Йод при радіації – як приймати калію йодид у випадку радіоактивного зараження

Йод при радіації – як приймати калію йодид у випадку радіоактивного зараження

Як приймати йод, щоб вберегтися від радіації?

Що робити у випадку радіаційної аварії, чи потрібно вживати йод при радіації, якщо так, то як і коли, які заходи справді здатні допомогти у такій небезпечній ситуації – ці та подібні запитання, на жаль, сьогодні є не просто назвами параграфів наукової медичної літератури. Це частина реальності українців. Сусідня терористична держава несе загрозу Україні та світу загалом, регулярно створюючи передумови для аварійної ситуації на АЕС. Небезпека, що на цей момент постійно нависає – логічне пояснення необхідності кожному з’ясувати, що і як робити, щоб уберегтися від радіації.

Оскільки тема вкрай важлива і водночас в головах багатьох людей супроводжується численними знаками запитання, вважаємо за необхідне розкласти все по поличках.

Рекомендація Міністерства охорони здоров’я у випадку аварії на атомній електростанції – йодна профілактика. Але це лише звучить просто. Насправді є низка нюансів, якими за жодних обставин не можна нехтувати. Так, різні джерела сповіщають нас, у яких дозах потрібно вживати йодні таблетки або спиртовий розчин йоду. Так, є детальні таблиці з розписаними дозуваннями для різних груп людей. Але як починаєш вивчати питання глибше, стає зрозумілим, що щось тут не так. І дані стосовно доз, буває, відрізняються, і рекомендації щодо актуальних препаратів, й багато іншої важливої інформації. Як тут бути? Чому вірити? На що орієнтуватися? Щоб отримати відповіді на ці запитання, запрошуємо до ознайомлення з нашим матеріалом.

У цій статті ми спробували дістатися до суті, викласти надважливу інформацію чітко та систематизовано, щоб вам було легко її сприйняти та запам’ятати. Детально розібрали, як вживати йод, аби вберегтися від радіації, зосередивши увагу на основному.

Зараз такий період, що знати, як захиститися від радіаційного впливу, повинен кожен, тож не пошкодуйте часу. І нехай насправді вам це ніколи не стане в пригоді, залишиться лише в певний життєвий момент отриманими теоретичними знаннями. Але, як то кажуть, обізнаність і пильність ще нікому не завадили. Тож закликаємо до прочитання.

 Що таке радіація та як захиститися у випадку радіаційної аварійної ситуації?

Під терміном «радіація» (вона ж – іонізуюче випромінювання) мається на увазі викид у довкілля великого обсягу радіоактивних матеріалів. В результаті люди, які перебувають в зоні поширення цього випромінювання, зазнають сильного негативного впливу. Радіація здатна провокувати багато серйозних проблем зі здоров’ям, аж до швидкої летальності. А ще біда в тому, що її не побачити, не почути, не відчути смак чи запах.

Людський організм піддається різним видам випромінювання буквально щодня. Виходячи надвір, ми потрапляємо під дію Сонця. Перебуваючи на кухні, не відчуваємо, але отримуємо випромінювання від мікрохвильової печі. В автомобілі те ж саме при прослуховуванні радіо. Де б ми не знаходилися, куди б не вирушили, з нами завжди залишається вірний помічник, друг і супутник – мобільний телефон. І від нього також виходить випромінювання. А ще згадаймо про рентгенівські знімки, сканери в аеропортах і навіть про вживання їжі, що містить радіоактивні ізотопи. Ні, не про промислову хімічну продукцію, вживання якої страшенно лякає багатьох споживачів. А, до прикладу, про картоплю, горіхи та банани. З них в організм теж періодично надходить певний обсяг радіоізотопів. Не знали? Тепер знатимете.

