Гігрометри психрометричні ВІТ-1 і ВІТ-2
Гігрометри психрометричні (психрометри, термометри-гігрометри) – це пристрої, призначення яких полягає у визначенні двох важливих параметрів у приміщенні, таких як температура повітря і відносна вологість. Можуть бути розміщені в складах, матеріальних коморах, теплицях, шовковичних господарствах, на птахівницьких фермах тощо. Необхідні для різних промислових напрямків і сфер життєдіяльності.
Особливою популярністю у наш час користуються психрометри ВІТ-1 і ВІТ-2. Тому розгляньмо їх більш детально.
Моделі типу ВІТ – це прилади, для виготовлення основи яких використовується фенопласт чи інший матеріал з аналогічними властивостями. На основі закріплюються два термометри, присутні шкала температур, психрометрична матриця і живильник зі скла. Термометричною рідиною виступає метилбензол (толуол).
Відносна вологість вимірюється за методом, основаним на залежності між вологістю повітряних мас і психрометричною різницею. Тобто зчитується різниця термометрів, які перебувають у термодинамічній рівновазі з зовнішнім середовищем, один з яких сухий, а інший зволожений. Коли знімають покази градусників і вносять поправки в ці свідчення, визначають, наскільки саме відрізняються цифри. Далі враховують покази сухого термометра і різницю показів обох шкал, на основі чого і виводиться відносна вологість повітря, згідно з психрометричною таблицею.
Обидва варіанти пристроїв мають компактні розміри. Ціна поділки шкали – 0,2 °C. Діапазон визначення відносної вологості – 20-90 %. Головна відмінність полягає в температурному діапазоні вимірювань. Так ВІТ-1 вимірює температури 0-25 °C, а ВІТ-2 – 15-40 °C. Вологість у першому випадку вимірюється при t 5-25 °C, а в другому – при t 20-40 °C. Отже, на якому варіанті зупинити вибір, залежить від умов застосування. Якщо температура в приміщенні, де необхідно здійснювати обчислення, не перевищуватиме 25 °C – найкращим вибором стане ВІТ-1, якщо перевищуватиме, тоді варто купити ВІТ-2.
Рекомендовані місця встановлення ВІТ-1 та ВІТ-2: складські приміщення, комори для зберігання товарів, тари, аптечного та лабораторного посуду тощо, підвали й льохи, теплиці і овочеві сховища, робочі зали на шовковичних господарствах і птахофермах, установи медичного характеру, музеї, житлові кімнати.
Важливо!
Перед тим, як встановити термометр-гігрометр, переконайтеся, що на стовпчиках робочих рідин відсутні розриви. Це не брак, проте, позбутися розривів необхідно. Робиться це просто: обережно підігрійте резервуар до t, яка перевищує верхню межу шкали не більше ніж на 15 °C. Таким чином, толуол підніметься, розриви анулюються, а трубка поступово охолоне і може бути задіяна для роботи.
ВІТ-1 і ВІТ-2, як і інші психрометри, що виступають контрольно-вимірювальними пристроями, необхідно піддавати повірці кожні два роки. Більшість пропозицій, присутніх на ринку, характеризуються свіжою повіркою, тож наступну вам потрібно буде здійснити не раніше ніж через 24 місяці.