Павутинний кліщ – як боротися, ефективні методи та засоби

Павутинний кліщ – як боротися, ефективні методи та засоби

Павутинний кліщ: як боротися та ефективні засоби

Вирощування різних культур у відкритому та закритому ґрунті, розведення кімнатних рослин, одержання гарного врожаю з саду та городу – завдання непрості, оскільки супроводжуються різноманітними нюансами. Хто скаже, що там такого, посадив – зачекав – зібрав урожай, той, найімовірніше, ніколи й ніщо не вирощував. Мало того, що потрібно приділяти час і витрачати сили на посадку, догляд, забезпечення оптимальних умов, підживлення, збирання плодів, так ще й в процесі нерідко актуалізується потреба справлятися з тими чи іншими хворобами, протистояти шкідникам. Яскравий приклад – павутинний кліщ, боротьба із яким може знадобитися за наявності найрізноманітніших культур на ділянці та в теплиці.

Цей шкідник не просто здатний вражати і нести серйозну шкоду великому переліку рослин, а й належить до особливо небезпечних факторів в аграрній справі. Якщо при ураженні посаджених культур павутинним кліщем пустити все на самоплив, про позитивний результат можна забути. Тому дуже важливо знати про таку проблему, про можливість її прояву, а також вміти їй протистояти. Благо, сьогодні є ефективні методи та засоби для боротьби із цим шкідником. Також можливо запобігти його появі та поширенню на ділянці, виконуючи спеціальні профілактичні заходи. Другий варіант найбільш примітний, оскільки не допустити проблему завжди простіше, ніж потім її вирішувати. Але якщо так станеться, що момент буде втрачено, засмучуватися не варто, потрібно просто правильно і своєчасно виправляти ситуацію.

Що являє собою зазначений кліщ, у чому полягає його небезпека, для яких рослин є ризики, як і за допомогою чого боротися з цим шкідником, детально розбираємо у цій статті.

Знайомство з павутинним кліщем: характеристика, опис, види

Почнемо, мабуть, з того, що кліщ павутинний – це не комаха. Це представник класу павукоподібних, типу членистоногих. Тварина, а не комаха. Хоча багато хто і павуків комахами вважає. Але давайте не плутати, якщо ми вже вирішили в усьому розібратися. Те, що йдеться не про комаху, важливо розуміти, складаючи схему боротьби із таким непроханим гостем на ділянці. Адже більшість поширених інсектицидів (агрохімікатів, призначення яких полягає у винищенні комах) використовувати в такому випадку марно.

Ця членистонога тварина (так, хоч і дуже маленьких розмірів, але тварина) є дуже серйозним шкідником. Вона здатна доставити безліч проблем садівникам і городникам. Від ураження нею насамперед не застраховані рослини тепличні та кімнатні. У посуху та спеку максимізується ймовірність появи й розповсюдження в умовах відкритого ґрунту із серйозною шкодою для культурних насаджень.

Павутина може містити не одне, а кілька поколінь кліщів. Вони дуже швидко розмножуються. Одній самці, якщо сформовані сприятливі умови, цілком під силу за два тижні відкласти до трьох сотень яєць. Що вважається сприятливими умовами для розмноження та подальшого розвитку нових поколінь? Високий температурний режим та низька вологість повітря. Якщо при t близько 15 ℃ на розвиток яйця йде до 14 днів, то вже при 28 ℃ достатньо лише 2-3 доби. Так що спекотне сухе літо або аналогічні умови в теплиці для цього кліща – те, що треба. Взимку, ясна річ, середовище та умови не сприяють життєдіяльності, але ці дрібні паразити нікуди не діваються. Вони просто перебувають у стані спокою, знаходяться у сплячці в землі чи парнику до потрібного моменту. Личинки здатні зберігатися до 5 років.

Якщо хочете знати, цей кліщ як виглядає, розповідаємо. Роздивитися його дуже складно, оскільки найбільші особини мають довжину до 1 мм. Найчастіше розміри набагато менші: у самок – 0,4-0,6 мм, у самців – 0,3-0,45 мм. Побачити поодинокого кліща (маленького овального павучка) на рослинах навряд чи вдасться, але продукт життєдіяльності – павутиння – точно від очей не сховається. Колір паразита різний у різних видів (личинки, як правило, жовті або світло-зелені), причому навіть одна і та ж особина може мати варіативне забарвлення у різних ситуаціях, що є його чудовим маскуванням. До речі, про види. З основних можна виділити такі:

  • звичайний (tetranychus urticae);
  • червоний (tetranychus cinnabarinus).

Також є цикламеновий, галовий, атлантичний, хибний та інші, але перші два зустрічаються найчастіше. При цьому найнебезпечнішим прийнято вважати павутинного червоного кліща. Він вражає троянди, цитрусові, орхідеї, кали, огірки, полуницю, яблуні… Взагалі здатний нашкодити будь-якій кімнатній, сільськогосподарській та декоративній рослині. Порятунок від нього може перетворитися на досить складне завдання. А рослинні організми через його присутність часто дуже оперативно гинуть у великих кількостях. Не є винятком втрата всього обсягу врожаю.

Втім, сильно зациклюватися на встановленні виду кліща немає потреби. Заходи боротьби у всіх випадках практично аналогічні. Достатньо буде зрозуміти, що передбачається боротьба саме з кліщем павутинним.

