Які є види припою?

Які є види припою?

Припоями називають матеріали, які використовуються для скріплення окремих заготовок в єдине ціле в процесі пайки. Основна вимога полягає в тому, щоб t плавлення припою була меншою, ніж t плавлення металів, що з’єднуються. Припійні сплави виготовляють переважно з металів (олова, міді, нікелю, свинцю, кадмію, срібла та інших), а також з неметалічних матеріалів. Наскільки міцним і довговічним буде паяне з’єднання, залежить від дотримання технологічних моментів і умов експлуатації.

Випуск припоїв здійснюють у різних формах. Це можуть бути гранули, порошкова або пастоподібна маса, дріт чи прутики, фольга, а також закладні деталі.

За основною класифікацією виділяють два види припоїв: легкоплавкі (м’які) і тугоплавкі (тверді). Перші плавляться при температурі до 300 °С і їх межа міцності при розтягуванні становить 16-100 МПа. До других належать ті, t плавлення яких є більшою від вказаного значення, а міцність перебуває в діапазоні 100-500 МПа. Розглянемо детальніше кожен з цих видів.

М’які припійні сплави

Найпопулярніші з них – свинцево-олов’яні сплави (ПОС) з різним співвідношенням елементів. Олова в складі може бути 10-90 %, решта, зрозуміло – свинець. Електрична провідність – 9-15 % провідності чистої міді. Особливі властивості досягаються додаванням допоміжних компонентів. Щоб зменшити t плавлення, використовують вісмут і кадмій, а для підвищення міцності спаювання – сурму.

Оскільки цьому виду властива мала t плавлення і невелика міцність з’єднання, для серйозних, таких, що піддаються значним навантаженням, деталей їх краще не задіювати. Якщо ж така необхідність є, варто збільшити площу пайки.

До найбільш часто використовуваних м’яких припоїв належать від ПОС-18 до ПОС-90, де цифра вказує на кількість олова в складі.

Як правило, той чи інший підвид застосовують для певних процесів, з урахуванням їх специфіки. За допомогою ПОС-90 спаюють деталі перед гальванічною обробкою. ПОС-61 необхідний для з’єднання точних пристроїв, особливо відповідальних компонентів з різних матеріалів. Наприклад, їх залучають для міді та латуні, щоб збільшити міцність і електропровідність. Якщо в особливій точності потреби немає, можна брати ПОС-40, при цьому місце скріплення може бути підігріте до великої t. Що стосується ПОС-30, то йому надають перевагу, якщо ведеться робота з міддю, латунню або сплавами зі сталі, оскільки з цими металами він поєднується якнайкраще.

Інші варіанти м’яких припоїв:

- сурм’янисті (ПОССу). Підходять для оцинкованих і цинкових виробів. Важливі тоді, коли до міцності з’єднання висуваються підвищені вимоги;

- олов’яно-свинцево-кадмієві (ПОСК). Якщо елементи, які підлягають спаюванню, виявляють чутливість до перегрівання, використовують цей вид. Також він підходить для обробки виводів до п’єзокерамічних деталей і конденсаторів;

- олов’яно-цинкові (ОЦ). Ними паяють алюміній;

- безсвинцеві припої. У складі, крім олова, можуть бути мідь, срібло, вісмут та інші метали. Останнім часом ця категорія набуває все більшого поширення, тому що величезна увага приділяється екологічним питанням. Строго розглядається токсичність кожної зі складових. Тому безсвинцевими припоями все частіше сполучаються деталі електроніки та електричної техніки, головним чином, побутового призначення.

Тверді припійні сплави

Серед них виділяють дві групи: мідні та срібні сплави.

До перших належать мідно-цинкові (ПМЦ-36 і ПМЦ-54), що добре підходять для скріплення деталей, для яких передбачаються статичні навантаження. У зв’язку з їх крихкістю, недоцільним є застосування для пайки матеріалів, які будуть піддаватися навантаженням ударного або вібраційного характеру. Ще один варіант – сплав мідь + титан (ПМТ-45). І ще один – мідно-фосфористі припої, в яких до міді та олова доданий фосфор. Ними з’єднують мідь і мідні сплави, а також срібло, чавун й тверді сплави.

Серед срібних припоїв з t плавлення 183-1133 °С варто відзначити ПСр-15 і ПСр-45. Відповідно, цифра вказує на кількість Ag в складі. Чим є інша маса? Міддю та цинком. Інші можливі поєднання складових: Ag + Pb + Sn, Ag + Pb, Ag + Cu, Ag + Cu + Zn + Cd і т.д. Цій групі характерне різноманітне застосування.

Звичайно, є й інші види припою, але вони використовуються набагато рідше, ніж перераховані вище. Ними, як правило, паяють рідкісні метали або використовують їх тоді, коли передбачаються спеціальні умови. Якщо, наприклад, функціонування деталей буде здійснюватися при високих температурах, можна задіяти припої на основі нікелю. Крім того, вони підходять для виробів з нержавіючої сталі. Найкращий варіант для вакуумних трубок – золоті припої. Також у деяких випадках можуть бути використані магнієві композиції.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.