Сульфат цинку: добриво і не тільки

Сульфат цинку: добриво і не тільки

Сульфат цинку (цинк сірчанокислий, цинковий купорос) – це цинкова сіль сульфатної кислоти. Зовні це тверда речовина, сформована безбарвними кристалічними структурами. Контактуючи з водою, піддається розчиненню, сила якого залежить від температури. Водним розчинам властива кисла реакція. Слабкі, до того ж, мутніють, оскільки внаслідок гідролізу виділяється осад.

Молярна маса – 161,47 г/моль, густина – 3,8 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 680 °C, t кипіння – 740 °C, t розкладання – 600 °C. Формула: ZnSO4.

Щоб отримати цю речовину, випарюють і кристалізують розчини (попутно синтезується цинк). Також можливе її отримання з природної руди шляхом випалу, при цьому сірчистий цинк трансформується в оксид цинку, що вимагає обробки розбавленою сірчаною кислотою. Так з’являється сірчанокислий цинк в розчині.

Застосування цинкового купоросу

Сульфат цинку застосовується в різних промислових галузях: віскозне виробництво, виготовлення мінеральних фарб, глазурі, акумуляторів і хімічних джерел енергії, хімія та лабораторна практика, а також у гальванотехніці і металургійній сфері, де виступає флотореагентом. З його допомогою дерев’яні конструкції захищають від загнивання. У текстильній галузі служить протравою, в целюлозно-паперовій – відбілювачем, у косметології входить до складу антивікових кремів, засобів для вмивання та очищення обличчя.

Ще один напрямок – медицина, зокрема, стоматологія. Загалом, тут з нього виготовляють краплі для очей, препарати від ларингіту, кон’юнктивіту, вагініту й уретриту (місцеве нанесення). Серед головних впливів: імуномодулювання, підсушування, антисептика та в’яжучий ефект.

У ветеринарії з його допомогою роблять ножні ванні процедури при гнитті копит овець. У тваринництві додають до кормів у якості мінеральної добавки.

Але, мабуть, найбільш популярним він є в сільському господарстві у ролі добрива.

Сульфат цинку як добриво

Це універсальне мікродобриво, що підвищує концентрацію цинку в ґрунті. Його потребує значна кількість культур: плодові та овочеві, ягідні й квіткові. Найбільшу потребу в ньому відчувають карбонатні ґрунти, у яких реакція або нейтральна, або слаболужна, а також дерново- і перегнійно-карбонатні, каштанові, бурі, сіроземно-лугові, сіроземи, чорноземи і пісковики.

Можливі способи внесення: основне, позакореневе підживлення, передпосівна обробка насіння.

Що дає цинковий купорос рослинам? Скорочує період дозрівання плодів, збільшує кількість врожаю і обсяг в продукції цукрів та вітамінів.

Як приготувати робочий матеріал? Потрібно розчинити певну кількість препарату (для плодових, ягідних і квіткових це 3 грами, для капусти і огірків – 5 г, для коренеплодів і томатів – 10 г) в десяти літрах води. Відразу після приготування розчину слід обприскати ним рослини. Щоб цинк краще засвоївся, рівномірно обприскуйте зелену масу з усіх боків. Якщо необхідно обробити посадковий матеріал, задійте спосіб опудрення.

Зверніть увагу! Найкраща погода для обробки – суха і безвітряна, час доби – ранок/вечір.

Підсумуємо. Сульфат цинку дуже важливий і в аграрному комплексі, і в інших царинах промисловості та життєдіяльності. Якщо він знадобився і вам, підійдіть до вибору з усією відповідальністю. Адже від якості речовини залежить і результат її застосування.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.