Сульфат калію для томатів: як правильно застосовувати

Сульфат калію для томатів: як правильно застосовувати

Вирощування різних овочевих культур дає можливість ласувати врожаєм, а у великих масштабах – вести успішний аграрний бізнес. Але кожен городник розуміє, що просто посадити і чекати на результат – не варіант. Всі рослини потребують належного догляду та забезпечення сприятливих умов протягом вегетаційного періоду. Потрібно своєчасно підживлювати насадження, при цьому знати чим саме, як і коли. Томати в цьому питанні – не виняток. Їм, як і іншим овочам, потрібні підживлення. Причому помідори – досить примхлива культура. Без повноцінного догляду та правильних підживлень при їх вирощуванні просто не обійтися. Ключове місце серед добрив для томатів посідає сульфат калію.

У цій статті ми розповімо, навіщо томатам калій та чому його запаси слід поповнювати за допомогою сульфатної форми. Зосередимося на нюансах застосування цього добрива на городі та в теплиці, а також розглянемо супутні нюанси. Ця інформація допоможе вам отримати такий урожай томатів, якого вам хотілося б.

Значення калію для томатів

Навіщо живити помідори калієм? Перше та головне запитання, від якого радимо відштовхуватися при всіх наступних діях. Цей елемент – один із найважливіших, постачання якого слід забезпечити зазначеній культурі. І ось чому:

  • сприяє ростовим процесам, розвитку кореневої системи, зеленої маси та зав’язей;
  • інтенсифікує життєдіяльність рослин після пересадки;
  • підвищує відсоток важливих компонентів у плодах;
  • забезпечує своєчасне дозрівання;
  • протистоїть негативному впливу бактерій та грибків;
  • розвиває стійкість до несприятливих погодних умов та їх різкої зміни;
  • покращує смак помідорів, робить його яскравішим та насиченішим, нормалізує ступінь кислості, надає плодам підвищеної солодкості.

Тобто без калію вдалий результат нереальний. Добре, що забезпечити постачання цього елемента рослинам нескладно. Необхідні добрива, такі як сульфат калію, є у продажу. Купівля й застосування – завдання, які вирішуються в наш час на ура.

Нестача і надлишок калію: ознаки та наслідки

Більшості городників відомо, що перенаситити томати калієм дуже важко. А от якщо не дати необхідних обсягів цього елементу, можуть проявитися серйозні проблеми. Хоча, загалом, і надлишок, що рідко виникає, й більш поширена нестача калію шкідливі. Тому вносити калієвмісні добрива потрібно з чітким дотриманням дозувань.

Вчасно запобігти будь-яким негативам допоможе ознайомлення з ознаками дефіциту калію у помідорів:

  • утворення на листі світлої, а згодом такої, що набуває коричневого забарвлення, облямівки;
  • поступове засихання й відмирання листків, починаючи з країв;
  • погане зав’язування плодів;
  • уповільнене чи нерівномірне дозрівання;
  • наявність місць недозрілої м’якоті біля плодоніжок.

Рослини не ростуть, не розвиваються та закономірно не плодоносять так, як потрібно. На додаток урожай погано зберігається. Про приємний смак взагалі говорити не доводиться. І все лише тому, що культурі бракує калію.

Буває, що подбав про поставки зазначеного елемента, згідно з усіма рекомендаціями, а дефіцит все одно проявився. Як так? Відповідь, швидше за все, у надлишку в ґрунті кальцію. Ці дві речовини є антагоністичними. І якщо з кальцієвими підживленнями перебрати, то ймовірність нестачі калію максимізується, що не роби.

Щодо надлишку… Зрозуміти, що ви якимось чином примудрилися перенаситити томатні насадження калієм, можна за такими ознаками:

  • потоншення листя, прояв на ньому міжжилкового хлорозу;
  • буре забарвлення верхніх листків з подальшим поступовим відмиранням;
  • зморщеність того листя, що розташоване знизу, плюс виникнення на ньому темної плямистості;
  • втрата сили корінням, його нездатність проростати в землю.

