Різниця між Йодомарином, Йод-активом та Калію Йодидом
Порівнюємо Йодомарин, Йод-актив та Калію Йодид
Що вибрати – Йодомарин або Калію йодид ? А може, віддати перевагу Йод-активу? Ці запитання актуальні для багатьох. І ось чому. Дефіцит йоду – поширений розлад, пов’язаний із недостатнім надходженням дуже важливого для здоров’я мікроелемента в організм. Недостатня кількість йоду погано позначається на функціонуванні всіх органів та систем. Виникають дефекти розвитку, порушення метаболізму та неврологічного характеру, проблеми з тиском і серцево судинної системи загалом, втома, погіршення стану шкіри й багато іншого, що має суттєвий вплив на самопочуття та якість життя. Найбільше від йододефіциту страждає щитоподібна залоза, для якої йод є ключовим гормональним елементом. Вона збільшується у розмірах, порушуються її функції, що супроводжується супутніми негативами.
Йодний дефіцит може виникати з різних причин. Як правило, він проявляється при недостатній присутності цього елемента в раціоні та/або через певні екологічні фактори. Коли задоволення потреб у йоді за допомогою їжі або зміни клімату не відбувається належним чином, настає черга застосування спеціальних йодопрепаратів. Ось тут і актуалізуються наведені спочатку запитання. На чому зупинити вибір – на Йодомарині, Йод-активі чи Калію йодиді? Щоб отримати відповіді, потрібно знати, що являє собою кожен з цих препаратів йоду, які їх особливості і чим вони відрізняються один від одного. Ознайомленням з кожним із них, а також порівнянням ми з вами зараз і займемося.
Йодомарин як лікарський засіб
Йодомарином називається таблетований лікарський препарат для перорального застосування з великою кількістю неорганічного йоду у складі, а саме 100 або 200 мікрограмів у таблетці. Діючою речовиною виступає йодистий калій (це з’єднання входить в обсязі 131 або 262 мкг, відповідно). Додаткові компоненти: наповнювачі (моногідрат лактози та стеариновокислий магній), нормалізатор обмінних процесів (магній вуглекислий), желатин, що надає зручну для вживання форму, помічник у засвоєнні активної речовини (натрію крохмальгліколят), розчинник (колоїдний кремнезем). Весь комплекс інгредієнтів покликаний ефективно поповнювати йод, якого не вистачає, в організмі.
Медикамент призначений для лікування захворювань щитоподібної залози, профілактики та лікування зобу. Він регулює, як виробляються гормони, стабілізує рівень Т3 і Т4, налагоджує їхнє здорове співвідношення. Правильне застосування Йодомарину (за призначенням, в оптимальних дозах, після їжі, з розчиненням у чистій воді або соку для дітей тощо) дозволяє нормалізувати роботу ендокринної системи з подальшим нівелюванням симптомів клінічного йододефіциту.
Фармакологічна дія
При ендокринному гормональному дисбалансі, особливо якщо йдеться про щитоподібну залозу, виникає певний перелік фізіорозладів в організмі. Йодомарин 100 або Йодомарин 200, заповнюючи нестачу йоду, регулює гормональне функціонування. Сприяючи тому, щоб щитоподібні гормони були присутні в оптимальних обсягах, налагоджує всі обмінні реакції. З його допомогою вдається контролювати надходження БЖВ, мікро- та макроелементів, впливати на ЦНС, серце та судини, сечостатеву систему й ШКТ.
Коли йодиди надходять до епітеліальних клітин фолікулів щитовидки, йод окислюється під впливом ферменту йодид-пероксидази, внаслідок чого формується елементарний йод. У такому вигляді ця речовина використовується для реагування з молекулами тирозину, приводячи до утворення тиронінів: гормонів Т3 (трийодтироніну) і Т4 (тироксину). Тироніни взаємодіють з тиреоглобуліном, формуючи комплекс, що депонується в колоїді фолікула залози на кілька днів/тижнів.
