Хімічні зв’язки для зміцнення Вашого бізнесу

Натрій молібденовокислий: властивості та застосування

Натрій молібденовокислий: властивості та застосування

Натрій молібденовокислий (молібдат натрію) – це сполука неорганічної етимології, сіль металевого Na і молібденової кислоти.

Ця речовина має чимале значення для обмінних процесів у живих організмах. Її наявність/відсутність неабияк впливає на розвиток рослин і тварин. Вона виступає кофактором для ферментів.

Властивості

На вигляд це тверда розсипчаста маса, сформована кристалами кубічної сингонії. Забарвлення – біле. Розчинення у воді – високе (6520, 84100 г на 100 мл). Формує кристалогідрати Na2MoO4•n H2O, де n дорівнює 2 і 10.

Молярна маса – 205,92 г/моль, густина – 3,28, 3,62 г/см³, t плавлення – 687, 688 °C. Формула: Na2MoO4.

Отримання

Синтез молібденовокислого натрію можливий таким чином: розчинення окису молібдену в лужному розчині, або сплавлення таких компонентів, як кальцинована/каустична сода і оксид молібдену.

Застосування

молібдат натрію купитиБез молібдату натрію часто не обходяться різні сучасні виробничі напрямки. Він користується надзвичайним попитом, у зв’язку зі значними функціональними можливостями і широким спектром дії. Мабуть, найбільш відомий як матеріал, що інгібує корозійні прояви на металах. І саме в цій ролі він дуже важливий для будівельної індустрії. Але це далеко не єдине завдання, з яким ця сполука справляється на ура.

Інші напрямки активного застосування натрію молібденовокислого:

- аграрний комплекс. Служить мікродобривом. Є джерелом молібдену – незамінного металевого компонента для великої кількості ферментів. Молібден бере участь в обміні вуглеводів, азоту і фосфору. Не без його допомоги синтезуються вітаміни та хлорофіл. Крім того, йому під силу прискорити фотосинтез, а також він є складовою частиною нітратредуктази – ферменту, який бере участь у відновленні нітратів до аміаку в рослинних структурах;

- ЛФ-виробництво. Молібдат натрію – один з надважливих компонентів, необхідних для якісного виготовлення глазурі і пігменту;

- лабораторна практика. Для хімічних лабораторій і дослідницьких установ ця сіль є дуже потрібним реагентом у різних хімічних випробуваннях. При поєднанні з іншими хімічними елементами молібдат натрію приводить до утворення нових матеріалів (наприклад, алкалоїдів, чорнила тощо), широко застосовуваних у багатьох сферах суспільної життєдіяльності. І як аналітичний реактив допомагає ці самі алкалоїди визначати.

До того ж, ця речовина може слугувати антискейлінговим агентом, виступати проміжним продуктом, використовуватися в якості змазки і присадки для мастильних матеріалів, застосовуватися в фармацевтиці, виробництві побутової хімії (чистячих засобів) і доглядової косметики (засобів-відбілювачів для шкіри і таких, що виступають захисними агентами для волосся).

Безпека

Розглядаючи тему «властивості молібдату натрію», не можна обійти стороною питання техніки безпеки при поводженні з ним.

Отже, маючи справу з цим реактивом, пам’ятайте: йому характерна токсична дія. Може погано впливати на нервову систему, порушувати обмін речовин, подразнювати травний тракт при проникненні в організм у пилоподібній формі. Несе небезпеку не тільки при вдиханні, але й при контакті зі шкірними покривами. Сильний кашель і больові відчуття в горлі, нудота, болі в животі, блювота й діарея – ось ознаки того, що при взаємодії з цим продуктом відбулося отруєння.

Ця речовина належить до третього класу небезпеки. Гранично допустима концентрація в робочому повітряному просторі становить 4 мг/м³. Є обмеження і щодо кількості цього матеріалу, що перебуває в господарсько-питних водоймах – 0,25 мг/дм³ (за Mo).

Щоб мінімізувати негативний вплив молібденовокислого натрію на організм, використовуючи його в роботі, не забувайте застосовувати ЗІЗ, головним чином, для захисту обличчя та рук (респіратор, рукавиці з гуми, окуляри). Інші важливі захисні заходи: дотримання особистої гігієни, забезпечення приміщень притічно-витяжною вентиляцією. Якщо має місце лабораторний аналіз, виконувати його найкраще в витяжній шафі.

Ще один момент. Нагріваючись, цей реактив піддається розкладанню, при цьому формуються отруйні гази, зокрема окис натрію. Також він вступає в бурхливі реакції з галогенами. Небезпека полягає і в тому, що він може призвести до пожежі та вибуху. Це варто враховувати при зберіганні. Уникайте сусідства з потужними окислювачами і галогенами. Зберігайте цю сіль у критому сухому місці при кімнатній t. Не використовуйте після закінчення терміну придатності, який становить 12 місяців з дня виготовлення.

Молібдат натрію – речовина важлива і, в той же час, вимагає уважного ставлення. Щоб запобігти можливим ризикам, обов’язково дотримуйтеся техніки безпеки.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.