Діоксид марганцю і промисловість

Діоксид марганцю і промисловість

Діоксид марганцю (оксид марганцю (IV), двоокис марганцю) – це одна з найбільш стійких марганцевих сполук з амфотерними властивостями. На вигляд – порошкоподібна маса темного коричневого/темно-сірого/чорного забарвлення, сформована кристалами тетрагональної сингонії. Розчиненню у воді не піддається. Виступає каталізатором розкладання перекису водню. Поведінка в стандартних умовах – досить інертна. Якщо нагрівати речовину спільно з кислотами, вона буде мати окислювальні властивості, наприклад, може окислити концентровану хлоридну кислоту до хлору. Якщо скомпонувати її зі сульфатною кислотою та нітратною кислотою, відбудеться розкладання + виділення кисню. Поєднання з потужними окислювачами призводить до її окислення.

Молярна маса – 86,9368 г/моль, густина – 5,026 г/см³, t розкладання – 535 °C. Формула: MnO2.

Перебування в природі та синтез

Великі запаси двоокису марганцю присутні в земній корі у вигляді мінералу піролюзиту.

Хімічним шляхом отримання можливе такими способами:

- термічне розкладання марганцевокислого калію;

- реакція KMnO4 і H2O2;

- відновлення марганцівки за допомогою водню при t вищій, ніж 100 °C.

Діоксид марганцю та його застосування

Цю речовину активно використовують у різних промислових галузях:

- хімічна. Тут з її допомогою отримують марганець і марганцеві сполуки, виготовляють оліфи, мастила, віск, хімічні реактиви та каталізатори, освітлюють олії і окислюють різні органічні сполуки;

- фармацевтична (виготовлення ліків);

- ЛФ виробництво. Служить пігментом і сикативом. Це один з найпопулярніших чорних пігментів з покривною здатністю 40 г/м. Його в сухому вигляді вносять у зв’язувальний матеріал у розмірі до 5 %. Крім того, є компонентом умбри (коричневого пігменту);

- металургія. Сприяє окисленню цинку і міді. При плавленні сталі прибирає з неї сполуки сірчистої і фосфорної природи;

- електротехнічний напрям. Задіюється як деполяризатор у створенні сухих гальванічних елементів;

- скловаріння та виготовлення порцеляни. Прибирає небажані бурий і зелений відтінки;

- текстильна та шкіряна сфери. Використовується, зокрема, у відбілюванні бавовняних, вовняних волокон і пряжі.

Цінний діоксид марганцю і для будівельної галузі, оскільки є компонентом значного переліку будматеріалів з піску та цементу, бетону, кераміки, штучних граніту і мармуру. Його застосовують в об’ємному фарбуванні силікатної цегли, тротуарної плитки і т.д. Щоб створити теракотову цеглу, додають чверть відсотка MnO2, для виробництва коричневої – піввідсотка. Для отримання необхідного відтінку силікатної цегли в сіро-чорному спектрі використовують 1-5 % від маси цементу.

Якщо необхідно очищати питну або технічну воду, гази, виготовляти сірники, емальовану сантехніку і товари господарського призначення, також вдаються до задіяння цього продукту.

Електролітичний оксид марганцю (IV) бере участь у виготовленні хімічних джерел струму систем Li + Mg марки А і Zn + Mg марки Б, виступаючи тут активним компонентом.

Якщо вас цікавить детальніша інформація про застосування діоксиду марганцю в тій чи іншій промисловій галузі, звертайтеся! Допоможемо знайти відповіді на важливі для вас запитання.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.