Нестача йоду призводить до того, що порушується описаний процес, тирозину стає менше чи більше норми. Гормони щитовидки, кількість яких недостатня, дають гіпотиреоз (реакція на низьку концентрацію), якщо надмірна – гіпертиреоз (підвищена гормональна активність із надмірними тиреоїдними гормонами). І те, й інше небезпечне для здоров’я. Важливо своєчасно поповнювати запаси йоду, щоб запобігти незворотним процесам. За допомогою Йодомарину зробити це можна як належить. Його оптимальні кількості та правильний прийом стають перешкодою для зазначених порушень. Він не допускає розвитку ендемічного зоба, можливого через нестачу йоду в їжі, сприяє нормальним розмірам щитовидки у немовлят, дітей та молоді, приводить в норму рівень ТТГ та пропорцію Т3/Т4.
Показання і протипоказання Йодомарину
Цей лікарський йодовмісний препарат призначається при гіпотиреозі, спричиненому йододефіцитом. Покликаний профілактувати йодний дефіцит та дисбаланс гормонів щитовидної залози, зокрема в дітей, молодих людей, вагітних та жінок, які годують грудьми. Також призначається для післяопераційної профілактики рецидиву йододефіцитного зобу. Показаний для використання після комплексного гормонального лікування. У передопераційний період, коли є актуальність прийому великих доз йодовмісних медикаментів, Йодомарин (аналоги теж можуть задіюватися, але саме зазначений препарат є одним з основних варіантів) реалізує тимчасове блокування функціонування щитовидки.
Відтак показання для прийому такі:
- профілактика Базедової хвороби, насамперед у дітей та підлітків (коли організм росте, органи та системи формуються);
- попередження появи зобу в жінок при вагітності та лактації;
- профілактичні заходи після операції з часткового видалення щитовидки;
- поповнення йододефіциту після повного її видалення;
- дікування дефіциту тиреоїдних гормонів різного походження при вираженій йодній недостатності.
Поряд із показаннями, коли потрібно приймати препарат, є і протипоказання, коли робити цього не слід. Їх обов’язково враховувати:
- гіпотиреоз, крім тих випадків, коли його причиною є нестача елемента;
- гіперфункція щитовидки гормоносинтезу тироксину та трийодтироніну, гіпертиреоз;
- лікування новоутворень залози (як злоякісних, так і доброякісних) без досліджень інструментально та лабораторно;
- зміни шкіри, що проявляються з віком, зокрема герпетиформний дерматит;
- туберкульоз легень;
- геморагічний діатез;
- підвищена чутливість до йоду або будь-якого іншого компонента ліків. Наприклад, заборонене застосування цього варіанту при цукровому діабеті та непереносимості лактози, оскільки у його складі є молочний цукор (лактози моногідрат).
Зверніть увагу! Прийом Йодомарину не рекомендований при вживанні інших медикаментів із йодом у їх складі.
Побічні ефекти
Зазвичай профілактичне та терапевтичне застосування ліків не викликає побічних реакцій, незалежно від віку. Але якщо є великі осередки автономії залози щитоподібної і якщо добова доза йоду перевищує 150 мкг, виключення вираженого гіпертиреозу не може бути повним.
У високих концентраціях ця речовина загрожує інтоксикаціями, високою температурою, нудотою, блюванням, запамороченням. Може почастішати серцебиття. Іноді виникають дезорієнтація та непритомність.
При підвищеній чутливості до діючої речовини на шкірі можуть з’явитися висипання або плями. Також можуть дати про себе знати задишка, ангіоневротичний набряк або анафілактичний шок.
Будь-що зі згаданого вимагає припинення вживання та консультації з фахівцем. У крайніх випадках обов’язково відразу викликати швидку допомогу.
При необхідності замінити ці на інші йодовмісні ліки важливо бути ознайомленим з іншими препаратами йоду. Слід знати: Йодомарин, Йод-актив, Калію йодид – різниця яка між цими найменуваннями. Втім, ці знання допоможуть й у початковому правильному виборі.