Виникає запитання: стільки різних джерел випромінювання, до того ж тих, з якими ми зіштовхуємося щодня, а йдеться не про них, а про небезпеку радіації під час аварії на АЕС, яка може статися, а може й ні – де логіка? А логіка в тому, що повсякденні дози радіації мізерно малі й навіть протягом усього життя переважно не досягають рівня, що загрожує здоров’ю. Зовсім інша справа – вплив на організм великої кількості випромінювання за мінімальний проміжок часу через аварію на атомній електростанції. У такій ситуації діяти потрібно швидко та чітко, не допускаючи помилок. Не варіант – просто випити йод, захист від радіації має бути комплексним і базуватися насамперед на таких принципах:

  1. Час. Необхідно постаратися максимально скоротити період впливу радіаційних хвиль на організм. В ідеалі – запобігти йому.
  2. Відстань. Потрібно якнайдалі відійти від епіцентру викиду радіації. Що більша дальність знаходження, то менша доза опромінення.
  3. Екранування. Свинцеві, бетонні та водяні бар’єри – добрі захисники від гамма-випромінювання.

Рекомендований алгоритм дій для захисту під час радіаційної аварії:

  • зайти в приміщення. Подбати, щоб укриття від зовнішнього середовища було якомога надійнішим. Вікна та двері повинні залишатися щільно закритими, ще краще – бути додатково заклеєними плівкою або чимось іншим, щоб повітря з вулиці не потрапляло всередину. Оптимальне місце перебування – підвал чи центральна частина будівлі, подалі від дверей і вікон, хоч навіть ті матимуть плівчастий захист, а також від зовнішніх стін та даху;
  • не залишати укриття. Якщо під час вибуху або після нього ви були ззовні, відкриті ділянки тіла промити водою. Для пиття можна використовувати винятково бутильовану воду, а для їжі – харчі із герметичних контейнерів;
  • бути на зв’язку. Моніторити ситуацію у будь-яких доступних джерелах інформації (радіо, телевізор, інтернет). Довіряти лише офіційним особам, співробітникам екстрених рятувальних служб. Дотримуватися їхніх рекомендацій.

Якщо коротко, то діємо так: заходимо в укриття, залишаємося в укритті та перебуваємо на зв’язку. Навіть всього одна доба дотримання перерахованих дій здатна врятувати ваше життя. Поступово радіація слабшатиме. І коли надійде інформація про безпеку, можна буде залишити приміщення. Якщо в момент аварії ви перебуватимете в магазині, лікарні, на роботі або в будь-якому іншому місці (читати – приміщенні), наполегливо рекомендуємо там же залишатися і діяти за наведеним вище планом. Якщо ваші близькі в цей час виявляться не з вами, наприклад, у школі, дитячому садку тощо, кожному краще залишитися там, де він є. Вийдете на вулицю, можете отримати небезпечну дозу радіації й спровокувати ризики для рідних. Краще про всяк випадок заздалегідь проговорити з членами сім’ї цей алгоритм дій, щоб кожен знав, що робити, і зберігав максимум спокою на своєму місці.

Ще одне завдання – з’ясувати для себе, навіщо йод під час радіації. Як бачите, вживання йодопрепаратів – лише один із необхідних заходів. Повністю покладатися тільки на нього не можна. Використовувати препарати йоду при радіації доцільно винятково в комплексі з іншими заходами та лише за вказівками офіційних представників влади.

 Вплив радіоактивного йоду на організм людини

Радіоактивний йод – один з перших хімічних елементів, що наповнюють атмосферу у випадку аварії на АЕС. Якщо в цей час бути на вулиці й допустити потрапляння речовини в організм, є величезна ймовірність серйозних проблем зі здоров’ям.

Радіоактивний йод ушкоджує та руйнівно впливає на клітини організму, провокуючи різні мутації. Але найбільше від нього зазнає негативів щитоподібна залоза. При розкладанні радіойоду утворюються бета- і гамма-частинки. У найбільших концентраціях вони наповнюють саме щитовидку, призводячи до потужного опромінення і в результаті раку. Значно дістається щитоподібній залозі, позаяк при поглинанні для неї немає різниці між стабільним йодом та його радіоактивними модифікаціями. М’язові й кісткові тканини своєю чергою поглинають радіойод у найменших кількостях.

Небезпека криється у значній міграційній здатності речовини та численних шляхах потрапляння в організм: при вдиханні, під час вживання води та їжі, через шкірні покриви, особливо за наявності ран та опікових ділянок.

Радіаційне ураження може бути різного ступеня – від легкого до важкого. Якщо доза радіойоду становить 55 МБк/кг ваги тіла, сильно опромінюється весь організм, всі органи і тканини зазнають патологічних змін.

