Ортофосфорна кислота від іржі
Ні для кого не секрет, що метали мають властивість іржавіти. Іржа формується при впливі води, кисню та вуглекислого газу. І як тільки вона з’являється, від неї потрібно позбавлятися, адже на відміну від патини на бронзових поверхнях, іржа на металевих не утворює захисної плівки, а призводить до псування.
Один з ефективних способів боротьби з іржею – хімічний за допомогою ортофосфорної кислоти. Може бути задіяний самостійно або спільно з механічними методами очищення.
Ортофосфорна кислота – це добре розчинні у воді безбарвні гігроскопічні кристалічні структури. Формула – H3PO4. Також ортофосфорною кислотою називають позбавлений запаху 85 %-й або 75 %-й водний розчин з консистенцією сиропу. Крім того, цей продукт піддається розчиненню в етиловому спирті та інших розчинниках. Застосовується в різних промислових сферах: харчовій, сільськогосподарській, стоматологічній та ін. Найбільш активно кислоту задіюють при виготовленні побутової хімії – вона присутня у величезній кількості засобів, призначених для позбавлення від іржі. Крім того, входить до складу ґрунтівок по металу, а в перетворювачах іржі виступає головним компонентом.
Незаперечна перевага задіяння ортофосфорної кислоти – не тільки вилучення пухких окислів, а й утворення тонкої плівки-захисту (сірого маслянистого покриття). Ця сполука разом з роз’їданням і поглинанням оксиду заліза здійснює фосфатування металевих поверхонь.
Очищення від іржі за допомогою H3PO4 може здійснюватися кількома способами, залежно від ступеня корозійного впливу і обсягу поверхні, яка потребує обробки:
- травлення виробу з повним зануренням у розчин. Якщо оброблюваний предмет невеликих розмірів, кислоти є в достатній кількості, а також присутня відповідна ємність, цей спосіб вважається найкращим. Попередньо необхідно знежирити деталь за допомогою мийного засобу і промити. Далі слід наповнити ємність очищувачем, виконати в нього занурення і залишити виріб на 1 годину, часом помішуючи розчин, після чого вийняти і промити. Жоден із етапів пропускати не можна, інакше бажаний ефект не буде досягнутий. Додатково відразу після остаточного промивання можна задіяти сушіння, наприклад, конвекційне, яке посприяє утворенню гідроксиду. Цим способом обробляти можна деталі з різним ступенем корозії. Але потрібно враховувати: чим сильніше забруднення, тим більше часу знадобиться для очищення;
- одинична або багаторазова обробка за допомогою валика чи пульверизатора;
- нанесення на метал, якому передує механічне очищення.
Фосфорна кислота і безпека. Маючи справу з цією речовиною, необхідно пам’ятати, що вона агресивна: при попаданні на шкіру може провокувати опіки, а пари – обпалювати дихальні шляхи і спричиняти отруєння. Тому важливо використовувати ЗІЗ (респіратор і гумові рукавиці).
Становить цей реактив і небезпеку пожежі та вибуху. З огляду на це, приміщення, де передбачається застосування, необхідно достатньо провітрювати.
Використовуйте ортофосфорну кислоту для позбавлення від іржі – це найкращий спосіб досягти хороших результатів!