якшення ділянок мозку, порушення розвитку нервової системи, проблеми із зором. У чоловіків знижується статева функція, у жінок порушується менструальний цикл і підвищується схильність до викиднів. Немовлята потерпають від гемолітичної жовтяниці, мальабсорбції та стеатореї.

Гіпервітаміноз

Передозування, пов’язані з цим вітаміном, трапляються набагато рідше, ніж дефіцит. Пояснюється це нетоксичністю речовини навіть при збільшенні добової потреби в 10-20 разів і відносною безпечністю тривалого вживання збільшених доз. Однак в окремих випадках при гіпервітамінозі не є винятком такі ускладнення:

- збільшене пригнічення реакцій вільних радикалів у деяких фагоцитах, тобто перетравлення захоплених організмом мікробів з порушеннями, що загрожує сепсисом і некротизуючим ентероколітом у недоношених немовлят;

- токсичний вплив на нейтрофіли, тромбоцити, ентероцити;

- порушення стану печінки і нирок (збільшення розмірів, недостатність, асцит), а також крові (зменшення кількості тромбоцитів, гіпербілірубінемія, азотемія, крововиливи);

- гальмування діяльності тіаміндифосфату.

В яких випадках назначають вітамін Е?

вітамін Е купитиЯк правило, цю сполуку не назначають самостійно. Вона задіюється при реконвалесценції в посттравматичний період, важких соматичних недугах, надмірних фізичних навантаженнях і незбалансованому харчуванні.

Найкраще показує себе в складі комплексних терапій при:

- патологіях у вагітних (їх попередження, унеможливлення аномалій розвитку, запобігання загрозі переривання);

- порушеннях менструального циклу і клімактеричних розладах;

- перцептивних слухових викривленнях;

- атрофіях слизових оболонок органів дихання;

- негативних змінах у суглобах і хребті;

- неврастенії та слабкості м’язів;

- вегетативних, серцево-судинних і ендокринних недугах;

- порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту (атрофія слизових системи травлення, розлади харчування тощо);

- ураженнях опорного апарату зубів;

- хворобах очей і шкіри (псоріаз, дерматити, екземи, трофічні виразки);

- фіброзному кавернозіті, баланіті, порушеннях лібідо і функціонування статевих залоз у чоловіків, а також при проблемах зі сперматогенезом та потенцією.

Ми постаралися максимально систематизувати основну інформацію про надважливий, ефективний і незамінний вітамін Е. Сподіваємося, вона стане вам у нагоді. Якщо залишилися запитання, звертайтеся – допоможемо знайти відповіді і на них!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.