Амоній надсірчанокислий: властивості й застосування

Амоній надсірчанокислий: властивості й застосування

Амоній надсірчанокислий (персульфат/пероксодісульфат амонію) – це амонійна сіль надсірчаної кислоти. Синтезується шляхом електролізу насиченого розчину сірчанокислого амонію в H2SO4. Застосовується як дезінфектант, фотоокислювач, харчова добавка та ін. Випускається різними підприємствами, як правило, відповідно до нормативно-правової бази. Проте щоб не потрапити на несумлінного виробника, слід відповідально підходити до вибору постачальника.

Властивості

Виглядає ця речовина як тверда кристалічна маса (кристали мають моноклінну сингонію) без будь-якого характерного забарвлення. Добре розчиняється у водному середовищі, причому розчинення тим значніше, чим вища температура: якщо при 0 °C це 58,7 г/100 мл, то при 25 °C – вже 83,5 г, а при 60 °C – 127,8 г.

За своєю суттю, персульфат амонію є сильним окислювачем. При розчиненні в воді не просто піддається розкладанню, а й приводить до виділення O2 і О3. У водних розчинах сірчаної кислоти перетворюється на сукупність бісульфат амонію + пероксид водню. У сухому стані зберігатися може без обмежень довго. Відновленню підлягає до сірчанокислого кислого амонію.

Молярна маса – 228,18 г/моль, густина – 1,982 г/см³, t розкладання – 120 °C (з виділенням кисню і формуванням піросульфату). Формула: (NH4)2S2O8.

Застосування

Один з головних напрямків використання цього продукту – це, напевно, полівінілхлоридне, полівінілацетатне та поліакрилонітрильне виробництво. Його задіюють при отриманні синтетичних каучуків, латексів і пластичних мас. Тут він слугує інтенсифікатором радикальної полімеризації при гранульному утворенні полімерів у H2O. Крім того, ця його роль може бути застосована в гістологічній хімії ферментів, а саме при створенні ПААГ для електрофорезного поділу сукупностей білків на фракції або окремі компоненти, а також нуклеїнових кислот.

Ще один напрямок застосування – харчопром. Добавка до їжі Е923 (глазурувальний агент, поліпшувач і відбілювач борошна) вводиться в продукти не надто часто і повсюдно, проте, має свій спектр задіяння. У деяких випадках її використовують, як ви вже здогадалися, щоб вибілити борошно. Іноді додають до тіста, аби його розпушити, а відтак і збільшити обсяг. Взагалі в хлібопекарській сфері добавка Е923 найбільш затребувана. Але, крім того, може використовуватися при виготовленні безалкогольних напоїв, какаовмісної харчової продукції та кондитерки. Її можна зустріти в складі заварних кремів швидкого приготування, в синтетичних винах та меді.

В електроніці цей реактив використовують для травлення плат, у фотогалузі він слугує компонентом композицій для проявлення світлин (вводиться до їх складу як окислювач). До того ж, йому властиві, а тому і широко застосовуються хімічною промисловістю такі властивості, як відбілювання та дезінфекція. З інших важливих царин застосування: аналітична хімія, електронна мікроскопія (прискорює полімеризацію метакрилатів, необхідних для заливки зрізів).

Безпека

Властивості та застосування надсірчанокислого амонію розглянуті. Але вважаємо повністю тему про цю сполуку не розкритою, поки хоч у кількох словах не описане питання про безпеку/небезпеку застосування.

Отже, продукт, що розглядається, негорючий, небезпеки пожежі та вибуху не несе, проте може сприяти загорянню інших речовин. Крім того, потрапляючи в вогонь, продукує пари, яким властиві подразнювальна дія та токсичність (аміачні пари, оксиди сірки й азоту). Тобто, у зв’язку з потужними окислювальними якостями, не можна допускати його контакту з горючими і відновлювальними матеріалами.

За впливом на людину пероксодісульфату амонію присвоєно 3-й клас небезпеки. ГДК в робочому повітряному просторі становить 0,1 мг/м³. Якщо нехтувати технікою безпеки, не є винятком подразнення слизових, шкірних покривів і дихальної системи. Крім того, при вдиханні може проявитися астматична реакція. Неодноразовий або тривалий вплив на шкіру загрожує дерматитами, алергіями (наприклад, такими, що проявляються кропив’янкою) і шоком.

Щоб убезпечити себе при роботі з цією речовиною, використовуйте спецодяг, респіратор, окуляри та рукавиці, виготовлені з гуми.

Якщо трапиться так, що упаковка з розглянутим продуктом загориться (вище ми згадували, що може до цього призвести), для гасіння використовуйте розпилену воду. Задля запобігання розтіканню заздалегідь передбачте наявність пандусів, бортів або піддонів.

Зберігати цей хімікат слід в добре закритій упаковці виробника, в сухому і прохолодному приміщенні з достатнім провітрюванням. Також важливо забезпечити захист від механічних впливів.

От і все. Все найважливіше щодо надсірчанокислого амонію вам відомо. Якщо залишилися запитання, фахівці компанії «Система Оптимум» готові допомогти знайти на них відповіді. Звертайтеся!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.