Чим небезпечні кліщі павутинні та як визначити їхню присутність?

Головна небезпека полягає в тому, що їх, з огляду на крихітні розміри і кольоромаскування, дуже складно вчасно помітити. Можна й не підозрювати про їхню появу аж до моменту, коли вже пошкодження рослин будуть значними і ті почнуть гинути. А водночас кліщі дуже прискорено розмножуватимуться, буквально миттєво у пошуках їжі переміщаючись між рослинами, істотно розширюючи масштаби ураження. Тому вкрай важливо здійснювати регулярний та ретельний огляд насаджень, щоб якомога раніше можна було розпочати боротьбу. Не допустити поширення, почавши діяти при виявленні перших ознак – єдиний правильний спосіб максимально успішного вирішення проблеми.

Ознаки присутності кліща павутинного, знання про які допоможе вам тримати ситуацію під контролем:

  • дрібна плямистість жовтого відтінку чи зблідлі ділянки на зеленій масі (кліщі можуть жити як у землі, так і в листових пазухах, звідки листям і поширюються, залишаючи характерні сліди);
  • світлі або бурі точки-проколи на нижній частині листка між жилками, що провокують поступове його засихання та опадання (живленням для кліщів виступає сік та інший вміст клітин рослин, в ході поїдання вони виділяють слину, в якій міститься фермент, що руйнує хлоропласт);
  • поява на листі нехарактерного червоного тону та мармурового орнаменту;
  • тоненька павутина, яка формується спочатку знизу листка, а потім поширюється по всій рослині, плюс скупчення великих кількостей особин на краях листя та пагонах;
  • зміна звичної форми листя, засихання, скручування;
  • виснаженість, ростові гальмування, ослаблення, сприйнятливість рослини до недуг;
  • в’янення та осипання бутонів і квітів.

Оскільки шкідник харчується клітинним соком, то провокує пошкодження рослин (для цього йому доводиться багаторазово і в різних місцях протикати листя та стебла). Зелена маса отримує численні ушкодження, рослинні клітини руйнуються, фотосинтез уповільнюється, що закономірно призводить до пожовтіння/побіління з подальшою загибеллю. Цей негативний вплив належить до фізичних факторів впливу.

Також важливо знати, що кліщі – переносники великої кількості інфекцій, спор сірої гнилі, які вони поміщають в організм рослини через проколи. Вони цілком можуть нагородити насадження невиліковними захворюваннями. А потрапляють на них найрізноманітнішими способами: за допомогою людини, тварин, з вітром. Зовсім не рідкість – купівля посадкового матеріалу або вазонів, на яких вже мешкають шкідники. Також у будинок вони можуть потрапити з букетами садових квітів, на взутті домочадців, у складі купленого зараженого субстрату або землі з вуличної грядки.

Колонія кліщів розростається в геометричній прогресії: до 4 поколінь за сезон на вулиці та до 20 – у приміщенні. Активно розвиваючись і швидко розмножуючись, кліщі павутинні стрімко заражають сусідні рослини. За тиждень-два вже можуть їх знищити. Якщо йдеться про дерева, то з ними, звичайно, з огляду на більші розміри, так швидко паразити не справляються. Але кількох сезонів може цілком вистачити, щоб і дерево занапастити.

З урахуванням сказаного вище, дуже важливо брати до уваги, на що здатний кліщ павутинний, як боротися з ним і за якими ознаками визначати його присутність.

Які рослини можуть бути уражені павутинним кліщем?

Через те, що ці шкідники невибагливі в їжі, в зоні ризику перебувають практично всі рослини. Павутинному кліщу комфортно скрізь: у саду та на городі, у теплиці та в приміщенні на кімнатних квітах. Він радо облюбує як культурні посадки, так і бур’яни. Одним словом, не перебірливий. Тобто непроханий гість може атакувати з усіх боків. З ним може знадобитися боротися як тим, у кого великі посадкові площі с/г культур (плодових, ягідних та/або овочевих), так навіть тим, у кого в будинку на підвіконні стоїть одна-єдина кімнатна рослина.

Городні культури, які вражаються найчастіше: огірок, перець, помідор, баклажан, полуниця. Садові: яблуня, виноград, смородина та інші. Улюблені квіткові ласощі – троянда, але також постраждати можуть бальзамін, фікус, фіалка тощо.

Павутинний кліщ на огірках

І в теплиці, й у відкритому ґрунті огіркові посадки можуть зазнати негативного впливу кліща. Але в теплиці ймовірність вища, тут шкідника можна зустріти в рази частіше. І це зрозуміло. Там, де тепліше і є застійне повітря, а ще при високій щільності посадки, він почувається максимально комфортно, росте, розвивається і розмножується значно інтенсивніше.

Навіть якщо огірки матимуть на собі небагато особин, цього буде цілком достатньо, щоб повністю занапастити рослину. Втрата імунітету, незахищеність від хвороб, відсутність сил їм протистояти у випадку захворювання – і огірки гинуть. Спочатку обсипається листя, потім – цвіт, а далі – закономірний результат. Якщо не розпочати своєчасну боротьбу, про врожай можна забути.

Кліщі павутинні та томати

Шкідник з’являється на помідорах й у відкритому, і в закритому ґрунті при висадженні хворої розсади або насіння, якщо ділянка, на якій висаджуються томати, заражена, а також якщо поряд ростуть заражені польові квіти. Так, з’явитися павутинному кліщу, особливо в теплиці, нескладно, способів предостатньо. А ось його винищення може бути вкрай проблемним.