Біологічно активна добавка Йод-актив
На відміну від Йодомарину, що є лікарським засобом, про таку належність Йод-активу не йдеться. Це дієтична (біологічно активна) добавка, або скорочено БАД, тобто продукт, хімічна формула якого не підлягає суворій точності. Набір активних інгредієнтів та їх співвідношень може мати варіації. Так, якщо ви будете шукати інформацію стосовно Йод-активу, в різних джерелах зможете побачити різний склад. В Україні сьогодні цю добавку можна купити на основі того ж йодиду калію (до назви додається позначення «плюс»). Але є й такі засоби, йод у яких присутній у складі органічної речовини йодказеїну, синтезованої з молочного білка казеїну. Якщо добавка виготовлена з калію йодидом, то допоміжними компонентами виступають сухе молоко, картопляний крохмаль, лактоза, кальцій стеарат і карбоксиметилцелюлоза. Якщо ж із йодказеїном, додатково при виготовленні використовуються тільки такі компоненти, як сухе знежирене молоко й моногідрат лактози.
До речі, БАДи, на відміну ліків, містять ще й менші дози активних речовин. У випадку з продуктом, що розглядається, це 65 мкг калію йодиду (або 50 мкг йоду) на таблетку.
Що стосується призначення, то Йод-актив аналогічно покликаний підтримувати роботу щитовидної залози і синтез тироксину та трийодтироніну. Відтак забезпечує ті ж корисні дії для організму, що і розглянуті перед цим ліки. Але оскільки дози йоду різні, сила роботи однієї таблетки має відмінності. Тому добавка може застосовуватися в комплексній терапії, але тільки на ранніх стадіях захворювання, а частіше задіюється, щоб профілактувати недуги щитовидки.
Фармакологічна дія
Як відбувається профілактика йодозалежних захворювань за допомогою Йод-активу та Йод-активу плюс?
У першому випадку, коли активним компонентом виступає органічна речовина (Йод-актив містить йод-казеїн), йод працює разом з білком казеїном. Він розщеплюється лише під впливом ферменту, що виробляється в організмі при йододефіциті. Зайві кількості не засвоюються та підлягають виведенню з організму. На цьому роблять акцент розробники БАДу, кажучи, що саме така формула забезпечує максимальну безпеку надходження йоду, що саме в цьому і полягає перевага. Організм бере стільки елемента, скільки йому зараз потрібно, не більше і не менше. А це дуже важливо, адже пам’ятаємо, що і нестача йоду, і його надлишок – явища небезпечні.
У другому випадку, коли діюча речовина калій йодид, він у клітинах епітелію фолікулів ендокринної залози окислюється йодид-пероксидазою. Йод, що формується, вступає в реакції з молекулами тирозину, дає тироніни, які взаємодіють з тиреоглобуліном, в результаті чого і з’являється необхідний щитовидці комплекс. Тут все те саме, що і з Йодомарином. Але, вибираючи між купівлею Йод-активу та Йодомарину, обов’язково слід враховувати дозування.
Показання та протипоказання Йод-активу
Дієтична добавка слабкої дії показана для профілактики йодозалежних хвороб та позбавлення від незначного йододефіциту. На неї покладене відновлення балансу йоду в організмі шляхом дбайливого поповнення нестачі елемента. Добавка до їжі – додаткове джерело йоду.
Протипоказаний засіб, якщо є індивідуальна непереносимість будь-якого з інгредієнтів. Не призначається дітям до 12 років, людям, які мають серйозні проблеми зі щитовидною залозою, тим, хто приймає інші йодні препарати, а також вагітним і жінкам, що годують грудьми.
Побічна дія
Оскільки йдеться про біологічну добавку, побічні ефекти не встановлені. Також, як уже було сказано, виробники Йод-активу стверджують, що передозування неможливе через виведення надлишків з організму, позаяк це продукт на основі молочного білка казеїну. Але якщо довго приймати великі дози, може дати про себе знати йодіндукований гіпертиреоз. Якщо добова доза перевищує 1 мг, може розвинутися зоб та з’явитися надлишок йоду. Актуальні в такій ситуації симптоми: блювання, пронос, набуття слизовими коричневого забарвлення. При виявленні будь-яких ознак передозування слід звернутися до лікаря.