Сульфат калію: переваги та недоліки

З усіх існуючих калійних підживлень для томатів найкраще зарекомендував себе сульфат калію (сірчанокислий калій). Цей матеріал піддається легкому водорозчиненню, а відтак у оптимальні терміни транспортується до рослин та краще засвоюється. Зовні це звичайний кристалічний порошок зі сірим або жовтуватим відтінком, який містить 44 % окисленого калію та оксид сірки, плюс трохи заліза, натрію й кальцію. А по суті – продукт із великим переліком примітних властивостей.

Якщо правильно удобрювати томати сульфатом калію, той забезпечить такі переваги:

  • поліпшений клітинний метаболізм та фотосинтез;
  • оптимальний ріст і розвиток;
  • посилення цвітіння та формування зав’язей;
  • належний захист від хвороб, шкідників, погодних та інших стресових факторів;
  • хороший вплив на мікрофлору;
  • рівномірність дозрівання;
  • великі, соковиті та смачні плоди.

Іншими словами, всі негативи, які провокує нестача калію, легко виключаються за допомогою добрива, яке ми з вами розглядаємо.

Крім сказаного, сірчанокислий калій удосконалює КЛБ ґрунту, нормалізує його кислотність. Особливо хороші результати демонструє на кислих, дерново-підзолистих землях та торфовищах, де часто спостерігається нестача мікро- й макроелементів. Але, загалом, застосування можливе на будь-якому ґрунті з урахуванням його специфічних особливостей.

Якщо подивитися на функціональні плюси продукту, то вони не менш варіативні. Першочергової уваги заслуговують:

  • простота залучення;
  • легке засвоєння рослинами;
  • оперативне забезпечення ефекту;
  • можливість кореневих та позакореневих підживлень;
  • неблокування крапельної стрічки у системі зрошення;
  • сумісність з азотними і фосфорорганічними продуктами, що максимізує сприятливий ефект на розвиток рослин;
  • можливість одночасного застосування з комплексними підживленнями, які містять зокрема мікроелементи (мідь, марганець, бор та ін.);
  • відсутність побічних ефектів, з огляду на невходження до складу баластних інгредієнтів;
  • доступна ціна та відсутність потреби довго шукати, де замовити. Купити сульфат калію в потрібних обсягах ви завжди можете, оформивши замовлення на сайті компанії «Система Оптимум» за гарною вартістю.

Щодо недоліків, то це здебільшого експлуатаційні особливості реактиву, а не якісь там страшні негативи. Виглядають так:

  • швидке розкладання й ненакопичення в ґрунтових шарах, що актуалізує регулярність заходів, здійснюваних з підживлювання (іншими словами, раз внести й забути не вийде);
  • непоєднання з такими добривами, як карбамід і крейда, через сильне окислення ґрунту кожним з них. Необхідність компонування з азотовмісною агрохімією безпосередньо перед залученням;
  • провокування нестачі кальцію, магнію, марганцю та інших необхідних рослинам мікроелементів, якщо не дотримуватися рекомендацій щодо використання, зокрема, актуалізувати підвищену частоту залучення або брати надто великі кількості;
  • заборона на застосування пізніше, ніж за 2 тижні до збору врожаю та вживання стиглих помідорів;
  • нетривале зберігання готового розчину, особливо, якщо доданий азот;
  • небажане використання для індетермінантних сортів, позаяк рясні підживлення провокують сильне кущіння, потужний розвиток бічних пагонів.