Погіршує ситуацію той факт, що помідори не дуже прихильні до великої кількості води. Ми вже говорили, що шкідник віддає перевагу сухості, тобто не любить високу вологість. Це означає, що його можна винищити частим обприскуванням. Але культуру, що розглядається, часто не обприскуватимеш, щоб не переходити з однієї крайності в іншу. Належить шукати інші шляхи вирішення завдання.

Ризики для кімнатних декоративних рослин

Кліщ з радістю вподобає будь-яку кімнатну рослину за першої ж нагоди. У домашніх умовах тепло, сухо – все, як треба, щоб розвиватися і розмножуватися, живучи за рахунок рослинного організму, який трапився на шляху. Опинившись в будинку через відкрите вікно або з новою хворою рослиною (купівля зараженого екземпляра – найчастіша причина актуалізації аналізованої проблеми), він буде добре почуватися, а вам доведеться вживати заходів. Тож будьте уважні до своїх вазонів, якщо хочете, щоб вони росли, як слід, і довго тішили вас.

Вже ситуація не така, як треба? Є пошкодження рослин домашніх, вони ростуть занадто повільно, нормально не цвітуть, а бутони, що з’являються, швидко обсипаються? Варто запідозрити присутність кліщів павутинних. Звичайно, це можуть бути й інші шкідники чи хвороби. Але перевірити потрібно в будь-якому випадку, щоб не прогаяти момент, поки ще можна щось вдіяти.

Особливості ураження ягідних чагарників

Які кущі можуть бути уподобані кліщем? Малина, смородина, аґрус, та взагалі будь-які кущі у вашому саду. А ось помітити наявність шкідника на ранніх етапах досить складно. Зазвичай стає зрозуміло, що щось не так, коли зупиняється плодоношення, ягоди обсипаються так і не дозрівши.

Уражені кущі можуть стати серйозним кліщовим розсадником і стартовим майданчиком для поширення по інших культурах. А можуть і не стати. Якщо ягідні кущі періодично обрізати, забезпечуючи провітрювання, і оглядати на предмет присутності колонії кліщів, проблемі можна запобігти або хоча б вирішити на самому початку, без ускладнень.

Полуниця та ризики для неї

Кліщ може довго перебувати у посадках полуниці до того часу, поки ви його виявите. У перші роки його шкода буде спрямована на листяну частину, поступово пошириться на квіти та ягоди. Десь на третій-четвертий рік дадуть про себе знати найбільші збитки. Цвітіння та плодоношення будуть повністю пригнічені.

Якщо є пошкодження рослин, вони слабкі, морозонестійкі, ростуть повільно, хоч як ви не намагаєтеся їх підживлювати, листя має будь-які нехарактерні зміни (за формою, розмірами, забарвленням), ягоди не встигають дозрівати, варто запідозрити, що є кліщі. Не зробивши цього і не вживши відповідних заходів, готуйтеся до загибелі ягідника.

Звідки кліщ береться на розсаді?

Звичайна пора для розсади – рання весна. Але в цей час шкідник ще не сильно активний, то чим же пояснити ураження ним і пошкодження рослин? Він може бути присутнім на вазонах, і якщо розсада перебуває поблизу, ось вам і перший шлях зараження. Крім цього, можна купити заражений посівний матеріал або використати аналогічний ґрунт.

Швидше за все, ви так і не дізнаєтеся, де початок. Але й суть не в тому, щоби знати. Головне при ураженні перших сходів – швидко вживати заходів, щоб запобігти загибелі розсади.

Методи та засоби боротьби з поширенням кліщів павутинних

Відразу зазначимо, що подолати цього шкідника легко та швидко не вдасться. Знадобляться час та комплекс заходів. Але якщо все зробити правильно, отримані результати будуть вартими усіх докладених зусиль.

Без будь-яких складнощів мігруючи в пошуках їжі з однієї рослини на іншу, кліщі швидко поширюються і добре почуваються в сухості та теплоті. Боротьбу з ними треба розпочинати, як тільки виявлено перші ознаки, щоб перешкодити стрімкому поширенню.

Перше, що потрібно зробити – це створити для них несприятливе середовище. Їм не подобається надлишок вологи, отже, у цьому напрямку і слід працювати. Якщо багато води, відбуваються порушення та зупинення таких процесів життєдіяльності шкідників, як харчування та розмноження. Миття рослин, душ та інші варіанти (наприклад, парова лазня для знищення паразитів на тих видах, яким під душ не можна), що забезпечують високу вологість – чудові помічники в протистоянні павутинному кліщу. Попередня підготовка до водних процедур: прополювання бур’янів, видалення та спалювання засохлих листків, обрізання та утилізація відмерлих гілок. Завершальна дія – зняття павутиння, що залишилося.

Сказане не означає, що подібних дій буде цілком достатньо, що вдасться досягти 100 % ефективності. Потрапляючи у несприятливе середовище, кліщі можуть переходити у стан діапаузи. Вони ховаються у тих місцях, де їх складно виявити (ґрунтовий розчин, коріння, листові пазухи). Добре обходяться без їжі, причому тривалий період. А коли умови нормалізуються, вони начебто виходять зі сплячки і продовжують свою шкідливу роботу. Тому, крім забезпечення великої кількості води на ділянці, необхідно задіювати народні методи та/або хімічні засоби.

