Де застосовується оцтова кислота
Оцтова кислота (етанова кислота) – це їдка гігроскопічна органічна сполука, слабка насичена 1-основна кислота з групи карбонових. Має рідкий стан, колір відсутній, запах – різкий специфічний, смак – кислий. У воді розчиняється без обмежень, механічних домішок не має. Вбирає вологу із зовнішнього середовища. Формула – CH3COOH.
Це одна з перших кислот, які стали відомими людству. Є продуктом природного скисання сухих вин з винограду, зброджування спиртів та вуглеводів. В організмі бере участь в обмінних процесах.
Оцтова кислота, оцтова есенція та оцет – у чому різниця? У концентрації! Якщо кислоту скомпонувати з водою до отримання 70-80 %-го розчину, вийде есенція. Якщо ж розчин буде 3-6 %-м, то це оцет. Саме розчини, а не сама кислота найчастіше використовуються в харчопромі, побутовій кулінарії та при консервуванні.
Оцтова кислота і сфери її застосування
Значення цієї кислоти складно переоцінити. У деяких процесах вона незамінна, що обумовлено її властивостями. Серед основних – висока реакційна здатність. Реагуючи з різними речовинами, вона ініціює появу широкого переліку сполук: солей, амідів та складних ефірів.
Фармацевтика. Тут етанова кислота входить до складу великої кількості медпрепаратів: фенацетину, аспірину та інших. При виготовленні запашних речовин для парфумерії використовується так само, як і при створенні ліків для медицини.
Ця речовина є розчинником, тому задіюється при виробництві ацетону, ацетату целюлози і різних штучних пігментів. З її участю створюють негорючі плівки, здійснюють важливі етапи книгодрукування та фарбування, де солі цієї кислоти виконують роль протрав, гарантуючи стабільність зв’язку волокон тканин і барвника. Ці ж солі ефективно дають раду з особливо стійкими бур’янами в сільському господарстві.
У харчопромі ця субстанція виступає консервантом, натуральною добавкою до їжі Е260, яка необхідна для регулювання кислотного балансу продуктів. Соусами з оцтом заправляють салати, за допомогою оцту маринують рибні та м’ясні страви, випікають кондитерку, виготовляють майонез. І це, крім згаданого вище консервування.
У побуті ця кислота допомагає видаляти накип з посуду, сантехніки й побутової техніки, плями з одягу та домашнього текстилю. Завдяки високій дезінфекційній здатності, нею обробляють різні поверхні. Можна задіяти її і для того, щоб пом’якшити одяг при пранні або ж полегшити м’язові болі. І це далеко не всі можливі сфери та способи застосування.
Маючи справу з оцтовою кислотою і її розчинами, важливо бути обережними. Пари можуть нашкодити слизовим, потрапляння на шкіру небезпечне хімічними опіками, всмоктування в організм у збільшених дозах – шкодою для кровоносної системи, шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок.
Перевезення і зберігання також повинні здійснюватися з дотриманням певних умов: цистерни з нержавійки для транспортування, щільно закриті ємності для зберігання. Склад повинен бути закритим, за умови вуличного зберігання обов’язкова наявність накриття.
Якщо дотримуватися нескладних правил при поводженні з оцтовою кислотою, негативний вплив можна звести нанівець, чого вам і бажаємо!