Застосування глюкози в медицині
Глюкоза (глюкогексоза, декстроза, виноградний цукор) – це органічна сполука, моносахарид, надважливе джерело енергії для живих організмів. Зовні є кристалічною безбарвною масою, що не має жодного запаху. Смак – солодкий, але солодкість менша, ніж у сахарози, вдвічі. Розчинення у воді характерне добре, також розчиняється в дигідроксотетрааміакаті міді, насиченому розчині хлористого цинку і такому ж розчині сульфатної кислоти. Молярна маса – 180,16 г/моль, густина – 1,54 г/см³, t плавлення – близько 146 °C. Формула: С6H12O6.
У природі ця речовина входить до складу багатьох рослин, у тканинах яких утворюється під час фотосинтезу. У великих кількостях присутня в ягодах і фруктах, особливо в винограді, а також у цукрі та меді. Промислове отримання основане на гідролізі крохмалю і целюлози.
Глюкоза та медицина
Цей продукт застосовується в харчовій галузі, спортивному харчуванні, різних промислових сферах. Один з основних напрямків – медицина. Тут з його допомогою борються з інтоксикаціями і стресами. Це універсальний антитоксин при інфекційних хворобах, що вводиться всередину вени, струменевим і крапельним способами. Він тримає на необхідному рівні кількість циркулюючої плазми, встановлює рідинний баланс і коригує обсяг легкодоступних компонентів, яких потребує організм.
Цінність глюкози в медицині обумовлена її легким проникненням в усі клітини. Її розчин збільшує клітинний тиск, інтенсифікує обмінні процеси, стимулює діяльність серця, печінки і нирок, а також утворення низки гормонів та ферментів. Коли ця субстанція потрапляє в кров, організм заспокоюється і стабілізується. Ще один ефект – імуномодулюючий.
Коли лікарі назначають декстрозу? Серед основних показань: гіпоглікемія, печінкові хвороби, інфекції, зневоднення, що супроводжується блювотою і діареєю, мале збагачення їжі вуглеводами, серцеві недуги, шок, колапс і стрес.
Глюкогексозу дають хворим при наявності травм і в період одужання. З її допомогою підтримують здоров’я людей, у яких – складні умови роботи (це такі професії, як гірники, військові, нафтові працівники). Вагітним вона необхідна для збільшення ваги плоду.
Ця сполука входить до складу антибіотиків та інших лікарських препаратів. Добре показує себе при розведенні ліків для внутрішньовенних ін’єкцій.
Ендокринологи використовують її при виявленні цукрового діабету і його типу. Процедура виглядає як стрес-тест, реакція організму на значну кількість виноградного цукру..
Основні протипоказання: цукровий діабет, збільшений відсоток цукру в крові, індивідуальна несприйнятність.
Отже, лікарська практика основана на дезінтоксикаційній та метаболічній властивостях глюкози. Тут її використовують:
- у таблетках для перорального застосування. Розширює судини і виконує седативний вплив, поповнюючи енергетичні запаси організму. Розвиває інтелект і сприяє фізичній активності;
- в розчинах, призначених для вливань инфузійно. Нормалізує кислотно-лужний баланс і встановлює водно-електролітну рівновагу;
- в ін’єкційних розчинах. Збільшує осмотичний тиск крові, розширює судини, інтенсифікує відтік рідких середовищ з тканин, підвищує утворення сечі, а відтак і активізує обмін речовин, присутніх у печінці, нормалізує скорочення серцевого м’яза.
Пам’ятайте: глюкоза, як і будь-яка їжа, будь-які ліки, вимагає розумного вживання. Інакше можна не те що не допомогти організму, але й нашкодити йому.