Вплив на організм вітаміну B12, користь і шкода

Вплив на організм вітаміну B12, користь і шкода

Вітамін B12 (кобаламін, ціанокобаламін, «червоний вітамін») – це корисна й незамінна для людини водорозчинна речовина, що містить кобальт та ціаногрупи. Вимірюється в мкг. Ефективна в незначних кількостях.

Якщо порівняти В12 з іншими вітамінами, то яскрава відмінність полягатиме у найбільш складній хімічній структурі. Він добре розчиняється у воді і майже не піддається руйнуванням при тривалій термічній обробці, а також впливі кислот і лугів.

Джерела

Ця речовина міститься в дріжджових грибках, бактеріях та цвілі. На обсяг її засвоєння організмом впливає «внутрішній фактор Касла», тобто присутність одного з унікальних білків, що виробляється в шлунку. Відсутність цього фактора – основна причина дефіциту кобаламіну. Також дефіцит може бути спровокований нестачею вітаміну В6, при наявності якого В12 засвоюється особливо добре.

Кобаламін не продукується тваринами і рослинами, але він здатний накопичуватися в їх тканинах. Заповнити нестачу можна за допомогою таких продуктів: яловичина, яловичі нирки і печінка, баранина та свинина, індичатина, тріска, кета, палтус, скумбрія, сьомга, мідії та креветки, морські водорості, молоко, яйця і сир, зокрема тофу.

При надходженні В12 в організм відбувається накопичення певного його обсягу в печінці для майбутнього використання. Плюс невеликі дози синтезуються кишковою мікрофлорою.

Що може призвести до руйнування, а відтак і дефіциту, то це такі чинники: кислото- і луговмісна їжа, вода, алкогольні напої, естрогени, снодійні таблетки.

Оптимальна кількість ціанокобаламіну для дорослих – 3 мкг на добу. Періоди виношування дитини, грудного вигодовування та активних спортивних навантажень допускають збільшення дози до 12 мкг.

Користь

Про корисні впливи цього вітаміну можна говорити довго. Ось основні з них, що забезпечуються регулярним надходженням в оптимальних об’ємах:

- благотворна дія на кровотворення, передусім сприяння розвитку еритроцитів, а відтак і нормалізація діяльності системи, загалом;

- нормалізація артеріального тиску (підвищення АТ при гіпотонії);

- зміцнення захисної функції та максимізація енергетичних запасів у клітинах і тканинах;

- формування нервових волокон і оптимізація стану нервової системи;

- регулювання обмінних процесів, допомога в транспорті ліпідів і вуглеводів по організму;

- позитивний ефект на жировий обмін у печінкових тканинах, зниження рівня холестерину;

- поставки кисню в клітини різних органів, зокрема печінки, як результат – протистояння гіпоксії;

- поліпшення апетиту і стимулювання ростових процесів;

- приведення в порядок репродуктивної системи;

- протистояння анеміям різного ступеня;

- захист від стресів і безсоння, у зв’язку зі зниженням дратівливості;

- участь в синтезі молекул ДНК і амінокислот;

- інтенсифікація клітинного ділення, відповідно добрий вплив на імунні, кров’яні, шкірні клітини і клітини верхньої частини кишківника, тобто на ті тканини, поділ в яких найактивніший.

А ще «червоний вітамін» здатний запобігати короткочасним втратам пам’яті і слабоумству, використовується для профілактичних і лікувальних заходів при хворобі Альцгеймера. Він покращує пам’ять, мислення і концентрацію, що вкрай важливо для школярів. Йому під силу допомагати головному мозку при ураженні організму СНІДом.

Всього одна хімічна структура, а скільки користі приносить людині!

Дефіцит

Нестача цієї субстанції в організмі небезпечна такими згубними наслідками:

- постійне відчуття слабкості і швидка стомлюваність;

- незворотні руйнування нервів, виснаження нервової системи, нехарактерна нервозність;

- набуття шкірою блідості й певної жовтизни;

- утруднена ходьба;

- болі у спині;

- оніміння м’язів;

- втрата апетиту;

- поява хвороб слизової рота;

- виникнення труднощів при фізичних навантаженнях у вигляді задишок і прискореного серцебиття.

Якщо В12 не надходить до організму в потрібних обсягах протягом тривалого періоду, не є винятком психічні розлади, розсіяний склероз та параліч.

До погіршення ситуації можуть призвести алкоголізм, відсутність у раціоні харчування тваринних білків і порушене засвоєння вітаміну, спровоковане паразитами, недугами печінки, ентероколітами, атрофічними гастритами, резекцією шлунка/кишківника.

Шкода

Кобаламін у правильних дозах не несе шкоди людському організму. Інша річ – передозування, які можуть призвести до алергій, набряку легенів, появи тромбів у периферійних судинах, застійної серцевої недостатності та іноді до анафілактичного шоку. Варто також враховувати можливість індивідуальної чутливості до цієї речовини.

Переоцінити значення вітаміну В12 для людей складно. Це унікальна сполука, яка дарує нам з вами безліч корисностей. Дотримуйтесь дозувань – і всі плюси вийдуть на перший план, не давши можливості проявитися мінусам.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.