Щодо щитоподібної залози, то радіоактивний йод сильно знижує її функціонування, підвищує ймовірність розвитку гіпотиреозу (дефіциту тиреоїдних гормонів). Шкода завдається не лише тиреоїдному епітеліальному шару, в якому виробляються гормони, але й нервовим клітинам, судинам. Утворення необхідних гормонів різко знижується, ендокринний статус та процеси саморегуляції організму піддаються серйозним порушенням. Це дає старт прогресуванню злоякісних новоутворень щитовидки.

Особливу небезпеку радіойод несе дітям, передусім маленьким, до року. Пояснюється це значно меншими розмірами залози, порівняно з дорослою людиною. Саме у немовлят, які отримали велику дозу опромінення, ризик появи раку щитовидки найбільший.

Радіоактивний йод при радіаційній аварії небезпечний, і в цьому немає жодних сумнівів. Тому потрібно зробити все можливе та неможливе, щоб мінімізувати його потрапляння в організм. Але заради справедливості скажемо, що радіойод здатний забезпечити й користь. Несподівано? Звичайно, не в тих обсягах, які характерні для аварій на атомних електростанціях. Але є такий метод лікування, як радіотерапія. Він вважається ефективним та порівняно безпечним при токсичному зобі та раку щитовидки. Радіойод – хороший помічник у боротьбі з післяопераційними рецидивами цих захворювань.

 Йод при радіації – навіщо потрібний?

При ядерній аварії на допомогу приходить нерадіоактивний йод. Його завдання полягає у запобіганні накопиченню в щитоподібній залозі йоду радіоактивного. Прийом спеціальних високойодних таблеток у потрібний час – процес, що називається блокуванням щитовидки йодом. Так вдається мінімізувати описані вище ризики для цієї залози.

Важливо розуміти, що йодид калію при радіації – це не чарівне вирішення всіх проблем. Він захищає лише щитоподібну залозу і лише від радіойоду. Його застосування ніяк не позначається на захисті інших органів й нічим не помічне при впливі інших радіонуклідів. Наприклад, якщо взяти ту ж саму «брудну бомбу» або розповсюдження опроміненого ядерного палива, йодид калію позбавлений захисної ролі.

 Йодид калію – що це таке та як може допомогти?

Йодид калію, або йодистий калій, за своєю суттю є неорганічною сполукою, калієвою сіллю водного розчину йодоводню. У вихідному варіанті – безбарвна кристалічна маса. Для застосування в медицині – білі таблетки. Хімічна формула речовини – КІ.

Оскільки йод – це елемент, що надходить із системи кровообігу в щитоподібну залозу та сприяє її оптимальній роботі, слід добре розібратися, як він здатний допомогти при іонізуючому випромінюванні.

Якщо коротко, то калій йодид при радіації, вжитий за інструкцією, не дає радіоактивному йоду накопичуватися у вказаній залозі. Медичний таблетований йод дозволяє знизити накопичення радіойоду в щитовидці, тим самим подбати про своє здоров’я та життя. Наскільки ефективною буде дія, залежить від часу його прийому та розрахованого дозування.

Тут же хочемо пояснити, чому фахівці в один голос стверджують про актуальність застосування саме KI, а не якихось інших ліків. За логікою, у їхньому складі теж є стабільний йод, то чому ж вони не підходять? Тому що доза йодиду калію в них не просто менша, ніж потрібно, вона набагато менша – у сотні разів. У випадку небезпечної ядерної події жодної користі від застосування кількох інших йодовмісних таблеток не буде. А щоб користь була, цих пігулок знадобиться з’їсти сотні. Людині просто фізично подібне не під силу, навіть якщо якимось дивом ці сотні пігулок їй вдасться роздобути. Про нанесення йодних сіток взагалі мовчимо, це нерезультативно, та ще й хімічними опіками загрожує.

Отже, калію йодид при радіації є єдино оптимальним варіантом йодної профілактики.

 Як калію йодид захищає щитоподібну залозу?

Вище ми торкалися цієї підтеми, а зараз хочемо трохи деталізувати.

