Все про вітамін А

Все про вітамін А

Вітамін А – це загальна назва групи речовин зі схожою хімічною будовою. Головний представник – вітамін А1 (ретинол). Також до групи входять інші ретиноїди: дегідроретинол, ретинен і ретиноєва кислота. Крім того, існують провітаміни А – каротиноїди, метаболічні попередники, найбільше значення серед яких відводиться β-каротину. Ретиноїди входять до складу продуктів тваринної етимології, каротиноїди – рослинної. Всім згаданим речовинам властиве добре розчинення в неполярних органічних розчинниках. Вони є жиророзчинними. У той же час, у воді розчиняються погано. Колір – блідо-жовтий.

Депонування відбувається в печінці. Також не є винятком накопичення в тканинах. Передозування небезпечні токсичними проявами. Щоб ШКТ засвоїв речовину, як слід, необхідні жири і мінеральні компоненти. Примітно, що поповнювати запаси можна не щодня, оскільки цей вітамін залишається в організмі досить тривалий час.

Відкриття вітаміну А відбулося в 1913 р., опис структури – в 1931 р., а перша вдала спроба кристалізації датується 1937 р.

Джерела

З рослинних слід зазначити жовті й зелені овочі, бобові, яблука, персики, абрикоси, обліпиху, а також значний перелік трав: люцерну, фенхель, хміль, конюшину, шавлію, кропиву, овес, щавель та ін. З тваринних: риб’ячий жир, яловичу печінку, яєчний жовток, молоко і молокопродукти (масло, сир, сметану…).

Функції та користь

Вітамін А – це антиоксидант, що сприяє поліпшенню зору, стану кісткових тканин, шкірних і волосяних покривів. Він має величезне значення для імунітету.

Ця речовина бере участь в окисно-відновних реакціях, регулює білковий синтез, забезпечує правильність обміну речовин, позначається на жирових відкладеннях, позитивно впливає на функціонування клітинних і субклітинних мембран. Не можна переоцінити її роль у формуванні кісток і зубів. Вона вкрай необхідна для появи нових клітин, у зв’язку з чим ефективно гальмує процеси старіння в організмі.

В її функціональних обов’язках – підтримка нічного зору шляхом формування пігменту родопсину, який здатний вловлювати навіть незначне світло. Крім того, цей вітамін зволожує очі, зокрема в кутиках, запобігаючи пересиханню і можливим унаслідок цього травмам рогівки.

Не можна недооцінювати його значення і для імунітету. Вітамін А – надважливий учасник протистоянь різним інфекційним проявам. Завдяки йому, підвищується бар’єрна функція слизових, фагоцитарна активність лейкоцитів та інших аспектів неспецифічного імунітету. Він – передумова ефективного захисту від застуди, грипу, ГРВІ, інфекцій системи травлення і сечового каналу. Його присутністю в крові пояснюється, наприклад, той факт, що одні діти легше переносять такі інфекційні недуги, як кір і вітряна віспа, ніж інші. Навіть хворі на СНІД живуть довше, не в останню чергу, завдяки йому.

Значення для шкіри і слизових. Вітамін А підтримує і відновлює епітелій шкірних і слизових покривів. Саме тому його синтетичні аналоги дуже часто вводять до складу різної доглядової та декоративної косметики. Він показує чудові результати при позбавленні від прищів, акне, лікуванні псоріазу тощо. Його можна використовувати для прискореного загоєння ран і сонячних опіків, оскільки забезпечується бездоганна стимуляція синтезу колагену, нові тканини характеризуються поліпшеною якістю, а небезпека інфікування через пошкоджені ділянки шкіри мінімізується.

Але і це далеко не все. Серед інших позитивних впливів на організм слід зазначити такі:

- благотворна дія на роботу легенів і служіння добрим доповненням при позбавленні від недуг шлунково-кишкового тракту (виразок, колітів), у зв’язку з тісною взаємодією зі слизовими і клітинами епітелію;

- забезпечення адекватного ембріонального розвитку, живлення плоду, мінімізація ризиків, які супроводжують вагітність, зокрема пов’язаних зі зменшеною вагою немовляти;

- участь у синтезі стероїдів, розвитку сперматозоїдів і виступ у ролі антагоніста гормону щитовидки тироксину;

- сприяння профілактичним заходам і терапії онкозахворювань, плюс перешкоджання повторному виникненню пухлини після оперативного втручання;

- захист мозку від згубного впливу вільних радикалів.

Дефіцит вітаміну А може призвести до різного роду ушкоджень епітелієвих пластів, стати причиною поганого зору і недостатнього змочування рогівки, зменшення захисної функції імунної системи і ростових гальмувань.

Симптоми, які свідчать про нестачу:

- суха зморшкувата шкіра;

- висока чутливість емалі зубів;

- слабкий імунітет;

- виникнення лупи;

- послаблення ерекції;

- порушення сну;

- виснаження організму;

- підвищена частота виникнення респіраторних інфекцій;

- погіршений зір, зокрема нічний («куряча сліпота»);

- сухість кон’юнктиви ока.

Передозування цією субстанцією також можливе. Про нього свідчать такі стани:

- кровоточивість ясен;

- мігрені;

- діарея і нудота;

- сухість шкірних покривів;

- депресивні відчуття.

У вагітних при надлишку вітаміну А в організмі можуть спостерігатися викидні та порушення розвитку плоду.

Добова потреба

Щоб не кидатися з крайності в крайність, при вживанні необхідно дотримуватися рекомендованих дозувань. Вони виглядають так:

- дорослим – 800-1000 мкг;

- вагітним і жінкам, що годують груддю – 1000-1200 і 1200-1400 мкг, відповідно;

- дітям – 400-1000 мкг (залежно від статі й віку).

Верхнє допустиме значення – 3000 мкг. Воно може знадобитися при хворобах на основі недостатності ретинолу.

Також слід враховувати низку факторів, які впливають на зменшення кількості цієї сполуки в організмі:

- високі фізичні навантаження;

- хвороби і стреси;

- спекотний тропічний клімат;

- рентгенівські обстеження.

Насичуючи організм вітаміном А, необхідно знати про його взаємодію з іншими речовинами. Так, наприклад, при дефіциті вітаміну Е, не можуть бути засвоєні потрібні обсяги ретинолу. Прийом цих двох компонентів повинен відбуватися спільно. Дефіцит цинку може стати причиною поганого надходження вітаміну А в тканини. Ці два елементи також тісно взаємопов’язані і сприяють засвоєнню один одного. У той же час, неприпустимим є спільне застосування ретинолу і ретиноїдів, а також його синтетичних аналогів, оскільки це шкідливо для людини.

Одним словом, вітамін А – вкрай важливий і потрібний нам з вами, але вживати його необхідно зі знанням специфіки. З цим ми вам і радимо розібратися перед застосуванням дуже ретельно.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.