Хелат заліза як мікродобриво
Хелат заліза (антихлорозин) – це органічний комплекс, популярне розчинне у воді мікродобриво з високою ефективністю, в якому Fe міститься в хелатній формі. Виготовляється при взаємодії заліза і спеціальних кислот, що утворюють комплекси. Використовується у відкритому і закритому ґрунті при кореневих і позакореневих (тут з максимальним ефектом) підживленнях для боротьби з хлорозом (дефіцитом заліза) культур, що вирощуються в саду або на городі. Підходить для обробки розсади та дорослих рослин на різному ґрунті і в будь-якому кліматі. А на карбонатних ґрунтах взагалі виступає єдиним мікродобривом з настільки ефективною формою.
Кількість Fe в його складі – 25-30 г/л, pH дорівнює 6-8, тобто наближена до нейтрального значення.
Ознаки хлорозу: пожовклі листки, наявність зелених жилок, ростові гальмування, в’янення молодих пагонів, зменшення обсягу врожаю.
Основні властивості антихлорозину:
- стійкість до будь-якої кислотності ґрунту і поживних розчинів;
- відсутність токсичного впливу;
- добра сумісність з МД і пестицидами. При цьому якщо ввести концентрований хелатний розчин до висококонцентрованого розчину мінерального добрива, хелат випаде в осад;
- повне розчинення у водному середовищі, а відтак і легке засвоєння зеленими насадженнями;
- стійкість до впливу мікробів;
- малий відсоток зв’язування ґрунтом у сполуки, які важко піддаються розчиненню;
- значна транспортна активність + проникність крізь листя.
Необхідно враховувати, що концентрація цієї речовини зменшується при перебуванні на світлі і під впливом УФ випромінювання. Кислотність середовищ, які суміщаються, хоч і допускається різна, проте від її показника залежить стабільність речовини. У дуже кислих розчинах (коли pH менше двох) не є винятком руйнування і трансформація в неорганічні солі. У лужних (коли pH більше дев’яти) руйнування супроводжується набуттям катіонами форми нерозчинних гідроксидів.
Дія хелату заліза специфічна, у зв’язку з утриманням одного, але дуже значимого елементу – іонів двовалентного заліза. Ви запитаєте: невже в ґрунті так мало заліза, що його потрібно вносити ззовні? Не мало, іноді навіть надмірно багато, але тривалентного, а воно – джерело іржі. Користі для рослин небагато, та й шкода можлива. Вироблення хлорофілу не відбувається саме без Fe (II). Хелатна форма забезпечує залізу необмежене перебування в ґрунті, аж до розпаду всього комплексу. І що примітно, швидкість розпаду хелатів збігається з часом, необхідним рослинам для засвоєння Fe (II). Відтак підживлення відповідає запитам.
Завдяки обробці цим добривом можна:
- збільшувати врожайність с/г культур, якість і цінність їх плодів (вміст білків, цукрів, вітамінів), незалежно від характеристик ґрунту;
- швидко, результативно і без побоювання з приводу передозувань справлятися з хлорозом неінфекційної природи, навіть якщо хвороба сильно запущена;
- виконувати профілактику порушень утворення хлорофілу, не маючи великого досвіду в догляді за сільгоспкультурами;
- інтенсифікувати фотосинтез в недосконалих для насаджень умовах (бідний ґрунт, мале або надмірне освітлення, посуха, більша або менша від оптимальної температура зовнішнього середовища).
Ще більший результат можна отримати при поєднанні з бором (у вигляді борної кислоти). Це, передусім, оцінять вимогливі культури й ті, що надміру виснажують землю, як наприклад, полуниця або редиска. Навіть ґрунтова рекультивація після них буде простішою. Але головне, що полуниця буде радувати стабільною врожайністю на одному і тому ж місці вісім років поспіль. Якщо ви в курсі, що в звичайних умовах ця культура вимагає зміни місця зростання кожні три-чотири роки, то, швидше за все, приємно здивуєтеся від нових можливостей.
Особливо гарна дія хелату заліза спостерігається на невеликих ділянках (від шести до сорока соток). Тут же і найбільш доцільне його застосування.
Приготування робочого розчину
Зробити матеріал, готовий для роботи, нескладно. Берете 5 г порошку і розчиняєте в 10 л води. Якщо дефіцит заліза ну дуже сильний, концентрацію допустимо збільшити.
Як варіант, можна створити удобрювальну хелатну композицію із залізного купоросу. Для цього необхідно розчинити 8 г сульфату заліза в 2 л теплої і максимально очищеної води. Окремо знову ж 2 л води потрібно змішати з 5 г лимонної кислоти. І в цей другий розчин влити, перемішуючи, перший тонким струменем. Опісля не забудьте додати ще 1 л води. У вашому розпорядженні – 5 л піввідсоткового робочого розчину (повинен бути прозорим і помаранчевим), задіяти який варто без зволікань.
Ефективність у обох варіантів приготування однакова. Однак другий супроводжується присутністю баластних компонентів, у зв’язку з чим обов’язкове точне дотримання дозувань і можливе застосування тільки з метою профілактики. У всіх же інших випадках краще використовувати покупні реагенти.
Зробіть застосування хелату заліза звичною практикою – і результат потішить вас в усіх сенсах!