Як захищає?

По-перше, йодистий калій заповнює клітини «хорошим» йодом і таким чином не залишає місця для йоду «поганого». На цьому й ґрунтуються рекомендації щодо застосування йодиду калію у випадку аварії на АЕС. І нагадаємо, що таблетки, які розглядаються, здатні подбати тільки про щитоподібну залозу, а не про весь організм відразу. Але й це вже непогано. Важливо й тому, що щитовидка з усіх органів найбільш схильна до негативного впливу радіоактивного йоду.

По-друге, захист реалізується по-різному, залежно від правильності застосування препарату. Вживати таблетки йодиду калію при радіації можна тільки у випадку реальної загрози. Чим раніше таблетки потраплять в організм, тим більша ймовірність забезпечення захисту щитоподібної залози. Але натомість надто завчасно, з метою профілактики, пити йодид калію не потрібно. Оскільки це не лише не примітно ефективністю, а й здатне негативно позначитися на здоров’ї.

Основні фактори максимального захисту від радіоактивного йоду за допомогою KI:

  • час. Щитовидці має вистачити часу наповнитися стабільним йодом. Оптимально випити йодид калію – за півгодини до викиду радіойоду або якнайшвидше відразу після нього (у перші хвилини, максимум години). Пізніше такі заходи будуть, скоріш за все, марні;
  • швидкість всмоктування в кров. Чим швидше препарат потраплятиме в кров, тим більші обсяги стабільного йоду наповнять щитоподібну залозу;
  • доза радіойоду. Важливо всіма силами звести цей показник до мінімуму, щоб щитовидці не довелося справлятися зі збільшеними навантаженнями.

 Кому потрібно приймати йодид калію?

Віковий діапазон цільової аудиторії – від народження до 40 років. Також сюди входить вагітна жінка та плід. Дитина, яка перебуває в утробі матері, і немовля, що щойно народилося – найнебезпечніша група ризику.

Тобто йодид калію знадобиться:

  • немовлятам, зокрема й тим, які перебувають на грудному вигодовуванні;
  • дітям старшого віку;
  • молодим людям;
  • дорослим (18-40 років);
  • вагітним і жінкам, що годують груддю.

Як видно, для багатьох у випадку аварійної ситуації на атомній електростанції актуальним стає вживання стабільного йоду, але не для всіх.

 Кому пити йодид калію не треба чи заборонено?

Насамперед прийом KI не потрібен людям від 40 років і старшим. У них ризик виникнення проблем із щитоподібною залозою після зараження радіойодом найменший. Більше того, в цьому віці проявляється підвищена схильність до алергій на йодид калію та є вищою ймовірність прояву побічних ефектів. Іншими словами, можна собі більше нашкодити, аніж допомогти.

Але тут є два винятки. Перший – якщо від офіційних осіб надійшла інформація, що очікується зараження дуже високими дозами радіоактивного йоду, то й людям віком понад 40 років знадобиться випити йодні пігулки. Другий стосується вагітних жінок і матерів, що годують грудьми, яким більше сорока. Їм також потрібно буде вжити йодид калію, оскільки щитоподібна залоза в такі фізіологічні періоди життя більш схильна до поглинання радіойоду.

Також йодид калію не потрібен людям, у яких видалено щитоподібну залозу. Немає цього органу, відтак основну функціональну дію препарату немає на що спрямовувати. Але якщо видалення щитовидки не повне, а часткове, то в такому випадку рішення про йодопрофілактику повинне прийматися в індивідуальному порядку, за рекомендацією лікаря.

Не вживайте йодні таблетки при гіпертиреозі, герпетиформному дерматиті та гіпокомплементемічному уртикарному васкуліті.

Ну і загальне протипоказання для всіх категорій людей (будь-якого віку, фізіологічного стану та здоров’я) – встановлена алергія на йод. Однак хочемо відзначити, щоб ви в цьому контексті не плутали йодид калію та інші йодовмісні ліки. Якщо раніше на ті була реакція гіперчутливості, це не означає, що вона буде і на таблетований йод. Може бути, а може й ні. Необхідно точно встановити, чи є алергія саме на йодистий калій.

 З якою частотою і в яких дозах належить приймати KI (йодид калію)?

