Вата медична: опис та призначення

Вата медична: опис та призначення

Вата належить до найбільш потрібних у медицині перев’язувальних матеріалів. З її допомогою фіксують медикаменти, підтримують гігієну. Її використовують при перев’язці ран та опіків. Без неї не обходяться під час оперативних втручань. Вату застосовують не тільки в медичних установах, а й при виконанні косметологічних процедур у спеціалізованих закладах і в побуті.

Медична вата – це витратний матеріал, що поглинає вологу. До нього висуваються певні вимоги. Він повинен:

- мати однорідну структуру;

- бути міцним і еластичним;

- характеризуватися м’якістю та гігроскопічністю;

- бути хімічно нейтральним;

- сприяти регенеративним процесам;

- зберігати свої властивості під час стерилізації і контактуючи з ліками.

Для виробництва вати має бути використана натуральна сировина. Найкращий варіант – 100 % бавовна. Обов’язковим виробничим моментом є багаторівневе очищення. Саме так вдається досягати однорідності, відсутності грудок, м’якості й приємних відчуттів при тактильному контакті.

Чи повинна вата бути винятково білою? Не повинна, біло-бежевий відтінок також цілком допустимий. Якщо ж присутня синява, це говорить про наявність у її складі оптичних відбілювачів.

Також вата має оперативно вбирати рідкі середовища, нанесені на неї. Не допустимі розтікання по поверхні. Запах, волога, пил і дрібні волокна при розриві в якісній медичній ваті присутніми бути не можуть.

Тільки поєднання всіх перерахованих вище характеристик забезпечує благотворний вплив на людський організм, гарантує безпеку застосування, не провокує алергійних проявів і появу запалень.

Види медичної вати

Призначення і спосіб залучення визначають поділ цього матеріалу на два різновиди: гігроскопічний і компресний.

Гігроскопічна вата проходить стерилізацію, застосовується при перев’язках. Вона має масу переваг:

- значна білизна, що досягається невикористанням хлору;

- присутність у складі тільки бавовни;

- екологічна чистота (ніяких сторонніх домішок та запахів);

- добре вбирання гною, крові та інших виділень;

- сумісність з різними типами шкіри.

Компресну вату застосовують при створенні компресів, накладанні шин (служить м’якою підкладкою) і мобілізуючих, зокрема гіпсових, пов’язок, тобто там, де немає відкритих ран. Їй характерна середня якість. Вона може містити трохи забруднень, не піддається стерилізації, недостатньо добре вбирає вологу.

Існує також класифікація за основним матеріалом, що передбачає поділ вати на бавовняну і целюлозну. Перша, зрозуміло, виготовляється з бавовняних волокон. Буває компресною невибіленою (не знежирена, підходить тільки для підкладок і накладання шин) та гігроскопічною очищеною (знежирена стерильна або нестерильна). Стерильну вату також ділять на очну, гігієнічну й хірургічну. Всі ці різновиди упаковуються по-різному.

Що стосується целюлозної вати, то її джерело, відповідно – целюлоза. Очищенню піддається шляхом хімічної обробки. Служить вбираючим матеріалом.

Замовлення дзвінка
Дякуємо за Ваше звернення. Наші менеджери зв'яжуться з Вами найближчим часом
Сталась помилка при надсиланні листа. Зв'яжіться будь ласка з менеджером.