Мурашина кислота як добавка для свиней
Мурашина кислота (МК) – це безбарвна рідка речовина з формулою CH2O2, розчинна в бензолі, гліцерині, диметилкетоні й толуолі. Добувається з природних матеріалів (хвої, кропиви, виділень комах, зокрема, і тих, що дають мурахи), також її синтезують хімічним шляхом. Широко застосовується в текстильній, харчовій та хімічній галузях, сільському господарстві й бджільництві.
Мурашина кислота – добротна добавка для свиней, що надає корму кислого смаку, регулює кислотність у шлунково-кишковому тракті тварини і захищає корми від мікробної контамінації. Активно застосовується з цією метою поряд з іншими органічними кислотами, які входять до складу пребіотиків, що мають низку істотних плюсів перед антибіотиками і пробіотиками.
Цей підкислювач зі значною електролітичною дисоціацією є типовим для шлунково-кишкового тракту середовищем. Серед його впливів-переваг:
- ефективне зниження рівня pH корму;
- зменшення буферної ємності лужних складових (крейди, вапняку, трикальційфосфату та ін.);
- поліпшення смакових характеристик їжі для свиней;
- стимулювання перетравлення корму;
- сприяння в засвоєнні й залученні організмом P, Ca і N;
- пригнічення життєдіяльності дріжджів і бактерій в просвіті ШКТ, а відтак і благотворний вплив на мікрофлору травного каналу;
- підвищення продуктивності та збільшення виживання молодняка.
Схожими впливами можуть похвалитися також пропіонова і оцтова кислоти, але за силою активності мурашиній немає рівних.
Використання 0,25 %-ї МК як добавки для свиней збільшує приріст на 17-19 %, підвищує ефективність застосування корму на 15 %, а загибель молодих особин зменшує вдвічі! Спільно з лимонною кислотою вона дозволяє збільшити приріст живої маси на 20 %, знизити витрати їжі на 15 %, а схильність поросят до хвороб зменшити на 15-28 %. Введення до раціону поросят 40-70-добового віку 0,47 %-ї мурашиної кислоти в розмірі близько 1 % від загального обсягу їжі дає можливість підвищити вихід поросят до 9 %, а приріст – до 18 %.
Всі ці результати цілком виправдовують витрати на мурашину кислоту в якості добавки, що застосовується в годівлі свиней.
Якщо є потреба підвищити ефект, можна поєднувати CH2O2 з іншими важливими для тварин компонентами. Добре показують себе комплекси цієї речовини з пропіоновою і молочною кислотами, хелатами міді та цинку, а також з різними добавками мінеральної природи.
На замітку! Вводячи до раціону органічні кислоти, зокрема мурашину, врахуйте можливість виникнення небажаних явищ при її застосуванні в чистому вигляді. Ця сполука може реагувати з лужними складниками преміксу, утворюючи з вітамінами неактивні комплекси. Дисоціюючись у шлунку на іони, може втратити здатність впливати на певні мікроби. Також не є винятком корозія металевої техніки та інвентарю, з якими передбачається контактування.
Тому застосовуйте мурашину кислоту правильно, вводьте її в потрібних кількостях та у відповідних концентраціях у премікси – і позитивний результат не змусить на себе довго чекати!