Гідразин солянокислий: властивості і застосування

Гідразин солянокислий: властивості і застосування

Гідразин солянокислий (гідразин гідрохлорид/дигідрохлорид/хлоргідрат) – це речовина неорганічної природи, сіль гідразину (діаміду) і хлористоводневої кислоти. На вигляд – біла аморфна порошкоподібна маса, сформована безбарвними кристалами октаедричної або голчастої сингонії.

Властивості

гідразин солянокислий купитиЦей матеріал піддається легкому розчиненню у водному середовищі: 27,2 % при t 23 °С. Крім того, розчиняється в етиловому спирті та ефірі, але повільно. Є досить тугоплавким, оскільки розкладається тільки при досягненні температури 198 °С. При цьому стає причиною формування і виділення токсинів. Належить до сильно отруйних речовин, тому вимагає особливих умов зберігання. Зокрема приміщення повинно бути сухим і добре провітрюваним, упакування – герметичним, а сусідство з тепловими джерелами, осередками займання, сильними окислювачами, лугами і металами унеможливлене.

Солянокислий гідразин – це активна хімічна речовина, що реагує зі значним переліком продуктів, серед яких водень і нітрид водню, метали, а також концентровані кислоти та луги. Перебуваючи на повітрі, починає взаємодіяти з киснем. Таким чином, вступає в силу реакція окислення, результат якої – втрата характерних цій сполуці якостей через розкладання на N2, H2O і HCl.

Молярна маса – 104,97 г/моль, густина – 1,42 г/см3, t плавлення (з розкладанням) – 198 °С. Формула: N2H4•2HCl.

Отримання

Гідразин гідрохлорид може бути отриманий декількома способами:

- під час обмінної реакції, що забезпечується взаємодією таких компонентів, як гідразин сульфат і барій хлористий;

- при дії розведеного хлористого водню на чистий гідразин гідрат.

Застосування

Напрямки, що найбільш активно застосовують гідразин солянокислий, такі:

- органічна хімія. Виступає відновником. Сприяє визначенню карбонільних груп у титриметрії;

- створення хімічних засобів, застосовуваних у боротьбі зі шкідниками рослин, паразитами і бур’янами, а також при ураженні їх різними захворюваннями, простіше кажучи, виготовлення пестицидів;

- виробництво дезінфектантів;

- фотосправа. Відомий як добрий проявник;

- радіоелектроніка. Служить паяльним флюсом.

 гідразин солянокислий застосуванняЧасто гідразин дигідрохлорид знаходить застосування в такій сфері, як ваговий аналіз. Тут він допомагає відновлювати і визначати золото. А також використовується з метою осадження Au з ціанистих розчинів.

Варто зазначити і таку галузь використання цієї субстанції, як медицина. Це один з останніх напрямків, де почали використовувати гідразин хлоргідрат, як і інші похідні гідразину. Сьогодні вони відомі як протитуберкульозні препарати, засоби, що пригнічують моноаміноксидазу, й антибластоматозні ліки.

Ще одна перспективна царина застосування – виробництво ракетного пального. Тут може бути використаний як гідразин, так і його похідні. Ще у Другу світову війну німецькі винищувачі заправляли пальним, складниками якого виступали гідразин гідрат, сульфат і гідрохлорид. А в США похідні гідразину у наш час слугують популярним пальним для реактивних двигунів.

Безпека

Не всі речовини вимагають суворого дотримання заходів безпеки, але застосування гідразин хлоргідрату без цього не повинно обходитися. Це продукт 1-го класу небезпеки, здатний негативно впливати і на людей, і на довкілля. Дуже сильний небажаний ефект він здійснює на водних мешканців. Проявляє токсичність у пило-, паро- та аерозолеподібній формах, а також у складі різних розчинів. Заборонений до вдихання і проковтування. Крім того, варто уникати контакту зі шкірними покривами.

Ознаки інтоксикації: головний біль, печіння в грудній клітці, проблеми з диханням, кашель, запалення голосових зв’язок і блювота. Якщо вплив на організм буде відбуватися протягом тривалого періоду, не є винятком спазми, судоми і набряки, різного ступеня ураження внутрішніх органів (легень, печінки та нирок), а також крові, слизових і ЦНС. Це пояснюється властивістю речовини накопичуватися в системах організму.

Контакт зі шкірою та слизовими загрожує хімічними опіками, алергіями. Якщо його не вдалося уникнути, потрібно якомога швидше вийти на чисте повітря, промити уражену ділянку водою і звернутися до лікаря. Краще ж за все не допускати попадання цього реактиву на тіло і використовувати з цією метою ЗІЗ: пром. протигаз, рукавиці з гуми, захисні герметичні окуляри, спецодяг та спецвзуття.

Подбайте, щоб біля місця роботи був вогнегасник та інші засоби, які допоможуть упоратися з пожежею, у випадку її виникнення.

Якщо передбачається проведення дослідів з цим хімічним продуктом, врахуйте, що їх можна здійснювати лише у витяжній шафі.

Тепер ви знаєте, якими властивостями володіє гідразин солянокислий, де може застосовуватися і яку небезпеку несе при недотриманні запобіжних заходів. Це дозволить вам брати від речовини все необхідне, мінімізуючи будь-які негативні прояви.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.