Щоб виключити будь-які негативи, ні це, ні інші джерела йоду не рекомендуємо призначати собі самостійно. Консультація з лікарем перед вживанням – обов’язковий хід людини, яка дбає про своє здоров’я.
Калію йодид та його місце серед йодовмісних препаратів
Вище ми говорили про товарні найменування, що містять йодистий калій. Цей препарат аналогічно розроблений на основі зазначеної активної речовини, плюс має однойменну назву.
Призначення – ліки для заповнення йодного дефіциту (елемента-учасника синтезу трийодтироніну та тироксину). Обидва гормони задіюються в обміні речовин і мають значення для всіх органів та систем.
Форма випуску буває різною: не лише таблетки, а й розчини, очні краплі. Таблетовані ліки, крім самого калію йодиду, містять основний карбонат магнію, тіосульфат натрію, стеарат кальцію і безводний колоїдний діоксид кремнію.
Механізм дії
Препарат призначений для блокування надлишкового синтезу гормональних речовин та налагодження функціонування залози щитоподібної. Сприяючи тому, щоб тиреотропні гормони, які виробляє гіпофіз, кількісно зменшувалися, нормалізує кількості Т3 та Т4 при дотриманні відповідної схеми вживання.
Йодистий калій не тільки робить так, щоб тиреоїдні гормони вироблялися повільніше. Він також бере участь у метаболізмі, розщеплює білки, жири та вуглеводи. Запобігає накопиченню радіойоду у фолікулах щитовидки. Плюс має антисептичні, протизапальні й дезінфікувальні властивості.
Розчинення йодиду калію відбувається в шлунку. Всмоктування – повне. Попадання у фолікули щитовидки – швидке. Крім залози щитовидної, препарат надходить у молочні та слинні, а також в слизову ШКТ.
Показання та протипоказання для прийому Калію йодиду
Ключове призначення ліків – профілактика та лікування гіпотиреозу, ендемічного зобу, тиреотоксикозу, новоутворень щитовидки. Тобто вони мають широку практику застосування при проблемах зі щитоподібною залозою, коли йодовмісні гормони виробляються з порушеннями. Призначаються і під час підготовки до операції на цьому органі (для придушення його активності), й для запобігання рецидивам зобу.
Хочемо зазначити, що різні дозування і форми препарату мають різні показання. Крім вказаних вище призначень, актуальне застосування при:
- запаленнях легень та бронхів (прибирає запальні реакції слизових, зменшує щільність мокротиння та допомагає швидше його виводити, сприяючи тим самим очищенню);
- сечостатевих хворобах (допомагає при циститі, пієлонефриті, уролітіазі);
- проблемах венерологічного характеру, таких як гонорея, сифіліс та ін.;
- інфекціях очей, катаракті, запаленні епісклери, помутнінні рогівки (використовується у вигляді крапель);
- наявності ран (при зовнішньому застосуванні дезінфікує, зменшує ризик інфікування у випадку пошкоджень та запалень).
Одноразово калій йодид в таблетках (40 мг – дітям, 125 – мг дорослим) використовується для блокади щитовидної залози при ядерно-технічній аварії з метою захисту від радіоактивного йоду, запобігання опроміненню. Але він може бути корисний лише в окремих ситуаціях в правильних дозах і для певних груп людей. Час для прийому має бути визначений точно (найкраще – за 6 годин до надходження радіоактивної хмари), адже при радіаційному ураженні або після нього, пити таблетки вже немає сенсу.
Протипоказання до вживання:
- індивідуальна чутливість до компонентів;
- виражений або латентний гіпертиреоз;
- хвороба Брайта, синдром МакДаффі, захворювання Дюрінга;
- дерматити алергічного та гнійного характеру;
- фурункульоз, акне;
- діти до 12 років.
