Що таке ацетат амонію?

Що таке ацетат амонію?

Ацетат амонію (амоній оцтовокислий) – це амонієва сіль оцтової кислоти (сіль слабких кислоти і основи). Виглядає як тверда маса, сформована безбарвними гігроскопічними кристалами ромбічної сингонії. Смак – ледве виражений лужний. Розчинення у воді – добре (148 г/100 мл), також розчиняється в етиловому спирті, ефірах; в ацетоні – погано. Розкладається легко при незначній температурі з утворенням аміду оцтової кислоти та води.

Молярна маса – 77,0825 г/моль, густина – 1,07 г/см³, t розкладання – 112 °C. Формула: C2H7NO2.

Отримання

Щоб утворити оцтовокислий амоній, необхідно з’єднати карбонат амонію і абсолютну оцтову кислоту. В кислоту, яка охолоджується водою і активно помішується, вливають 10 %-й NH4OH. Коли з’являється сильний запах аміаку, масу фільтрують, при необхідності здійснюють випарювання на водяній бані до того моменту, поки не утвориться кристалічна плівка. Далі йде відстоювання кристалів, які випали, на лійці Бюхнера і переміщення без зволікань в ємність, що щільно закривається.

Застосування

Ацетат амонію – це матеріал, важливий для багатьох промислових галузей, у кожній з яких йому відведена особлива роль.

У харчопромі він використовується як добавка до їжі E264 з групи консервантів, завдяки якій можна досягти збереження харчових продуктів шляхом зупинки і припинення репродукування бактерій та грибків, що провокують хвороби у людей. Одне з найбільш частих завдань, для виконання яких задіюється – регулювання дозрівання вин. Крім того, може виступати сіллю-плавником, завдяки здатності пом’якшувати кислий смак оцтової кислоти в їжі.

У медицині застосовується як ліки зі сечогінними характеристиками.

При фарбуванні вовни виступає протравою.

До складу засобів, що запобігають обмерзанню, входить як реактив, який біологічно розкладається.

Разом з етановою кислотою є компонентом буферних розчинів. Особливість його в цій ролі – розкладання при малій температурі без формування іонів.

В органічному синтезі цей реагент застосовується в реакції Кневенагеля.

В аналітичній хімії служить коагулянтом. Якщо розчинити цю речовину в очищеному водному середовищі, можна осаджувати білки з розчинів.

Така широта використання пояснюється доступністю цієї сполуки і невисокою її вартістю.

Ацетат амонію і безпека

Продукт повною мірою засвоюється організмом, але кислота, яка під час реакції вивільняється, може незначно і неспецифічним чином подразнювати. Дозволена до вживання добова доза не встановлена.

Застосування цієї солі з технічною метою вимагає обов’язкового дотримання правил безпеки. Як і безліч інших хімічних речовин, ця може провокувати алергії і обпалювати шкіру. Тому важливо уникати прямого контакту з тілом. Якщо цього не вдалося досягти (оцтовокислий амоній потрапив на шкіру, в очі або дихальні шляхи), промийте уражену ділянку водою і зверніться до лікаря.

Тепер ви знаєте, що таке ацетат амонію і як з ним слід поводитися. Залишилися запитання з приводу застосування? Звертайтеся!

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.