Способи внесення сірчанокислого калію:

  1. У сухому вигляді. Розкидання по ґрунту при перекопуванні або у вже перекопану землю. Це, мабуть, найпростіший спосіб. Підходить для реалізації у передпосадковий час або завчасно восени. Повинен здійснюватися рівномірно по периметру грядки на глибину, де розташована основна частина кореневої системи. Але є нюанси, що залежать від типу ґрунту. У важку землю добриво найкраще вносити з осені, намагаючись досягти дещо більшої глибини. А ось у піщану – навесні, розмістивши ближче до поверхні.
  2. Розчиненим, разом із поливом (кореневий метод). Внесення водного розчину речовини під корінь під час здійснення поливальних заходів. Забезпечує максимальну ефективність транспортування мінеральних компонентів до рослинних тканин. У такому випадку, як правило, використовується матеріал досить високої концентрації, щоб забезпечити живлення не лише корінню, а й іншим частинам рослин. Коренева система при такому способі оперативно накопичує калій і потім розподіляє його по інших структурах. Кореневий полив найкраще виконувати ввечері.
  3. Шляхом обприскування (позакореневе підживлення). Обробка розчином сульфату калію листя та плодів томатів, як варіант – за допомогою пульверизатора. Щоб запобігти опікам, слід проявляти особливу обережність під час вибору концентрації. А щоб не вигоріло листя, підживлювати необхідно лише ввечері або коли на вулиці похмуро. Оптимальна частота такого способу – вища, порівняно з попереднім.

Дозування й приготування розчину

Живити помідори слід чітко за інструкцією. Правильна доза – запорука того, що рослина отримає необхідні обсяги калію, не в нестачі й не надмірні.

Якщо передбачене сухе внесення, на кожен посадковий квадратний метр потрібно брати 20 грамів добрива. Якщо ж матеріал задіюватиметься у розчиненому вигляді під корінь або позакореневим способом, то оптимальні концентрації – 2,5 та 2 г/л, відповідно.

Щоб приготувати поживний розчин, змішайте порошок із теплою водою (макс. t – 35 ℃). Добре, якщо це буде дощова або заздалегідь відстояна вода. Не рекомендуємо використовувати тверду воду з криниці або хлоровану з водогону.

Як застосовувати сульфат калію у відкритому та закритому ґрунті?

Зазначене добриво може використовуватися для збагачення ґрунту, стимуляції належного росту насаджень, активного плодоношення й досягнення інших описаних вище ефектів як просто неба, так і в теплиці. Причому застосування у відкритому та закритому ґрунті має деякі технологічні відмінності. Наприклад, при тепличному вирощуванні краще не вдаватися до позакореневої обробки. Число обробок у теплиці має бути збільшеним, але рідина при цьому повинна витрачатися у менших обсягах. Інакше є ймовірність підвищеної вогкості, що в тепличних умовах призводить до грибка. Що стосується вирощування у відкритому ґрунті, то воно збільшеного числа підживлень потребує при частих дощах, оскільки калій швидко вимивається дощовою водою.

Найчастіше основне підживлення проводиться при вигонці розсади, ще в контейнерах. Час першої кореневої підживки – коли з’явився другий чи третій реальний листок. Друга здійснюється при переміщенні на постійне місце зростання, приблизно через два тижні після проріджування. Спільно з нею може виконуватися внесення азотних добрив. Якщо саджанці сильно витяглися у висоту, допустиме позапланове живлення калієм кореневим або позакореневим способом. Це трохи сповільнить набір висоти пагонами. Коли рослини дуже швидко нарощують зелену масу, калій теж може прийти на допомогу, реалізуючи перехід із генеративної у вегетативну стадію, стимулюючи формування квіткових бруньок.

Дорослі плодоносні рослини відчувають не меншу потребу в калії. Як їх підживлювати? Спочатку – після утворення зав’язей, а далі – тричі з інтервалом 15 днів. На практиці добре показує себе чергування внесення під корінь і обприскування. Так вдається запобігти можливим негативам.

За поганої погоди (інакше кажучи – несприятливої ​​для розвитку томатів) можливе здійснення додаткових позапланових підживлень. Особливо такі актуальні після дощу. Обприскування сірчанокислим калієм добре допомагає знизити негативний вплив на врожайність зовнішніх умов (як холоду, так і спеки).