Актуальних варіантів народних засобів (трав’яних настоїв та відварів), що застосовуються для обприскування, існує чимало. Наведемо кілька прикладів:

  • блекота чорна, її сухі листки та стебла. Кілограм подрібненого рослинного матеріалу залити десятьма літрами води, настояти 12 годин, відцідити й доповнити приблизно 30 грамами рідкого мила. Також суху (1 кг) або свіжу (2-3 кг) чорну блекоту, збирання якої реалізоване в період цвітіння, можна прокип’ятити з додаванням незначного об’єму води десь 2-3 години. Після цього охолодити, процідити і довести відвар водою до об’єму 10 л;
  • вільха сіра, сухе роздроблене (1 кг) або свіже (2 кг) листя. Залити водою, почекати 24 години, прокип’ятити 30 хвилин, залишити ще на 12 годин, процідити й можна використовувати;
  • кульбаба лікарська, подрібнене коріння або свіже листя. Коренів буде достатньо грамів 300-400, зеленої маси знадобиться пів кілограма. Взяти рослинну частину, залити відром теплої води (приблизно 40 ℃), настояти протягом двох-трьох годин, процідити і одразу застосувати. Обробку кульбабою слід здійснювати в три етапи: коли розпускається листя, після цвітіння, ще через два тижні;
  • ромашка лікарська. Якщо використовуватимете сухий матеріал, вистачить одного кілограма, якщо свіжий – знадобиться три. Ромашку також потрібно залити відром води, але температура вже необхідна вища – 60-70 ℃. Настій повинен утворюватися протягом 12 годин світлового дня або вночі, далі його треба процідити, додати ще води, збільшивши об’єм у два-три рази, та рідке мило (10-40 г);
  • часник. Подрібнити пів кілограма, з’єднати з трьома літрами води та залишити на п’ять діб у темному теплому приміщенні. Потім процідити і можна використовувати, розводячи кожні 60 г настою 10 л води і комбінуючи з 50 г мила;
  • цибулиння. 200 г + 10 л теплої води. Настояти протягом 4-5 днів, процідити та провести триразову обробку насаджень з п’ятиденним інтервалом. Також лушпиння цибулі в об’ємі пів відра можна залити до краю гарячою водою, почекати добу і тоді застосувати;
  • тютюн. 400 грамів залити відром теплої води, почекати добу, відфільтрувати, додати трохи мильного розчину й здійснити обробку задля запобігання подальшого пошкодження рослин;
  • хрін, наземна частина. Подрібненою зеленню наповнити відро на одну третину від загального обсягу, долити до верху водою, через годину-дві здійснити фільтрацію і можна приступати до обприскування. Обробку рекомендовано повторити через 10-14 днів;
  • картопляне бадилля. Зібравши зелене бадилля, його потрібно висушити і взяти в роботу 800 грамів (якщо свіже, то 1,2 кг). Залити відром теплої води, настояти чотири години, процідити та застосувати;
  • бадилля помідорів. Взяти 4 кг, подрібнити, залити водою (все тими ж 10 л), 30 хвилин прокип’ятити на легкому вогні, процідити. Два-три літри отриманого відвару слід компонувати із відром води та 40 грамами мила.

Ще один народний метод – застосування господарського мила, що характеризується найбільшою ефективністю для кімнатних декоративних рослин. Ним потрібно добре намилювати губку і з двох сторін обробляти кожен листок, стебла та горщик. Через три години мильний шар змивається водою і процедура повторюється. Такі дії може знадобитися здійснити 3-4 рази, залежно від поширення шкідника та актуальних умов.

Хорошим методом обробки може бути й спиртовий. Дві столові ложки 96-98 % спирту розвести в 1 літрі води та обприскати рослини. Ще раз провести аналогічну процедуру через один тиждень.

Оптимальний час для обробки від пошкодження рослин народними засобами, чи то настоєм, чи відваром – вечір. Допомогти будь-який з перерахованих вище варіантів може, якщо кліщів ще багато не розплодилося. Також усе це може послугувати непоганою профілактикою. Фахівці рекомендують не обмежуватися одним із способів, а чергувати кілька з них. Якщо рецепт передбачає застосування рідкого мила (як варіант – прального порошку), доповнювати ним відвар/настій слід безпосередньо перед обробкою. Також при обприскуванні не варто забувати, що найбільші скупчення кліщів зосереджуються зазвичай на зворотному боці листка.

Як ви могли помітити, у наведеному вище списку присутні отруйні рослини. Для вуличних умов вони повністю підходять, але не для теплиці чи дому (для вазонів). Отрути рослинного походження здатні завдати аналогічної шкоди, як і хімікати, тому будьте обережні й не перевищуйте дозування.

Але загалом, звичайно ж, народні методи прийнято вважати більш безпечними та природоорієнтованими. А ще – менш ефективними. Так, за незначних масштабів проблеми, вони цілком можуть справитися. Однак, якщо ураження серйозні, без хімічних засобів не обійтися. І ще: жоден народний засіб не діє на яйця. Якщо вам вдасться ефективно винищити дорослих особин, але на той момент вони вже будуть мати потомство, через деякий час чекайте на повторення ситуації. А краще відразу беріть потрібну хімію і не затягуйте з вирішенням проблеми.