Жодної частоти та періодичності, а всього лише один раз. Прийом йодиду калію має бути одноразовим у дозі, що рекомендується для конкретного вікового діапазону. Препарат захищає щитоподібну залозу протягом 24 годин. Відтак оптимальний разовий обсяг діючої речовини переважно справляється з покладеним на неї завданням.

Рідкість, проте все ж таки треба знати: якщо вплив радіоактивного йоду загрожуватиме організму довше доби, співробітники органів охорони здоров’я або рятувальники можуть рекомендувати кожну добу протягом декількох днів вживати по дозі KI. Можливість мінімальна, але не виключена повністю. Для немовлят, вагітних і тих жінок, які годують грудьми, подібну перспективу важливо не допустити – повинен бути винятково разовий прийом.

Коли будете використовувати одноразово йодид калію при радіації, дозування має бути таким (у міліграмах):

  • немовлята до одномісячного віку – 16,25;
  • діти від одного місяця до трьох років – 32,5;
  • 3-12-річні діти – 62,5-65;
  • 12-40 років, вагітні та годуючі матері – 125-130.

Звичайні таблетки йодиду калію, які є в продажу в Україні, дозуються по 125 або 250 мг і мають насічки для зручного поділу на необхідні дози.

Якщо є сумніви, з огляду на особливості організму та проблеми зі здоров’ям, необхідно узгодити відповідну дозу з лікарем. Неодноразове вживання йодиду калію, невідповідність дози, самолікування – передумови провокування серйозних проблем. У жодному випадку не нехтуйте власною безпекою.

 Можливі побічні впливи калію йодиду

Таблетований йод при радіації може стати справжнім рятівником, але й побічних ефектів не позбавлений (хоча ті проявляються вкрай рідко). Сюди можна зарахувати шлункові розлади, нудоту, блювання і діарею, головний біль й відчуття тривожності, алергії, висипання та запальні реакції слинних залоз. Зовсім нечасто можуть бути спровоковані захворювання щитоподібної залози. Подібні проблеми ймовірні, якщо:

  • перевищити рекомендовану дозу;
  • вживати ліки неодноразово;
  • на момент прийому щитовидка вже має в анамнезі хворобу.

Немовлят до одного місяця при вживанні більше разової дози препарату може спіткати розвиток гіпотиреозу. Якщо той не лікуватиметься, існує ризик пошкоджень головного мозку.

При дотриманні рекомендацій побічні ефекти від таблеток стабільного йоду мають вкрай низьку ймовірність дати про себе знати. Тож проявляйте максимальну обережність, якщо вам доведеться вжити йодид калію, щоб дійсно допомогти щитоподібній залозі, а не нашкодити. Особливо обережними будьте, якщо у вас є хвороби щитовидки. Якщо ви приймаєте тироксин або інші гормони, захисний ефект від вживання KI може бути несуттєвим. Якщо є легка форма гіпотиреозу та частина залози працює, йод у таблетках слід вживати за вказівкою лікаря.

 Ймовірність радіоактивного зараження – перспектива, м’яко кажучи, невтішна. Але оскільки її повне виключення нам з вами не під силу, необхідно чітко усвідомлювати, як мінімізувати негативні наслідки. Сподіваємося, ми дохідливо розкрили тему, й вам тепер усе зрозуміло, що і як потрібно робити у випадку аварії на АЕС, аби вберегтися від радіоактивного опромінення. Будьте пильні, обережні, постарайтеся не панікувати та дотримуватися рекомендацій. А якщо знадобиться знайти йодид калію, щоб свою справу якісно зробив «хороший» йод під час радіації, купити його слід заздалегідь.

Пропозиція від компанії «Система Оптимум» – йодистий калій для фармацевтичної промисловості. Продукт реалізується оптом та в роздріб. Має всю потрібну супровідну документацію. Ціни на йодид калію у ПП «Система Оптимум» – одні з найвигідніших на ринку країни. Деталі – за контактними номерами. Звертайтеся.

Компанія займається реалізацією хімічних реактивів та сировини, лабораторного та хімічного посуду, лабораторного обладнання, меблів та іншої продукції більше 20 років

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.