Якщо підсумувати та прислухатися до досвідчених городників, то мінімальна кількість кореневих підживлень, які необхідні томатам – чотири:

  1. Як тільки висаджені молоді саджанці.
  2. Перед настанням цвітіння.
  3. Під час формування перших зав’язей.
  4. При дозріванні плодів.

Але, як зрозуміло, мінімумом рідко вдається обійтися. Крім кореневого, виконується й позакореневе внесення. Загальна кількість всіх видів калійних підживлень – більша і варіюється в індивідуальному порядку.

Застосування сульфату калію без шкоди для здоров’я

Використовуючи сульфат калію на городі, як і у випадку з будь-яким іншим добривом, потрібно подбати не тільки про вирощувані культури, а й про себе. Можна зробити все правильно і отримати чудовий урожай, при цьому забувши про техніку безпеки під час роботи з хімічною продукцією, нашкодити власному організму. Цього не можна допустити. Потрібно все виконати, як належить.

Перше, що потрібно обов’язково врахувати – це здатність концентрованої речовини нашкодити шкірі, слизовим та органам дихання. Продукт може викликати подразнення рук, ротової порожнини, носа і очей. Тому під час роботи з ним необхідно використовувати ЗІЗ: передусім, гумові рукавиці й, бажано, респіратор чи маску. Розкидати добрива в сухому вигляді можна винятково в рукавицях. При обприскуванні добре, якщо тіло буде максимально закрите одягом, що сприятиме мінімізації контакту хімікату зі шкірою. До речі, тут значення має й безвітряна погода, що запобігає поширенню частинок повітрям.

Не слід вдихати речовину, інакше можливий розвиток алергійних реакцій, запалень і, як наслідок – порушення функціонування легень. Під час роботи також не можна торкатися очей, аби не спровокувати запальні реакції слизової оболонки. Щодо отруєнь, то фіксації їх при використанні сульфату калію не було.

Другий аспект, який має значення, полягає в обмеженні доступу до добрива для дітей. Це не іграшка. Дітям не потрібно мати з ним справу. Також варто подбати, щоб дістатися до препарату не могли й домашні тварини.

Третій – потреба припинити будь-яке застосування сірчанокислого калію за два тижні до збирання помідорів. Інакше шкода для організму не є винятком вже від вживання самих овочів, які не встигли, як треба, увібрати й переробити цю хім. сполуку.

Зберіганню – окрема увага. Тримайте реактив у тарі виробника щільно закритим. Відповідне місце – сухе приміщення. Сульфат калію – речовина не горюча, отже, зберігати й перевозити її можна, не турбуючись про спалахування. Оскільки при зберіганні не піддається злежуванню, додаткові труднощі на початку застосування не провокує. Дістаєте ємність та дієте за інструкцією. До речі, зберігатися сірчанокислий калій може протягом декількох сезонів без втрати початкових характеристик і властивостей. Цим можна без докорів сумління доповнити наведений вище перелік функціональних переваг добрива.

Зверніть увагу! Існують різні види сульфату калію з незначними відхиленнями кількостей основної речовини, з відмінностями домішок. Так ось, на використання це ніяк не впливає. Інструкція із застосування для всіх – загальна. Якщо раніше у вас був один продукт, а зараз потрапив до вас в руки – трохи інший, не потрібно переучуватися. Робіть все, як знаєте – спрацює, якщо й раніше спрацьовувало.

Щоб отримати лише користь від застосування сульфату калію для удобрення томатів, важливо врахувати усі згадані нюанси. Тоді зможете насолоджуватися багатством та неймовірним смаком урожаю, здоровими, красивими й поживними плодами. А всі негативи будуть зведені нанівець.

Сульфат калію – чудовий вибір для підживлення помідорів. Якщо правильно застосовувати, дотримуючись дозувань і заходів безпеки, результат буде відмінний.

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.