Вибираючи хімічний продукт, щоб боротися з кліщем павутинним, пам’ятайте, що він – не комаха. Тож у бік інсектицидів не дивіться. Вони будуть марні при поширенні шкідника, що розглядається. Вибирайте з акарицидів чи інсектоакарицидів – ці хім. препарати характеризуються найбільшою ефективністю проти членистоногих павукоподібних. Купити їх у спеціалізованому магазині не становить труднощів. Вони випускаються у різних формах. Можуть бути призначені для обприскування, зрошення, протирання. Розчин може готуватися з тими чи іншими нюансами, тому обов’язково потрібно дотримуватися інструкції. При виборі слід звернути увагу на тривалість дії, необхідну кратність обробки, охоплення (винищує тільки дорослі особини чи також личинки, яйця), ступінь безпеки для людей і тварин. А при застосуванні врахувати низку моментів:

  • комплексний підхід і не інакше. Впливати потрібно не тільки на заражені рослини, а й на горщики, піддони, ґрунт тощо. Піддони та горщики можна дезінфікувати господарським милом з подальшою обробкою окропом. Для механічного усунення скупчення павутиння після душу підійдуть ватяні палички. Для впливу на ґрунт існують спеціальні розчини. Не менш важливо поряд із застосуванням акарицидів створити зовнішні умови, які не любить шкідник. Для запобігання розповсюдженню не варто збирати насіння з хворих екземплярів. Комплекс усіх згаданих дій – правильний шлях до максимально позитивних результатів;
  • одноразової обробки не вистачить у будь-якому разі. Павутинні кліщі – досить живучі створіння. Поширена схема обприскування для отримання позитивних результатів – кожні 5 днів щонайменше п’ять разів поспіль. При цьому відповідна кратність та інтервал залежатимуть від температурного режиму. При температурі нижчій знадобиться менше обробок і підійде триваліший інтервал. У спеку 30 ℃ й обробок потрібно більше, і інтервал слід серйозно скоротити;
  • чергування агрохімії, зміна діючої речовини на кожну другу обробку. Необхідність кількаразової зміни препаратів за сезон пояснюється легкою адаптацією шкідника до хім. матеріалів. Важливе завдання – не дати йому звикнути протягом виконання усіх винищувальних заходів;
  • використовувати різні акарициди під час однієї обробки не можна. Змішування препаратів хоч і допоможе прибрати більше особин, але коли з’являться нові, їхня стійкість до токсинів буде в рази вищою;
  • препарати від шкідників рекомендовано компонувати із засобами від хвороб, тому що кліщ здатний переносити різні небезпечні захворювання та робити рослинний організм слабким, не здатним протистояти зараженню;
  • під час боротьби із кліщем павутинним рекомендовано використовувати для підживлення рослин менше азотних добрив і більше калійно-фосфорних. Так будуть знижені ростові темпи, ущільняться рослинні тканини, підвищиться захист насаджень;
  • маючи справу з хімією, важливо не нехтувати запобіжними заходами. Розважливо буде використовувати ЗІЗ (рукавиці, окуляри, респіратор). Коли роботи завершаться, одяг необхідно випрати, приміщення – провітрити, а поверхні в ньому, на які міг потрапити агрохімікат – вимити.

Хоча боротьба проти кліща павутинного може мати різний вигляд, здійснюватися за допомогою як народних, так і хімічних препаратів, наполегливо рекомендуємо працювати в напрямку профілактики і не пускати шкідника до своїх рослин.

Боротьба з кліщем павутинним на квітах

Квіти кліщ любить не менше, ніж городні та садові культури. Найбільше його приваблює троянда, а також ті квіти, за якими не забезпечений належний догляд. Саме на доглядових заходах з метою протистояння шкідникові й рекомендуємо концентрувати увагу. Особливо важливо своєчасно поливати квіти та регулярно оглядати зворотний бік листя. А якщо виявите найменші ознаки присутності кліща, одразу переходьте до дій.

Якщо згаяти момент, поодинокі особини розростуться до сотень кліщів. І навіть зима зі своїми холодами не допоможе. Паразити спокійно перечекають-перезимують й навесні повернуться до своєї руйнівної для квітів життєдіяльності.

Знищуйте, як тільки кліщ на квітах з’явиться і так, щоб напевно. Використовуйте відповідні акарициди, створюючи робочі розчини, згідно з інструкцією. Не дайте жодного шансу паразиту зіпсувати ваш квітник.

Специфіка боротьби із павутинним кліщем у саду

Шкідник може вразити будь-яку рослину в саду, чи то велике дерево, як та сама яблуня, чи то різні кущі (виноград, смородину, аґрус, полуницю, лохину та ін.). Звести можливість появи такого небажаного гостя до мінімуму можна, якщо забезпечити садовим рослинам належний догляд.

Насамперед не нехтуйте необхідними агротехнічними заходами. Полив, прополювання, система підживлення та інше – все має значення. Дуже важливо, щоб садові культури росли на відповідному ґрунті. Оптимальні характеристики ґрунтового розчину – запорука здоров’я рослини, її належного росту та розвитку, а ще великий плюс у плані стійкості до ураження хворобами та шкідниками.

