Молібдат амонію: добриво, реагент...

Молібдат амонію: добриво, реагент...

Молібдат амонію (амоній молібденовокислий) – сполука неорганічної природи, сіль NH4 і H2MoO4. Має вигляд безбарвних, білих або з зеленим/жовтим відтінком кристалічних структур. При контакті з водою піддається абсолютному гідролізу. Розчиняється в сильних кислотах і лужних розчинах; в етиловому спирті та диметилкетоні не розчиняється. Отримання здійснюють шляхом поєднання етанолу і насичених аміачних розчинів триоксомолібдену. Молярна маса – 196,01 г/моль, густина – 2,27 г/см³. Формула: (NH4)2MoO4.

Молібдат амонію як добриво

Ця сполука знайшла широке застосування в аграрному комплексі як молібденове добриво (мікродобриво) з кількістю основної речовини від 52 %. Його використовують для овочів, плодово-ягідних і квіткових культур.

Молібден – надважливий мікроелемент для рослинного світу, оскільки повністю забезпечує насадження азотом, бере участь у фіксації бульбочковими та вільноживучими бактеріями азоту з атмосфери. Він – незамінний металевий компонент великої кількості ферментів. Є учасником вуглеводного, азотного і фосфорного обмінів, синтезу вітамінів та хлорофілу. Крім того, інтенсифікує фотосинтез, є складником нітратредуктази, що відповідає за відновлення нітратів до аміаку в рослинах. Завдяки йому вдається в рази підвищити якість готової продукції, кількість білків, цукрів і вітамінів.

При дефіциті цієї речовини не є винятком прояви, схожі з азотним голодуванням:

- верхній шар стебел стискається;

- структура листя змінюється;

- на верхній стороні старих листків між прожилками з’являються плями (яскраво-зелені, жовті або блідо-помаранчеві);

- цвіт на розсаді розвивається слабо;

- ростові точки відмирають;

- нові листки скручуються всередину;

- рослина швидко в’яне, гостро реагує на температурні перепади і погано переносить посуху.

Аналогічно загрожує негативними наслідками і надлишок молібдену: через його фітотоксичність рослини стають небезпечними при вживанні людьми і тваринами. Хоча на продуктивність і розвиток культури збільшена кількість молібдену погано практично не впливає.

Максимальну ефективність це мікродобриво демонструє при залученні для зернобобових і овочевих культур, одно- і багаторічних трав, а також на луках, засіяних бобовими. Найбільш сприйнятливі до його нестачі капуста, цитруси, буряк. Позитивно відгукуються на внесення овес і пшениця, льон і кукурудза, картопля, гречка, томати.

Примітно, що його можна використовувати на різних типах ґрунту: дерново-підзолистому, сірому лісовому, на осушених торфовищах і вилужених чорноземах. При цьому від ґрунту залежить і ефективність молібденовокислого амонію. Ще один фактор, що впливає на результат – поєднання з іншими добривами: найкраще компонувати цю субстанцію з добавками фосфор + калій.

Способи внесення:

- в ґрунт. Так вдається благотворно вплинути на розвиток рослин, завдяки підвищенню взаємодії Mo і P;

- передпосівна обробка насіння. Найефективніший і найбільш часто використовуваний спосіб внесення, на який не потрібно витрачати багато часу і самої речовини. Для цього необхідно обприскати посадковий матеріал цим міндобривом, розведеним у воді, або замочити в такому розчині. Коли краще виконувати таку обробку? Не має значення: можна і безпосередньо перед висадкою, і за кілька днів до цього, і навіть за декілька місяців. Головне, щоб після змочування насіння було ретельно просушене в природних умовах;

- позакореневі підживлення. Для культур, які далі необхідно розділяти на зерно/насіння, найкращий час обробки – на початку цвітіння. Для трав-багаторічників, які пізніше будуть перероблятися на сіно – восени, тільки в рік висівання і лише після того, як буде розвинена поверхня листка. Початкове використання цього добрива підвищить врожайність до 30 %.

Як добриво молібдат амонію використовується і в акваріумістиці. На його основі створюють композиції для підживлення акваріумних рослин і тести на фосфати.

Молібдат амонію як реагент

Ця речовина – дуже зручний хімічний реагент. За допомогою молібдату амонію виявляють фосфорорганічні пестициди, моно- і дифосфорні кислоти.

Може бути самостійним реактивом або виступати його складовою. Наприклад, для фотометричних визначень виконують перекристалізаційне очищення амонію молібденовокислого. А молібденово-ванадієві реактиви застосовують у фотометричному визначенні фосфору.

У першому випадку робочий матеріал готують так: 250 г (NH4)2MoO4 розчиняють в 0,4 л води при t 80 °С, вносять концентрований аміак. Коли з’являється характерний запах, здійснюють фільтрацію в ємність з етанолом. Далі матеріал охолоджують до 10 °С і відстоюють протягом години. Отримані кристали пропускають через лійку Бюхнера, промивають і сушать.

Інші сфери застосування: виготовлення дроту і прутиків, стрічок і порошку в металургії, каталіз гідроочисних процесів у нафтопромисловості, створення електролампової техніки, особливо чистого молібдену і твердих сплавів, виробництво преміксів та комбікормів.

І як добриво, і як реагент молібдат амонію дуже важливий. Перед застосуванням вивчіть специфіку цієї сполуки і використовуйте отримані відомості на практиці – тоді результат і в сільському господарстві, і в акваріумістиці, і в хімічній галузі, і в інших сферах покаже себе у всій красі.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.