Важливо! Маючи здатність проходити крізь плацентарний бар’єр матері, речовина може спровокувати внутрішньоутробні аномалії плода, тому немає рекомендації для вживання вагітними жінками. Також передається з молоком немовлятам, провокуючи інтоксикацію, тому й під час лактації протипоказана.
Побічні дії
Застосування препарату може спричинити йодизм (отруєння мікроелементом), що впливає на серцево-судинну, травну та інші системи. Серед його симптомів: головний біль, лихоманка, сильна пітливість, больові відчуття в епігастральній ділянці, нудота, блювання та діарея. У роті може відчуватися специфічний присмак, а слизові та стілець – темніти. Не є винятком болі в суглобах та набряки, проблеми зі сном і психоемоційним станом. Все сказане вимагає відміни ліків та протитоксикологічних дій.
За наявності алергії на активну речовину можуть проявитися петехіальний висип, кропив’янка, ангіоневротичний набряк та анафілаксія. Стає актуальним негайне звернення до медичних працівників.
Добавки Йод-активу, препарати Йодомарин, Йодид Калію – різниця, спільне та критерії вибору
Маючи у своєму розпорядженні викладену вище інформацію, стає легше вирішити, яке йодовмісне джерело краще обрати в тому чи іншому випадку. Чому надати перевагу – Калію йодиду чи Йод-активу? Або все ж зупинитися на Йодомарині? Чи можна замінити один препарат іншим? Тепер ці запитання не здаються такими незрозумілими, як спочатку, чи не так? Підсумовуючи, хочемо виділити ключове у спільних та відмінних властивостях і характеристиках розглянутих найменувань.
Від чого наполегливо не рекомендуємо відштовхуватися, так це від цінового фактора. Нерідко саме він стає ключовим критерієм вибору ліків різних груп, йодовмісні медикаменти – не виняток. Але ціна в цьому випадку плюс її співвідношення з кількістю штук в упаковці не настільки значущі, як низка інших параметрів, а саме:
- Діюча речовина. У всіх препаратах, за винятком Йод-активу, активним компонентом є йодистий калій (неорганічна речовина). У Йод-активі виконання основних завдань покладене на йодказеїн (джерело органічного йоду). Всмоктування йодиду калію безумовне, у випадку з йодказеїном організм сам засвоює елемента стільки, скільки йому потрібно.
- Дозування. Кожен із лікарських засобів має варіації за дозами на таблетку. Загалом же у Калію йодиді та Йодомарині як у ліках вміст йоду вищий, у Йод-активі – менший, оскільки він є біологічно активною добавкою.
- Функціональна дія. Хоча всі розглянуті йодовмісні продукти є джерелами йоду, кожен спрямований на свій спектр проблем зі щитоподібною залозою. Вибирати препарат слід з урахуванням отримання необхідних впливів. Так Йод-активом як додатковим джерелом йоду найкраще виконувати профілактику йодозалежних захворювань та сприяти балансу елемента в організмі. Йодомарином, який дозволяє регулювати щитоподібні гормони, добре користуватися і з профілактичною метою, й при лікуванні йодозалежних захворювань серйозного значення. А Йодидом калію як єдино правильним варіантом – здійснювати профілактику ризиків при ядерно-технічній аварії. Плюс ще він у певних дозах допомагає не лише при проблемах щитовидки, а й при респіраторних, сечостатевих, венерологічних та очних захворюваннях.
- Вік. Усі таблетовані йодпрепарати приймаються переважно до 40 років. Потім негативи перевищують користь. Дорослі старше сорока можуть вживати йод тільки як виняток. Діти, підлітки, молодь, вагітні та жінки, що годують грудьми – ось ті категорії людей, які мають підвищену потребу в йоді. Якщо з верхньою межею за віком зрозуміло, оскільки вона загальна, то з нижньою слід бути обережними. Важливо знати, що і в яких дозах можна застосовувати від народження, а що тільки з 12-14 років. Вище ми все детально розписали.
