Перхлоретилен для хімчистки
Перхлоретилен – це хлорорганічний розчинник у вигляді безбарвної рідини з різким запахом. Найчастіше застосовується в хімчистці (хімічне чищення в спеціальних пристроях на рідких розчинниках), де він легко витіснив багато інших розчинних матеріалів, через значну кількість незаперечних переваг.
Він не належить до горючих речовин. Його використання допустиме без дотримання спеціальних запобіжних заходів. Він ефективний стосовно майже всіх органічних речовин, що забруднюють одяг: жирів, олій, воску та ін. Бездоганно очищує завдяки високій густині, а тому значному механічному впливу на речі. У зв’язку з великою плинністю швидко проникає в волокна і розчиняє бруд. А ще він не псує різні тканини, фарбу, оздоблення, оперативно і повною мірою вивітрюється, не залишаючи запаху, і, крім того, може бути використаний у будь-яких машинах хімічної чистки.
Перхлоретилен (тетрахлоретилен, ПХЕ) – це хлорорганічна сполука з розчинною здатністю. На вигляд – безбарвна рідка речовина, що має різкий характерний запах. Не горить і не становить небезпеки вибуху. При поєднанні з багатьма органічними розчинниками змішується, з деякими формує азеотропні суміші. Вона найстійкіша з усіх хлорпохідних етану та етену. Виявляє стійкість до гідролізу і менше провокує корозію, ніж інші розчинники, що містять хлор.
Молярна маса – 165,83 г/моль, густина – 1,6230 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -22,4 °C, t кипіння – 121 °C, t спалаху – 45 °С. Формула: C2Cl4.
Промислове отримання цієї речовини здійснюють кількома способами:
- з ацетилену через трихлоретилен;
- окисне хлорування етену/хлористого етилену;
- хлорування вуглеводнів C1-C3 або їх хлорпохідних при високих температурах.
Застосування перхлоретилену можливе в різних галузях, але найпопулярніший він у сухій хімчистці. Порівняно недавно в цьому напрямку надавали перевагу трихлоретилену, як речовині, що нічим не поступається тетрахлоретилену в функціональному плані, але є дешевшою за останній. Однак коли трихлоретилену було присвоєно 2-й клас небезпеки, його задіяння значно мінімізувалося, а в хімічній чистці взагалі було заборонено. Тепер почесне місце в цій справі посідає ПХЕ.
60 % всього тетрахлоретилену в світі йде на потреби хімчистки. Тут він, як ефективний розчинник, замінив не тільки зазначену вище речовину, але й інші матеріали. Одна з причин, які привели до цього – негорючість, а тому можливість використання без дотримань підвищених заходів безпеки. До того ж, ПХЕ не такий агресивний, як метилен хлористий, і не так руйнівно впливає на озоновий шар атмосфери, як 1,1,1-трихлоретан.
Примітним є використання перхлоретилену в очисній техніці, призначеній для роботи з сильно забрудненими речами. Якщо плями з жиру і олій надто значні, то вони з’єднуються з розчинником і перешкоджають його переміщенню крізь фільтр. Тут краще використовувати спеціальну техніку для мийки, що не має фільтра, але з подвоєною дистиляцією і відведенням шламу. Так контроль насичення речовини жирами і оліями буде автоматизованим, а ефект – максимально позитивним.
Незважаючи на всю стабільність ПХЕ, важливо пам’ятати про необхідність присутності стабілізатора. Адже якщо останнього не буде, 100 %-й тетрахлоретилен, контактуючи з тими чи іншими металами, і при великій t, а також вологості розпадеться. В результаті сформується хлоридна кислота – джерело металевої корозії й передумова ушкоджень текстилю при хімчистці. З цього випливає, що не останню роль в ефективності розглянутого матеріалу відіграє стабілізація, а відтак і застосування допоміжних компонентів. Як правило на ПХЕ приходиться 99,5 %, а на стабілізатор – інші 0,5 %. Тим не менш, ця кількість стабілізуючого компоненту значно менша, ніж у інших розчинників, що є ще однією перевагою цієї органічної сполуки.
Як бачите, з якого боку не глянь, перхлоретилен не має конкурентів у хімічній чистці. Тому не витрачайте часу даремно і вибирайте те, що зарекомендувало себе найкраще!