Дибутилфталат – пластифікатор і...

Дибутилфталат – пластифікатор і...

Дибутилфталат (дибутилбензол-1,2-дикарбонат, ДБФ) – це бутиловий ефір 1,2-бензолдикарбонової кислоти, матеріал з хімічними властивостями складних ефірів. Виглядає як безбарвна рідка речовина маслянистої консистенції, механічні домішки відсутні. В’язкість – низька, плинність – мала. Має високу розчинну здатність і проявляє стійкість до повітряного впливу. В органічних розчинниках, зокрема етиловому спирті, сірчаному ефірі, диметилкетоні та бензолі, розчиняється добре, в воді розчиненню практично не піддається.

Молярна маса – 278,35 г/моль, густина – 1,05 г/см³. Термовластивості: t плавлення – -35 °C, t кипіння – 340 °C (з розкладанням), t спалаху – 315±1 °F, t застигання – -40 °C. Формула: C16H22O4.

Синтез цієї речовини здійснюють шляхом етерифікації н-бутанолу та ангідриду 1,2-бензолдикарбонової кислоти при залученні кислотних каталізаторів, наприклад, бензолсульфонової чи інших сульфокислот. Температура процесу отримання – 120-140 °C.

Застосування

Дибутилфталат найбільш відомий як пластифікатор. З його допомогою пластифікують каучуки, ПВХ композиції, деякі целюлозні ефіри, вінілові смоли та інші полімери при виготовленні пластикатів для кабелів, штучної шкіри, гумотехнічної продукції, полімерних будматеріалів, лінолеуму, матеріалів у вигляді плівок та листів, зокрема призначених і для пакування, а також ПВХ прокладок для холодильної техніки, кронен-коркових прокладок і т.д.

Цей матеріал виробляють трьох гатунків, від чого і залежить специфіка його застосування:

- вищий (виготовлення світлопрозорих нефарбованих і стійких до світла матеріалів, в основі яких – полівінілхлорид);

- перший (задіяння для світлофарбованих полімерів при створенні лакофарбової продукції та штучної шкіри);

- другий (задіяння для темнофарбованих полімерів + для сажонаповнених матеріалів).

Особливості ДБФ-пластифікатора. Він підвищує еластичність і стійкість до низьких температур. До смоли, як правило, його вносять у малих кількостях – не більше, ніж 10 % речовини, а потім при t 50-60 °С активно перемішують протягом двох-трьох годин. Оптимальний обсяг ДБФ для запобігання тріщинам – 5-6 %. Зверніть увагу: якщо використовувати збільшені дози, можна нашкодити механічній міцності виробів.

Також цю субстанцію нерідко задіюють як висококиплячий розчинник.

Дибутилфталат – складова частина клею БФ-6, що застосовується в медицині для склеювання гнучких тканин, шкіри. Варто зазначити, що тут міцність скріплення, завдяки розглянутій речовині нічим не поступається тій, яка характерна при зшиванні. БФ-6 – це ще й антисептик, який знезаражує і, разом з тим, сприяє оперативному загоєнню різного роду дрібних пошкоджень шкіри (саден, порізів, подряпин тощо).

Ще одна роль ДБФ, з якою він бездоганно справляється – побутовий репелент. Тобто речовина, що ефективно відлякує комах. Захищає від комарів і мошки, здійснює профілактику трансмісивних недугів й запобігає псуванню різних предметів, що можуть викликати жуки, міль і т.д.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.