Обов’язково слідкуйте за таким параметром, як кислотність ґрунту. При невідповідності параметрів тим значенням, які необхідні певній рослині, негайно коригуйте pH. Якщо потрібно підкислити ґрунт, на допомогу прийде колоїдна або гранульована сірка, замовити яку можна на сайті компанії «Система Оптимум». Якими способами та за допомогою яких засобів можна визначити рівень pH ґрунту, а також як підкислювати ґрунтовий розчин сіркою ми детально описали в інших наших статтях цього блогу. Читайте – і про все дізнаєтеся.

А зараз розгляньмо трохи подробиць, що стосуються кліща павутинного та окремих садових культур.

Що робити з павутинними кліщами на смородині чи аґрусі?

Чорна, червона, біла смородина, а також аґрус – у зоні ризику. Кліщ здатний завдати їм серйозної шкоди, призвести до повної втрати врожаю. Але все залежить від того, коли шкідник оселиться й почне провокувати пошкодження рослин.

Якщо до цього моменту ягоди встигнуть зав’язатися, він їм уже не зможе нашкодити. Якість та кількість урожаю будуть приблизно як треба. Найбільше постраждає зелена маса. Для боротьби добре підійдуть народні способи, особливо, якщо кліщів не дуже багато.

Куди гірше, якщо колонія розрослася велика, та ще й до цвітіння чи закінчення формування зав’язі. Урожаю в цьому сезоні можна й не дочекатися. Як виправити ситуацію у такому випадку? Беріть у роботу акарициди та довго не думайте. Зважувати «за» та «проти» зараз не є актуальним.

Перед застосуванням хімічних препаратів на смородині та аґрусі спочатку приберіть усі пошкодження рослин та спаліть ці частини. Далі рясно полийте кущі, намагаючись струменем води збити кліщів, що залишилися. Простежте, щоб не було і сліду павутиння. Після поливу добрим рішенням буде негайне обгортання рослин плівкою, щоб створити високовологе середовище, згубне для шкідників. Також навколо куща, який накриватимете плівкою, можна розмістити ємності зі скипидаром або нашатирним спиртом. Ці речовини прискорять винищення паразитів.

Чим обробляти виноград від павутинного кліща?

Виноград може вражатися різними видами кліщів: крім павутинного звичайного, червоними плодовими, грабовими павутинними та ін. Але шкодять усі вони приблизно однаково: реалізуючи пошкодження рослин шляхом проколювання і випиваючи сік, негативно позначаються на загальному стані рослинного організму.

Спочатку кліщі павутинні вражають бур’яни, що знаходяться поблизу, і поступово перебираються на виноград. Регулярно оглядаючи ділянку і виявивши загрозу, поки вона ще не дісталася до культурної рослини, можна найпростіше з нею розібратися. Але як тільки кліщі облюбують кущ, зелена маса істотно загальмується в рості, листя матиме кучеряву деформовану форму, потім стане набувати світло-бурого забарвлення і обсипатися. Ступінь ураження може варіюватися як від сорту винограду, так і від умов його вирощування, зокрема від погоди, місця розташування та живлення.

Якщо кліщ дістався винограду до розпускання бруньок, доцільно використовувати препарати комплексної дії, що поєднують інсектоакарицидну, фунгіцидну і, можливо, гербіцидну дії. Перед цим не забудьте акуратно усунути заражене листя та ділянки кори з сильними ураженнями.

Якщо зараження відбулося пізніше, використовуйте ефективні акарициди або інсектоакарициди. При цьому слідкуйте, який термін дії препарату. Якщо дуже короткий, обов’язково повторіть обробку днів за десять. І не забувайте про здатність кліщів виробляти стійкість до діючих речовин хім. продуктів, а відтак не нехтуйте необхідністю чергувати препарати.

Небезпека павутинних кліщів для полуниці і як їй протистояти?

Полуниця в саду перебуває в максимальній зоні ризику через свої невеликі розміри і з урахуванням того, що шкідників дуже складно на ній помітити. Внаслідок ураження може бути знищений весь урожай ягід. Більше того, кліщі можуть порушити ріст квіткових бруньок, що призведе до проблем із урожаєм і в наступному сезоні.

Також є така закономірність: чим полуниця старша, тим більше нашкодити їй здатні кліщі павутинні. Для трьох-чотирирічних посадок ризики існують найбільші.

Основні шляхи зараження: хвора розсада, взуття та одяг людини, сильний вітер, що переносить шкідників із недалеко розташованих інших заражених й таких, що мають пошкодження рослин. У серпні-вересні колонія, як правило, досягає найбільших кількостей. Обов’язково оглядайте ягідник щодо відсутності світлих ділянок на листі, павутини, зморщених, підсохлих і деформованих частин. А при виявленні таких дійте без зволікань.

На жаль, не доводиться розраховувати, що кліщів можна буде винищити повністю, адже вони накопичуються в тих місцях, до яких складно дістатися під час обробки. Але стримати їх розвиток та розмноження, тим самим врятувати врожай, цілком реально, наприклад, за допомогою кліщів-хижаків, здатних суттєво скоротити їхню популяцію.

Коли ви зберете врожай, пам’ятайте, що потрібно закінчити боротьбу з кліщем. Для цього накрийте полуничні ряди ПЕ плівкою, щоб усередину не потрапляло повітря. При досягненні біля рослин температури 60 ℃ плівку приберіть, зріжте кущі з ознаками ураження під корінь і внесіть на ділянку перегній. Цих заходів має вистачити.

