Хімічні зв’язки для зміцнення Вашого бізнесу

Що робити з оксидом сурми (ІІІ)?

Що робити з оксидом сурми (ІІІ)?

Оксид сурми (III) (сурм’янистий ангідрид, сесквіоксид сурми, триокис сурми) – це бінарна сполука неорганічної етимології з амфотерними властивостями, що поєднує в собі сурму (метал) та кисень. Має вигляд білої твердої дрібнодисперсної маси, сформованої кристалами (розмір часток в середньому – 0,3-0,6 мкм). Існує в двох модифікаціях: α і β. У воді не розчиняється, в етанолі та розведених кислотах розчинення слабке. Вступає в реакції з концентрованими кислотами і лугами. При розчиненні в останніх дає нестійкі й безбарвні розчини. Під впливом гарячої концентрованої нітратної кислоти або кисню при нагріванні піддається окисленню. Під час нагрівання набуває жовтуватого забарвлення, при охолодженні повертає біле. Відновлення відбувається під впливом водню.

Молярна маса – 291,50 г/моль, густина – 5,19 г/см³ (α) і 5,67 г/см³ (β). Термовластивості: t плавлення – 655 °C, t кипіння – 1456 °С. Формула – Sb2O3.

Отримання

Отримання цієї речовини здійснюють за допомогою різних маніпуляцій над сурмою і її похідними:

- спалювання Sb на повітрі;

- дія на Sb перегрітою парою;

- розкладання солей Sb (III) за допомогою гарячої води або лугів;

- окислення Sb2S3.

В природних умовах зустрічається у вигляді мінералів валентиніту та сенармонтиту.

Застосування

Сурм’янистий ангідрид сьогодні використовують з різною метою. Він є найпоширенішою з усіх сполук сурми, на яку витрачається 80 % сурм’яної сировини в світі. Переважно застосовується на виробництвах різного спрямування. У зв’язку зі специфічними фізичними властивостями, добре поєднується з великим переліком матеріалів (у деяких випадках є незамінною).

Ця речовина може знадобитися вам для таких процесів:

- створення високочистої сурми;

- виробництво гумотехнічної продукції (для підвищення фізичних властивостей гуми і в якості пластифікатора);

- виготовлення штучної шкіри (для досягнення еластичності й збільшення міцності);

- приготування будівельних і виробничих змазок;

- виробництво ЛФ матеріалів, передусім емалей (для досягнення водостійкості та стійкості до низьких температур);

- створення оптичного скла;

- отримання поліетиленглікольтерефталату (як каталізатор при використанні терефталевої кислоти і гліколю);

- перешкоджання горінню (як антипірен може бути задіяний у виготовленні негорючих кабелів і вогнезахисних дротів, засобів та матеріалів протипожежної безпеки, наприклад спецодягу, вогнезахисних елементів електричного обладнання тощо).

І це далеко не все. Триокис сурми можна також застосовувати в якості пігменту. Ним як більш бюджетним аналогом допустимо замінювати октадеканову кислоту при виготовленні електровакуумного і технічного скла. Хімія та фармакологія часто не обходяться без нього в ролі емульгатора, плюс при формуванні середовищ, аналізі низки препаратів і виготовленні ПВХ продукції.

Цікавий факт. Чи чули ви що-небудь про сурм’яну бактерію? А вона існує і живиться винятково триоксидом сурми.

І наостанок хочемо акцентувати вашу увагу на тому, що ця сполука належить до другого класу небезпеки. Можливий подразнювальний вплив на дихальну систему, травний тракт і шкірні покриви. Не виняток – алергії та порушення обміну речовин. Обов’язково враховуйте це в будь-якому з процесів, де вирішите використовувати оксид сурми (III).

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.