Калійні добрива. Калій хлористий
Калійні добрива є одними з найважливіших добрив для різних рослин, найбільшою мірою для коренеплодів. Від них, не в останню чергу, залежить кількість врожаю, якість плодів, а також стійкість культур до згубних факторів.
Калій, що входить до складу і виступає основою таких добрив, позитивно позначається на посухостійкості, стійкості до знижених температур, уражень шкідниками і грибками. Завдяки йому, рослини більш економно та продуктивно використовують воду, інтенсифікується засвоєння ними корисних компонентів і синтез вітаміну С, коренева система добре розвивається, плоди виростають більш яскравими й ароматними, а при зберіганні не втрачають своїх високих характеристик упродовж тривалого часу.
Дефіцит калію можна визначити за такими ознаками: зниження тургору, пониклість зеленої маси, утворення салатових плям по краях листків, які при підвищенні нестачі цього хімічного елементу набувають брунатного забарвлення (такий стан називається крайовим опіком).
Одне з найпоширеніших і найбільш популярних серед аграріїв калійних добрив – калій хлористий (хлорид калію). Це слабо гігроскопічна речовина, що складається з кристалів, без запаху, в масі – білого/рожевого кольору. Піддається злежуванню, в сухому стані добре розсіюється, у вологому – навпаки, погано. Як і інші калійні добрива, добре розчиняється у воді. Калію в складі – близько 52-60 %, хлору – приблизно 40 %.
Популярність цього матеріалу пояснюється такими причинами:
- доступність;
- оперативне переміщення в ґрунті (швидше, якщо порівнювати з іншими калієвмісними сполуками), завдяки чому можна без затримок підживлювати однолітні рослини протягом сезону;
- ефективна підживка рослин, які не люблять хлор (картоплі, моркви, гарбуза та ін).
При всіх своїх перевагах це добриво може призвести і до негативного результату, адже висока швидкість міграції та присутність іонів хлору протипоказані багатьом культурам. Щоб цього не сталося, використовувати хлорид калію необхідно з обережністю і знанням, які дії і коли найкраще виконувати.
Оптимальний час внесення хлористого калію із закладанням у ґрунтовий шар – задовго до посіву. Як правило, це осінь (під перекопування). При такому внесенні встигає випаруватися хлор. З іншого боку, є рослини, які добре реагують на калій саме у сукупності з хлором, наприклад, селера та шпинат. Осіннє внесення більше підходить для відкритого ґрунту. Якщо ж мова йде про тепличне та парникове вирощування, доцільно використовувати хлорид калію при висадці розсади і в кореневих підживленнях.
Застосовують це добриво на різних ґрунтах (калій з нього добре поглинається різними типами ґрунту, крім піщаного). Під які культури? Під будь-які плодово-ягідні.
Калій не піддається вимиванню, тобто виступає баластовим компонентом. І якщо ґрунт захищений, то цієї речовини в ньому може накопичитися в надлишку.
Оптимальне дозування добрива – 15-20 г на 1 м2.
Слідкуйте, щоб до рослин калій хлористий надходив у правильних кількостях (не більше і не менше, ніж потрібно) і тоді, коли вони відчувають потребу в калії. У такому випадку застосування цього добрива виправдає себе на всі 100 %!