З народних засобів для антикліщової обробки полуниці рекомендуємо брати настій часнику або цибулиння. Використовувати його раз на старті вегетації та двічі після того, як буде зібрано врожай. Після кожної такої обробки бажано накривати рослини плівкою на декілька годин.

З хімічних препаратів – ті самі акарициди, що винищують кліщів і оздоровлюють посадки загалом.

Якщо уражені поодинокі кущі, спаліть їх від гріха подалі, не допустивши тим самим збільшення масштабів поширення.

Діючий профілактичний захід – полив землі на грядці гарячою водою

із зануренням у неї посадкового матеріалу полуниці на кілька хвилин. Також не забувайте регулярно розпушувати і прополювати кущі, прибирати і знищувати старе листя та інше органічне сміття. Посадковий матеріал слід застосовувати без ознак присутності шкідника. Ще можна від самого початку вибрати сорти, менш схильні до зараження.

Засоби від кліща павутинного на яблуні

Якщо шкідник сильно пошириться яблунею, вона здатна вже до середини літа бути без половини своєї зеленої маси. А коли настане час збирати врожай, ви помітите сильне зниження врожайності. Не допустити подібне допоможе правильна та своєчасна боротьба із кліщами при їх виявленні на дереві.

При легкому ступені ураження на допомогу прийдуть народні засоби. Найкраще брати розчин тютюну. Обробку слід виконувати двічі із проміжком в тиждень. А при сильному ураженні не обійтися без хімії. Рекомендуємо використовувати для яблуні контактно-системні інсектоакарициди. Аналогічно – двічі: вперше – коли з’являться зав’язі, вдруге – приблизно за тридцять днів до збирання врожаю. Ще дуже важливо здійснити низку заходів в осінній період, а саме: добре почистити ділянку під деревом від опалого листя і плодів, обрізати всі виснажені та уражені гілки, все це спалити, щоб кліщ павутинний у саду взагалі не мав де зимувати.

Кліщі павутинні в теплиці – як позбутися?

Є кілька дієвих способів не дати шкідникові шансів нашкодити:

  • перекопування землі до початку сезону + рясний полив окропом + укриття плівкою. Також доповнити дію можна, продезінфікувавши всю теплицю та субстрат марганцевим розчином або за допомогою обкурювання сірчаною димовою шашкою;
  • позбавлення від бадилля після завершення сезону + перекопування ділянки + застосування вапна та фосфатної агрохімії. Всю внутрішню частину теплиці можна обробити розчином хлорки;
  • дотримання оптимальної густоти посадки. Якщо висаджувати рослини надто близько одна до одної, це сприятиме поширенню кліщів;
  • у ході вирощування рослин в закритому ґрунті не нехтувати провітрюванням, обприскуванням та не забувати підтримувати необхідну вологість;
  • з профілактичною метою можна посадити в теплиці кріп, часник або чорнобривці.

Рекомендуємо обов’язково взяти сказане на озброєння, інакше до 20 поколінь кліща в теплиці всього за рік – жах, який може перетворитися на реальність. Потрапивши в умови закритого ґрунту, кліщі дуже швидко курсуватимуть по периметру, підшукуючи, де саме і на яких культурах їм буде найкраще. Ну, а далі ви знаєте.

Способи протистояння павутинному кліщу на розсаді

Розсада огірків, томатів, перців та баклажанів – ось що насамперед облюбують паразити. Як їм у цьому випадку протистояти? Насамперед чергуючи розсаду різних видів. Також частіше оглядаючи сіянці, а при виявленні перших ознак присутності кліщів, забираючи та спалюючи пошкоджені частини.

Якщо трапиться так, що розсада в теплиці буде сильно пошкоджена, використовуйте для її обробки біологічні антикліщові препарати або колоїдну сірку. Якщо нічого не допоможе, тоді беріть акарициди широкої дії.

І пам’ятайте: що оперативніше ви пропрацюєте проблему, то вищі шанси залишитися з розсадою.

Винищування кліща павутинного на дорослих рослинах

Вирощування тих чи інших культур у закритому ґрунті з появою кліщів стає складнішим. УФ обробка, народні методи та обприскування водою 100 % результатів у теплицях та парниках зазвичай не дають. Врятувати врожай допоможуть акарициди. Обробляйте ними насадження кожні два тижні до повного одужання. Дотримуйтеся інструкції та враховуйте, що працюєте з ними у закритому просторі. Будьте обережні та не нехтуйте заходами безпеки.

Якщо павутинний кліщ на огірках та інших культурах не встиг поширитися, а ви його вже помітили, можете спробувати вирішити завдання за допомогою кліщів-хижаків. І не бійтеся, від такого доповнення вирощувані культури не постраждають: як тільки будуть винищені кліщі павутинні, хижі загинуть від голоду.

До речі, що стосується хижих кліщів… У світовій аграрній практиці існує чималий попит на хижих кліщів в якості ефективного біологічного засобу проти павутинних. Їх застосування широко розповсюджене в тепличних господарствах для захисту різних овочевих, ягідних та декоративних культур (томатів, огірків, солодкого перцю, баклажана, суниці, дині, квасолі, троянди та частини рослин в горщиках). Найкраще в умовах закритого ґрунту в цій справі зарекомендував себе хижак під назвою фітосейулюс (Phytoseiulus). Будучи дуже ненажерливим, він за добу здатний поїдати п’ять дорослих особин та до 20 яєць. Його популяція наростає швидше, ніж розмножується павутинний вид. Тож на повну зачистку може піти всього декілька днів.

