Реактив Несслера: застосування та властивості

Реактив Несслера: застосування та властивості

Реактив Неcслера – це лужний водний розчин дигідрату тетрайодомеркуроату калію, рідкий хімічний реагент, якому властивий блідо-жовтий відтінок (інші відтінки недопустимі). Складається з йодидів калію та ртуті + вода. Перебуваючи під дією сонячного випромінювання, розкладається, що важливо враховувати при зберіганні: оптимальний варіант – у щільно закритій ємності (склянці або пробірці), з притертим корком, у темному прохолодному місці.

Молярна маса – 786,40 г/моль, густина – 4,29 г/см³. Формула – K2HgI4•KOH або K2HgI4•NaOH. 

Застосування

Реактив Несслера – важливий для лабораторної практики матеріал – був запропонований до використання ще в 1868 р. німецьким вченим-хіміком Юліусом Несслером, від імені якого і отримав свою назву. Він є учасником специфічних реакцій з низкою сполук. З його участю здійснюють якісне визначення аміаку та гуанідинів, виявляють альдегіди, первинні й вторинні спирти. Взаємодіючи з нітридом водню і гуанідинами, цей реактив приводить до утворення брунатно-червоного осаду йодиду оксодімеркурамонію або йодиду дійоддімеркурамонію. Контакт з відновлюючими речовинами органічної природи, зокрема зі спиртами та альдегідами, дає осад чорного кольору (осідає дрібнодисперсна металева ртуть).

Аналітична хімія має потребу в цій речовині при визначенні морфіну. Якщо останній присутній у досліджуваному середовищі, утворюється комплексний аморфний осад, охолодження якого приводить до кристалізації. Якщо подивитися на кристалізовану структуру під мікроскопом, то буде видно елементи, які нагадують нитки або подовжені голки.

Ще один дуже важливий напрям застосування – колориметричне виявлення мінімального обсягу NH3 (приблизно 0,001 % за об’ємом). В основі методу – дуже чутлива реакція на солі амонію. Для здійснення цього процесу в пробірку поміщають краплю розчину, що піддається дослідженню, потім додають до 10 крапель води і 3-4 краплі реактиву Несслера. Свідченням присутності іонів амонію є коричнево-помаранчевий осад.

У тонкошаровій та паперовій хроматографії цей реактив також застосовують. Мета – ідентифікація гідроксиамінокислот.

Зверніть увагу: властивості та спосіб залучення визначають ступінь чутливості (мінімальне число речовини, на яку здійснюється реакція, здатне виявитися при використанні реагенту) і селективність (кількість речовин, з якими реагує ця сполука) продукту.

Реактив Несслера і безпека

Цей матеріал належить до 6-го класу небезпеки, токсичний і небезпечний для людей, що вкрай важливо враховувати при роботі з ним, а також у процесі зберігання. У його складі присутня ртуть, яка і пояснює токсичність.

У жодному разі не можна допускати контакт реагенту з харчовими продуктами, а в разі такого не вживати цю їжу.

Існує небезпека і при попаданні на шкіру та слизові. Не є винятком подразнювальна дія на зазначені тканини організму, а також загальний токсичний ефект. Тому при роботі з реактивом Несслера ретельно дотримуйтеся необхідних умов і техніки безпеки.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.