Хладони для гасіння пожежі

Хладони для гасіння пожежі

Хладони (фреони) – це насичені фторовуглеводні або поліфторовуглеводні. Також можуть бути скомпоновані з атомами хлору, в більш рідкісних випадках – брому. Їх торговельні найменування – це композиції фірмова назва (хладон/фреон/R) + цифровий код, в якому:

- перша цифра означає кількість атомів вуглецю мінус 1;

- друга – кількість атомів водню плюс 1;

- третя – кількість атомів фтору.

Якщо в їхньому складі присутній ще й бром, у коді ставиться В і цифра, яка повідомляє про кількість його атомів.

У наш час хладони застосовують при виготовленні холодильних установок, кондиціонерів, ХОУ, піноутворювачів, розпилювачів та аерозольних упакувань. З їх участю створюють пінопласти та поліуретани. Вони виступають реактивами при сухому травленні, коли здійснюється виробництво інтегральних мікросхем.

Хладони, що містять бром, входять до складу вогнегасних композицій як інгібітори полум’я (сповільнювачі горіння) і флегматизатори горіння вуглеводнів (речовини, що звужують ділянку полум’я або повністю прибирають цей процес).

Фреони, які найбільш часто застосовуються при пожежогасінні: 13В1, 12В1, 114В2 та 12В2. Якщо два перших – це за нормальних умов гази, то інші – важкі рідкі речовини.

Чим примітні ці матеріали при гасінні пожеж? Це пояснюється цілою низкою їх властивостей:

- діелектричними, що дозволяють гасити палаюче електричне обладнання, яке перебуває під напругою;

- високою щільністю, завдяки якій хладони і у вигляді рідини, і у вигляді газу бездоганно створюють робочий струмінь, а відтак потрапляння в полум’я речовини не є ускладненим;

- низькою t замерзання, завдяки чому гасити вогонь можна навіть при мінусовій температурі;

- хорошою змочуваністю, що дозволяє гасити матеріали, які тліють.

Чи є недоліки? Є. Головний, мабуть – це згубний вплив на людський організм. І не так самих хладонів, як продуктів їх термічного розкладання, токсичність яких зашкалює. А ще цей засіб може призвести до корозії металевих поверхонь, якщо саме такі були ним оброблені. Тому для металів і матеріалів, що містять кисень, фреони застосовувати не рекомендовано.

Тим не менш, є низка випадків, при яких краще, ніж хладони, при гасінні себе ніщо не може показати. Це, перш за все, об’єкти, де вода і матеріали, що містять воду, небажані. Гасіння тут за допомогою газу не тільки допоможе впоратися з вогнем, але й забезпечить мінімальну руйнацію об’єкта. Це також особливо небезпечні приміщення, наприклад, хімічні цехи, склади з горючими матеріалами, камери для фарбування та ін. Хладон не тільки швидше, ніж інші засоби, допоможе загасити пожежу, але й дозволить запобігти вибухам.

Хладони можуть бути задіяні при будь-яких масштабах займаннях: як при об’ємному вогнищі, так і при невеликих осередках, не тільки для гасіння, а й для попередження появи середовищ, небезпечних вибухами. Їх переваги не підлягають сумніву, хоча і недоліки варто враховувати, вирішуючи надати перевагу цьому матеріалу чи вибрати якийсь інший.

Залишилися запитання стосовно теми «хладони для гасіння пожежі»? Телефонуйте! Допоможемо знайти на них відповіді!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.