Також візьміть до уваги вдалі профілактичні заходи для збереження дорослих рослин у тепличних умовах:

  • обкурювання тепличного простору сіркою/обприскування розчином гашеного вапна з приходом зими для винищення тих особин, що вирішили перезимувати. Металеві елементи при цьому рекомендовано обробити газовим пальником. Не забувайте, що кліщі можуть оселитися будь-де, тому обробляти потрібно всі поверхні;
  • підтримка високої вологості повітря в період посадки рослин шляхом поливальних заходів та достатньої частоти обприскування насаджень водою;
  • ультрафіолетова обробка теплиці протягом двох хвилин щотижня. Це загальний захід, що допомагає збільшити стійкість рослин до шкідників та хвороб.

Павутинний кліщ: методи боротьби при появі на кімнатних рослинах

Кліщі можуть оселитися на будь-якій кімнатній рослині. Протистояти їм можна народними засобами чи спеціальними дорогими препаратами. Золота середина – акарициди – тут не підійде, оскільки ці засоби використовувати в приміщенні не можна.

Організуйте схему протистояння, ґрунтуючись насамперед на тому, що шкідникам до душі – сухість і тепло. Частіше обприскуйте вазони водою, щоб значно знизити можливість появи колоній кліщів. Використовуйте це як профілактичний захід. Усунути небезпечних і набридливих гостей таким чином не вдасться. Тут на допомогу прийде дещо інше.

Примітний варіант – застосувати господарське мило. Намилити ним губку і пройтися нею по великих листках. Дрібне листя обробити мильним розчином шляхом обприскування. Залишити вазон на кілька годин, змити залишки мильної субстанції та обернути поліетиленом. Щоб прибрати кліщів навіть із найважчих місць, можна потримати рослину, рясно обприскану теплою водою, в пакеті до двох днів. Не бійтеся, нічого страшного з нею не станеться, навпаки, оздоровиться і результат буде гарантований. Мило + висока вологість винищать шкідників. Головне слідкуйте, щоб мильний розчин не потрапив у ґрунт. І не тримайте вазон у пакеті на сонці, щоб не переборщити з робочою температурою.

Але на цьому зупинятися не варто. Так, дорослі особини будуть винищені, але днів через чотири-п’ять вилупиться нове покоління. І все може піти по колу. Тому повторіть обробку ще двічі з тижневим інтервалом, щоб закріпити результат.

Важливо! Нагадаємо, що кліщі дуже добре поширюються. Якщо ви виявили їх на одній кімнатній рослині, швидше за все, вони вже є і на сусідніх, й на підвіконні. Тому обробляти потрібно всі рослини – і на якій встановлені ознаки шкідника, і які знаходяться поблизу. Також необхідно обробити горщик, ґрунт (спеціальним розчином), господарським милом або спиртом вимити вікно та підвіконня, не шкодуючи обсягів засобу, а ще слід випрати штори.

Допомогти в досягненні успішного результату здатне і коригування температурного режиму. Якщо у приміщенні немає теплолюбних видів, забезпечте температуру нижче 25 ℃. Також вазони можна виносити на свіже повітря. Провітрювання та сонячний ультрафіолет згубні для паразита.

Коли кліщ буде переможений, регулярно протирайте вазони шматком вологої тканини або пензликом. Пил для шкідника – сприятливе середовище. Не допускайте подібного.

Загальні поради щодо профілактичної обробки

Щоб не довелося витрачати багато сил, засобів та часу, вирішуючи питання, як позбутися кліща павутинного, виконуйте профілактику. Тим більше, що для цього є чимало добрих, перевірених способів:

  • не запускайте грядки, прополюйте їх, своєчасно прибирайте бур’яни з міжрядь;
  • зволожуйте ґрунт і насадження, але робіть це в міру, без перебору;
  • підтримуйте оптимальну вологість у теплицях та приміщеннях, періодично обприскуючи рослини;
  • садові культури регулярно обприскуйте зі шланга;
  • при поливі восени-взимку слідкуйте, щоб вода не потрапляла до листових пазух;
  • іноді обприскуйте грядки часниковим розчином;
  • вчасно прибирайте суху та пошкоджену зелену масу;
  • не забувайте використовувати фосфорно-калійні добрива;
  • висадіть на ділянці рослини, чиї запахи кліщі не терплять (часник, кріп, кінзу, хризантеми);
  • нові рослини перед висаджуванням у теплиці або розміщенням вдома на підвіконні залишайте на якийсь час на карантині окремо від наявних;
  • регулярно оглядайте всі садові, городні, квіткові та кімнатні рослини, що вирощуєте, для своєчасного виявлення проблеми, приділяйте особливу увагу тильній стороні листя.

Не дайте павутинному кліщу жодного шансу – дійте грамотно, відповідально і на випередження. Ну а якщо так станеться, що він якимось чином все одно потрапить на вирощувані вами рослини, швидко та впевнено протидійте йому за допомогою народних засобів і хімічних препаратів. Якщо знадобиться відповідна хімія, компанія «Система Оптимум» – до ваших послуг!

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.