Як бачите, і загальне, й різне є у всіх розглянутих джерел йоду. Повністю замінити одне на інше, не зважаючи на нюанси, не можна. Також не можна однозначно відповісти на запитання: Калій йодид чи Йодомарин – що краще? Може, віддати перевагу Йод-активу – єдине правильне рішення? Ні, про однозначність не йдеться. У кожному окремому випадку правильним буде індивідуальна схема лікування із застосуванням відповідного йодопрепарату. А щоб не припуститися помилки, яка, коли йдеться про надходження йоду в організм, загрожує вкрай поганими наслідками, призначати собі будь-які з таблеток самостійно не слід. Для цього є лікар-ендокринолог. Професійно вивчивши анамнез пацієнта та призначивши необхідні дослідження, саме він найкраще підбере схему лікування та потрібні ліки.
Як краще підібрати препарат з йодом дітям?
Йододефіцит може проявитися навіть не з народження, а ще в утробі матері. Нестача цього елементу здатна призвести до серйозних аномалій, передусім затримок розвитку мозку, що надалі позначається на розумових здібностях і може спровокувати важку розумову відсталість. Через нестачу йоду дитячий організм страждає через зменшений інтелектуальний розвиток та погану пам’ять. Яскраві симптоми – в’ялість, апатія і сонливість. Те, що йод потрібен дітям – твердження, яке вже не потребує особливих пояснень. Він треба, щоб щитоподібна залоза працювала належним чином, адже це має прямий вплив на роботу головного мозку, що підтверджують свіжі дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Профілактика йододефіциту у дитини починається ще з періоду вагітності матері. В такому випадку препарати йоду, зрозуміло, назначаються жінкам. Що стосується безпосередньо дітей, то в групі ризику щодо нестачі цього елементу перебувають:
- немовлята повністю на штучному вигодовуванні;
- малюки до чотирьохрічного віку з раціоном харчування, в якому бракує йоду;
- діти, що постійно перебувають у стані стресу (через відвідування дитячого садка, шкільні навантаження, зміну місця проживання тощо);
- ті, серед родичів котрих є люди з хворобами щитовидки;
- дівчата і хлопці в період пубертату (статевого дозрівання), коли в організмі відбуваються серйозні гормональні трансформації.
Який препарат для профілактики дефіциту йоду в дітей з розглянутих вибрати? Якщо ви уважно ознайомилися з функціональною дією, показаннями та протипоказаннями, то й самі можете дати відповідь на це запитання. Найширша практика застосування – у Йодомарину. Для немовлят і дітей до 12 років оптимальна профілактична доза – 50-100 мкг йоду на добу, для дванадцятирічних і старших – 100-200 мкг. Певні дози Калію йодиду можуть застосовуватися з 3 років. А Йод-актив, позаяк є дієтичною добавкою, допустимо давати дітям лише 12+.
Перше, з чого варто починати вибір препарату з йодом для дітей – це з детального ознайомлення з інструкціями. Там вказуються відповідні дозам, лікарським формам та активним компонентам вікові рамки. Почитавши, з якого віку можна давати ті чи інші ліки дитині (і якщо можна, то в яких обсягах), отримаєте повну впевненість у виборі.
Друге, що слід врахувати – це все та ж належність до ліків чи біологічно активних добавок. Довкола БАДів точиться чимало дискусій. Хтось їм дуже довіряє, інші вбачають у їх купівлі даремну трату грошей. Тут слід особисто для себе з’ясувати, на чиїй ви стороні. Проте, коли йдеться про БАДи для дітей, обережність має бути максимальною. Найкраще ж профілактику йододефіциту у дитячому організмі, а тим паче лікування хвороб щитоподібної залози, здійснювати лікарськими засобами і з кваліфікованим супроводом спеціаліста.
Бережіть себе! Слідкуйте за своїм і своїх дітей здоров’ям, зокрема і за здоров’ям щитоподібної залози, за кількістю йоду, що надходить в організм. Знайте, що помічні препарати при різних недугах є, потрібно лише відповідально підійти до їх вибору та застосування.