Хлорид олова (II) для промисловості
Хлорид олова (II) (олово (ІІ) хлористе) – це тверда речовина у вигляді білої порошкоподібної маси, сформованої ромбічними кристалами, що не мають забарвлення. Розчинення у воді високе, навіть у незначній кількості (83,9 г/100 мл при 0 °С). Якщо розчин розбавити, випаде в осад. Крім того, розчиняється в спирті, ефірі та піридині. Під час плавлення і кипіння не розкладається. Перебування на повітрі приводить до поступового гідролізу вологою і окислення O2. Реагує з лугами і гідроксидом амонію. Як відновник проявляє сильні властивості, як окислювач – слабкі. Найкраще місце для зберігання – сухе прохолодне приміщення.
Молярна маса – 189,60 г/моль, густина – 3,95 г/см³. Термовластивості: t плавлення – 247 °C, t кипіння – 623 °C. Формула: SnCl2.
Отримують цей матеріал шляхом кристалізації водного розчину хлористого олова, перед тим розчиняючи Sn у соляній кислоті або нагріваючи станум у струмі хлороводню.
У промисловості хлорид олова (II) знайшов застосування в таких галузях:
- харчопром. Відомий як добавка до їжі E512. Найбільші об’єми речовини йдуть саме на потреби цієї сфери. Подовжує терміни зберігання продуктів харчування і покращує їх структуру. При внесенні в консервовану їжу, наприклад, в овочеві та рибні консерви, виступає стабілізатором. Також може слугувати емульгатором, змішуючи в однорідну масу компоненти, які зазвичай не змішуються між собою. Разом з тим, що E512 проявляє корисні властивості стосовно продуктів, не є винятком і негативний вплив. Тому, щоб не провокувати складні інтоксикації, зловживати вказаною добавкою не варто;
- текстильне виробництво. Застосовується при фарбуванні тканин як складник протрав, що забезпечує підвищену яскравість деяких кольорів;
- виготовлення різноманітного скла та емалей;
- хімія. Задіюється в синтезі органічних барвників;
- гальваніка. Бере участь у хімічному лудінні металів, у реакціях етерифікації та металевій обробці, срібленні дзеркал і нанесенні покриттів з олова на сталь електрохімічним шляхом;
- нафтопромисловість (знебарвлення нафтових олив);
- виробництво стоматологічних матеріалів, зокрема зубних паст та інших засобів, за допомогою яких можна ефективно доглядати за ротовою порожниною;
- миловаріння.
Що потрібно знати при промисловому використанні цього реактиву?
По-перше, те, що необхідно запобігати контакту зі шкірою, очима і органами дихання. В іншому випадку на шкірних покривах можлива поява подразнених ділянок і опіків, очі можуть почервоніти, почати боліти і серйозно пошкодитися. Вдихання парів, у свою чергу, загрожує подразненнями дихальних шляхів.
По-друге, варто враховувати можливу шкоду для довкілля. Викиди в воду провокують появу тимчасових кислотних умов у місці випуску. Вивільнившись, ця речовина ще якийсь час буде перебувати в воді, вступати в реакції і зв’язуватися з ґрунтом.
Що стосується горючості, то ця сполука не горить. Однак, потрапляючи в вогонь, наприклад, під час пожежі, виділяє пари, що згубно впливають на людський організм.
Як би там не було, хлорид олова (II) важливий для багатьох промислових галузей і при правильному використанні всі його негативні сторони зводяться нанівець.