Кадмій хлористий: застосування і властивості

Кадмій хлористий: застосування і властивості

Кадмій хлористий, або хлорид кадмію (II) – це сполука неорганічної етимології, що є за своєю суттю сіллю металу Cd і хлористого водню.

Фізичні та хімічні властивості

На вигляд це тверда біла маса, сформована безбарвними кристалами гексагональної сингонії, гігроскопічна (на повітрі вивітрюється). Ця речовина добре розчиняється у водному середовищі, розчинення в етиловому спирті становить 1,5 г/100 мл, незначною мірою піддається розчиненню і в метанолі. У розчині виникає аутокомплекс Cd[CdCl4]. Водним розчинам характерна кисла реакція, обумовлена гідролізом. Цей хімічний продукт утворює кристалогідрати, вступає в реакції з лугами, нагрітою концентрованою H2SO4 (сульфатною кислотою), а при поєднанні з хлороводнем і хлоридами лужних металів дає комплекси.

Молярна маса – 183,32 г/моль, густина – 4,047 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 564-568,5 °C (у розплавленому матеріалі металевий кадмій піддається розчиненню), t кипіння – 964-975 °C. Формула: CdCl2.

Отримання

Синтез цього реактиву можливий декількома способами:

- розчинення металевого Cd в HCl (на виході – хлористий кадмій і водень);

- взаємодія простих речовин кадмію і дихлору при t 450-500 °C;

- розчинення CdO в хлоридній кислоті (на виході – хлорид кадмію (II) і вода);

- реакція CdO і газоподібного Cl при t 500-600 °C (з утворенням кисню);

- нагрівання кристалогідрату до t 120-170 °C.

Застосування

Цю сіль задіюють у різних напрямках. Її використовують, головним чином, у вітчизняній гальваніці як складник електроліту в кадмієвих гальвано-елементах. У текстильній галузі вона знаходить застосування в фарбувальних процесах, де виступає протравою. Не обходяться без неї і в фотосправі (з її участю створюють фотореактиви).

Дуже важливий напрямок – органічний синтез. Тут розглянутий матеріал виконує роль каталізатора, джерела кадмійорганічних сполук, флюсу при вирощуванні монокристалів. Кадмій хлористий має чимале значення для лабораторної та дослідницької діяльності.

Хлористий кадмій і безпека

Ця речовина є політропом, належить до 6-го класу небезпеки, тому, щоб не нашкодити собі і людям довкола, працювати з нею необхідно обережно, дотримуючись техніки безпеки.

При вдиханні може призвести до виникнення кашлю і ускладнення дихання, при попаданні на шкірні покриви і в очі – до почервонінь і больових відчуттів, при ковтанні – до печіння, болів у животі, діареї, нудоти та блювоти.

Це не горючий матеріал і такий, що не несе небезпеки вибуху, проте, потрапляючи у вогонь, може виділяти токсини або гази з подразнювальним впливом.

Щоб убезпечити себе працюйте з хлоридом кадмію (II), задіюючи ЗІЗ (спецодяг, респіратор, окуляри, гумові рукавиці). Не нехтуйте особистою гігієною. Всіма способами уникайте потрапляння цієї сполуки до організму. Добре провітрюйте приміщення. Аналізи здійснюйте з використанням витяжної шафи.

ГДК в робочій зоні становить 0,05 мг/см³. Допустимий середньомісячний показник – 0,01 мг/см³.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.