Азотна кислота і добрива
Азотна кислота – це потужний електроліт і окислювач, сильна одноосновна кислота, яка може бути в твердому і рідкому (безбарвна або жовтувата речовина) стані. Запах – різко-задушливий. Змішування з водою відбувається в різних пропорціях з практично абсолютною дисоціацією на іони. Ця сполука чутлива до світла, тому зберігати її необхідно, захищаючи від світловипромінювання (підійдуть темні ємності). Також варто врахувати, що вона не розчиняє алюміній і залізо, тож тара може бути виготовлена з цих металів. Властивості нітратної кислоти можуть відрізнятися, залежно від її концентрації.
Молярна маса – 63,012 г/моль, густина – 1,513 г/см³, t плавлення – -41,59 °C, t кипіння – 82,6 °C. Формула: HNO3.
Кислота азотна (нітратна)
У природі цю речовину в вільному вигляді побачити не можна. У природному середовищі трапляються лише азотнокислі солі. Наприклад, нітрат амонію присутній в повітряному просторі та дощі, нітрат натрію – в чилійській/перуанській селітрі, а KNO3 і Ca(NO3)2 – зокрема в ріллі й на стаєнних стінах.
Отримання цієї кислоти відбувається під час розкладання азотнокислого натрію при дії концентрованої H2SO4 і нагріванні. Пром. виробництво основане на каталітичному окисленні штучного нітриду водню на Pt-Rh каталізаторах до сукупності азотних оксидів з подальшим їх поглинанням водним середовищем.
Тут актуальна реалізація однієї з 3-х екзотермічних реакцій (однієї незворотної і двох оборотних). До слова, вперше ця сполука була синтезована шляхом нагрівання суміші селітра + сульфат заліза. Продаж цього реактиву здійснюється в Україні різними підприємствами, але далеко не всі гарантують бездоганну якість і вигідні для покупця умови придбання. Якщо ви звернетеся в ПП «Система Оптимум», можете бути впевнені в правильному виборі постачальника на 100 %. У нас на складах азотна кислота завжди в наявності в достатніх обсягах, коштує недорого, а високі якісні параметри підтверджуються сертифікатом.
Характеристики та застосування
На вигляд азотна кислота – це безбарвна прозора рідка речовина, що димить. Характеристика ароматичних параметрів: специфічний різкий їдкий запах. Розкладаючись, набуває жовтизни. При поєднанні з водою в різних пропорціях змішується, з парами вологих повітряних мас – формує невеликі краплі туману (+ починає «диміти»). Також жовте забарвлення, у зв’язку з накопиченням сполук азоту з киснем, виникає при кімнатній t і коли має місце тривале зберігання. Розглядаючи хімічні й фізичні властивості, варто зазначити і такий момент, як їдкість парів, їх сильнокислі якості. Крім того, цей матеріал токсичний. Досить цікаві хімічні властивості цієї речовини. Вона є сильно корозійною, взаємодіє з переважною кількістю металів (крім золота і платини), формуючи солі. Окисляє S до H2SO4, а P – до HPO3. На органічні речовини діє руйнівно. На ступінь відновлення впливають концентрація і активність відновника.
Концентрована HNO3 підлягає відновленню до діоксиду азоту, а неконцентрована – як правило, до монооксиду. Зверніть увагу! Низка металів, а саме Fe, Cr, Al, не реагує з концентрованою кислотою, пасивуючи і проявляючи до неї стійкість. Чому так відбувається? Тому що HNO3 приводить до утворення на поверхнях зазначених металів міцного не розчинного в кислоті оксидного шару. Цей шар забезпечує ізоляцію металу від к-ти, тим самим реалізуючи захист від руйнування. Відтак зберігати і перевозити концентровану нітратну кислоту необхідно в тарі з алюмінію або заліза.
Структурна формула, молекулярна будова і властивості цієї речовини зробили її надважливим великотоннажним продуктом хім. промисловості. Вона виготовляється у величезних обсягах, задіюється в:
- створенні азотних добривних композицій (МД);
- кольоровій металургії, коли необхідно розділяти метали;
- хімпромі при виготовленні пластичних мас (у тому числі целулоїду), органічних барвників, синтетичних волокон;
- фармацевтиці (виробництво ліків, зокрема нітрогліцерину);
- фотосправі (створення фотокіноплівки, приготування деяких розчинів для тонування, а точніше їх підкислення);
- основному органічному синтезі (вироблення нітропарафінів, феніламіну, нітроклітковини, тринітротолуолу);
- військовому напрямку (виробництво вибухівки, окислення пального для ракетних двигунів, синтезування низки матеріалів, передусім отруйних);
- верстатній графіці (травлення офортних і цинкографічних форм для друку, магнієвих кліше);
- ювелірній справі (як учасник головного методу встановлення наявності Au в сплаві).
Як бачите, сфера застосування зазначеної кислоти – надширока. Одним з основних споживачів цієї речовини є, мабуть, хімічна індустрія (створення сірчаної та фосфорної кислот). Чималі кількості цього хім. продукту йдуть також на виготовлення добрив: калієвої, натрієвої та амонійної селітр, комплексних МД. Ці солі примітні оперативним водорозчиненням і чудовим засвоєнням сільськогосподарськими насадженнями. Крім того, азотна кислота є компонентом розчинів для гідропоніки.
Для рослин, зокрема для томатів, вирощуваних у теплицях, часто задіюють рідкі добрива, основа яких – саме ця кислота. Вони не розпирскуються по ґрунту, їх внесення виглядає як закладення в землю з використанням спец. техніки. Не обходяться без нітратної кислоти і різні очисні пром. заходи. З її участю здійснюють очистку технічного оснащення і трубних ділянок від усіляких мінеральних відкладень. Нею нерідко обробляють технологічне обладнання, наприклад, стерилізатори і пастеризатори, в сегменті виробництва молокопродуктів і в пивоварінні.
Застосування розчину актуальне і з метою очищення (позбавлення від накипу) поверхонь теплообмінників, резервуарів, трубопроводів, котлів. Ця мінеральна кислота також допомагає ефективно позбуватися осаду і соляних відкладень в системах крапельного поливу. Те, що розчиняє вона небажані матеріали, дуже ціниться на різних виробничих ділянках.
Азотну кислоту часто використовують при створенні мінеральних добрив. Може бути задіяна і як добриво, і як селітра. Також з цією метою застосовують і її солі. Вона – сировина для аміачної, натрієвої та калійної селітр, а також для комплексних МД. Нітратним добривам властиве оперативне розчинення у водному середовищі і добре засвоєння рослинами.
Крім того, азотна кислота – компонент розчинів для гідропоніки. З її участю промивають системи крапельного зрошення та готують розчини для нормалізації кислотності.
Азотні добрива, в основі яких – ця кислота, популярні в тепличному господарстві. Через леткість цієї субстанції, розчини недоцільно розприскувати по поверхні, необхідно закладати безпосередньо в ґрунт.
При використанні азотних добрив важливо чітко дотримуватися дозувань, щоб плоди з насаджень, які оброблялися, не були шкідливими для людей. Адже збільшені дози можуть призвести до скупчення великої кількості нітратів у продуктах.
Потрібна азотна кислота? Звертайтеся! Доставимо необхідну кількість у будь-який куточок України в найкоротші терміни!