Амоній надсірчанокислий: властивості й застосування

Амоній надсірчанокислий: властивості й застосування

Амоній надсірчанокислий (персульфат/пероксодісульфат амонію) – це амонійна сіль надсірчаної кислоти. Синтезується шляхом електролізу насиченого розчину сірчанокислого амонію в H2SO4. Застосовується як дезінфектант, фотоокислювач, харчова добавка та ін. Випускається різними підприємствами, як правило, відповідно до нормативно-правової бази. Проте щоб не потрапити на несумлінного виробника, слід відповідально підходити до вибору постачальника.

Властивості

персульфат амонію формулаВиглядає ця речовина як тверда кристалічна маса (кристали мають моноклінну сингонію) без будь-якого характерного забарвлення. Добре розчиняється у водному середовищі, причому розчинення тим значніше, чим вища температура: якщо при 0 °C це 58,7 г/100 мл, то при 25 °C – вже 83,5 г, а при 60 °C – 127,8 г.

За своєю суттю, персульфат амонію є сильним окислювачем. При розчиненні в воді не просто піддається розкладанню, а й приводить до виділення O2 і О3. У водних розчинах сірчаної кислоти перетворюється на сукупність бісульфат амонію + пероксид водню. У сухому стані зберігатися може без обмежень довго. Відновленню підлягає до сірчанокислого кислого амонію.

Молярна маса – 228,18 г/моль, густина – 1,982 г/см³, t розкладання – 120 °C (з виділенням кисню і формуванням піросульфату). Формула: (NH4)2S2O8.

Застосування

добавка Е923Один з головних напрямків використання цього продукту – це, напевно, полівінілхлоридне, полівінілацетатне та поліакрилонітрильне виробництво. Його задіюють при отриманні синтетичних каучуків, латексів і пластичних мас. Тут він слугує інтенсифікатором радикальної полімеризації при гранульному утворенні полімерів у H2O. Крім того, ця його роль може бути застосована в гістологічній хімії ферментів, а саме при створенні ПААГ для електрофорезного поділу сукупностей білків на фракції або окремі компоненти, а також нуклеїнових кислот.

Ще один напрямок застосування – харчопром. Добавка до їжі Е923 (глазурувальний агент, поліпшувач і відбілювач борошна) вводиться в продукти не надто часто і повсюдно, проте, має свій спектр задіяння. У деяких випадках її використовують, як ви вже здогадалися, щоб вибілити борошно. Іноді додають до тіста, аби його розпушити, а відтак і збільшити обсяг. Взагалі в хлібопекарській сфері добавка Е923 найбільш затребувана. Але, крім того, може використовуватися при виготовленні безалкогольних напоїв, какаовмісної харчової продукції та кондитерки. Її можна зустріти в складі заварних кремів швидкого приготування, в синтетичних винах та меді.

В електроніці цей реактив використовують для травлення плат, у фотогалузі він слугує компонентом композицій для проявлення світлин (вводиться до їх складу як окислювач). До того ж, йому властиві, а тому і широко застосовуються хімічною промисловістю такі властивості, як відбілювання та дезінфекція. З інших важливих царин застосування: аналітична хімія, електронна мікроскопія (прискорює полімеризацію метакрилатів, необхідних для заливки зрізів).

Безпека

Властивості та застосування надсірчанокислого амонію розглянуті. Але вважаємо повністю тему про цю сполуку не розкритою, поки хоч у кількох словах не описане питання про безпеку/небезпеку застосування.

Отже, продукт, що розглядається, негорючий, небезпеки пожежі та вибуху не несе, проте може сприяти загорянню інших речовин. Крім того, потрапляючи в вогонь, продукує пари, яким властиві подразнювальна дія та токсичність (аміачні пари, оксиди сірки й азоту). Тобто, у зв’язку з потужними окислювальними якостями, не можна допускати його контакту з горючими і відновлювальними матеріалами.

За впливом на людину пероксодісульфату амонію присвоєно 3-й клас небезпеки. ГДК в робочому повітряному просторі становить 0,1 мг/м³. Якщо нехтувати технікою безпеки, не є винятком подразнення слизових, шкірних покривів і дихальної системи. Крім того, при вдиханні може проявитися астматична реакція. Неодноразовий або тривалий вплив на шкіру загрожує дерматитами, алергіями (наприклад, такими, що проявляються кропив’янкою) і шоком.

Щоб убезпечити себе при роботі з цією речовиною, використовуйте спецодяг, респіратор, окуляри та рукавиці, виготовлені з гуми.

Якщо трапиться так, що упаковка з розглянутим продуктом загориться (вище ми згадували, що може до цього призвести), для гасіння використовуйте розпилену воду. Задля запобігання розтіканню заздалегідь передбачте наявність пандусів, бортів або піддонів.

Зберігати цей хімікат слід в добре закритій упаковці виробника, в сухому і прохолодному приміщенні з достатнім провітрюванням. Також важливо забезпечити захист від механічних впливів.

От і все. Все найважливіше щодо надсірчанокислого амонію вам відомо. Якщо залишилися запитання, фахівці компанії «Система Оптимум» готові допомогти знайти на них відповіді. Звертайтеся!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.